Perşembe, Mayıs 28, 2020


#EVDEKAL

Ana Sayfa KADIN Doğum Hangi Doğum Şekli Sizin İçin Daha Uygun?

Hangi Doğum Şekli Sizin İçin Daha Uygun?

   

doğum yöntemleri
doğum yöntemleri

Hangi Doğum Şekli Sizin İçin Daha Uygun?

                Kadınların hamilelik süreçleri boyunca en çok kararsız kaldıkları konulardan bir tanesi de doğumlarını nasıl gerçekleştirmeleri gerektiğidir. Çoğu kadın doğum sürecinden ve acı çekmekten korktuğu için sezaryendoğumu tercih etme eğiliminde olmaktadır. Normal doğumda epidural yardımıyla duyulan acı oldukça minimum düzeyde olmaktadır. Ancak kadınları normal doğu sürecinde en çok korkutan nokta sürenin belirsizliği olmaktadır.

Epidural alarak doğum yapmayı düşünüyorsanız, düşündüğünüz kadar sancılı ve zor bir doğum süreci geçirmeyeceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Kasılmalarınızı hissedeceksiniz fakat bebeğinizi itme sürecinde yaşayacağınız rahatsız edici basınç ve gıdıklanma hissinin de farkında olacaksınız, fakat kesinlikle düşündüğünüz kadar dayanılmaz boyutlarda bir acı hissetmeyecekseniz. Özellikle acı eşiğiniz yüksekse, epiduralle gerçekleştireceğiniz normal doğum sizin için sezaryen seçeneğinden çok daha rahat ve acısız olacaktır.

Doğum Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

                Sezaryenseçeneğini tercih ettiyseniz, doktorunuz bebeğinizi rahminizden çıkartabilmek için derinizi 4 kat kesmek zorunda kalacaktır. Lokal anestezi ile doğumunuzu gerçekleştiriyorsanız bebeğin alınması sırasındaki basıncı ve zorlamayı hissedeceksiniz.

Sezaryenile yapılan doğumlarda iyileşme süreci ne yazık ki haftalar sürebiliyor. Dikişleriniz iyileşmesi, bebeğinizin alınması için açılan kesiğin iyileşmesi uzun bir süre beklemeniz gerekiyor ve dikişleriniz sebebiyle ne yazık ki istediğiniz gibi rahat hareket edemeyeceksiniz. Normal doğum sonrasında ise iyileşme süreci çok daha kısa bir zaman alıyor. Bu nedenle günümüzde birçok hekim, tıbbi bir zorunluluk yoksa normal doğum seçeneğinin tercih edilmesi gerektiğini savunuyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADINerkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast..Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı YaşamSpor ve Egzersız
DiyetKadın Hast.
Kadın Hast.Jinekoloji
DoğumDoğum
Kısırlık - Tüp BebekBiyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast.Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H.Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast.Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast.Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast.Enfeksiyon Hast..
Göz Hast.Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahiliye)İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. HKalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast.Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H.Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve HastalıklarıRuhsal - Sinirsel H.

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...