Hepsaglik

Hangi Doğum Şekli Sizin İçin Daha Uygun?

Hangi Doğum Şekli Sizin İçin Daha Uygun?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

doğum yöntemleri

doğum yöntemleri

Hangi Doğum Şekli Sizin İçin Daha Uygun?

                Kadınların hamilelik süreçleri boyunca en çok kararsız kaldıkları konulardan bir tanesi de doğumlarını nasıl gerçekleştirmeleri gerektiğidir. Çoğu kadın doğum sürecinden ve acı çekmekten korktuğu için sezaryendoğumu tercih etme eğiliminde olmaktadır. Normal doğumda epidural yardımıyla duyulan acı oldukça minimum düzeyde olmaktadır. Ancak kadınları normal doğu sürecinde en çok korkutan nokta sürenin belirsizliği olmaktadır.

Epidural alarak doğum yapmayı düşünüyorsanız, düşündüğünüz kadar sancılı ve zor bir doğum süreci geçirmeyeceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Kasılmalarınızı hissedeceksiniz fakat bebeğinizi itme sürecinde yaşayacağınız rahatsız edici basınç ve gıdıklanma hissinin de farkında olacaksınız, fakat kesinlikle düşündüğünüz kadar dayanılmaz boyutlarda bir acı hissetmeyecekseniz. Özellikle acı eşiğiniz yüksekse, epiduralle gerçekleştireceğiniz normal doğum sizin için sezaryen seçeneğinden çok daha rahat ve acısız olacaktır.

Doğum Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

                Sezaryenseçeneğini tercih ettiyseniz, doktorunuz bebeğinizi rahminizden çıkartabilmek için derinizi 4 kat kesmek zorunda kalacaktır. Lokal anestezi ile doğumunuzu gerçekleştiriyorsanız bebeğin alınması sırasındaki basıncı ve zorlamayı hissedeceksiniz.

Sezaryenile yapılan doğumlarda iyileşme süreci ne yazık ki haftalar sürebiliyor. Dikişleriniz iyileşmesi, bebeğinizin alınması için açılan kesiğin iyileşmesi uzun bir süre beklemeniz gerekiyor ve dikişleriniz sebebiyle ne yazık ki istediğiniz gibi rahat hareket edemeyeceksiniz. Normal doğum sonrasında ise iyileşme süreci çok daha kısa bir zaman alıyor. Bu nedenle günümüzde birçok hekim, tıbbi bir zorunluluk yoksa normal doğum seçeneğinin tercih edilmesi gerektiğini savunuyor.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir