Pazar, Mart 29, 2020
Ana Sayfa Cinsellik Cinsel Sağlık Hamilelikte Cinsellik

Hamilelikte Cinsellik

   

Hamilelikte Cinsellik

                Hamilelik dönemi, bir kadının hayatındaki en karmaşık dönemlerden birisidir. Kadınlar bu 9 aylık süreç içerisinde hem psikolojik hem de fizyolojik olarak birçok değişim yaşamakta ve bu değişime adapte olmaya çalışmaktadır. Bu adaptasyon süreci hem çok yeni hem de bilinmeyen bir süreç olduğu için çiftler bu dönemlerde nasıl davranmaları ve ne yapmaları gerektiğini tam olarak bilememektedirler. Bu durum özellikle çiftler arasındaki cinsel ilişkide gözlemlenmektedir. Çiftler, hamileliğin ilk dönemlerinden itibaren, cinsel ilişki sırasında bebeğe bir zarar gelebileceği korkusuna sahip olmakta, bu nedenle hamilelik dönemini cinsellik yaşamadan geçirmeyi tercih etmektedirler. Halbuki çiftleri fiziksel olarak yakınlaştırmakta olan cinsellik aynı zamanda çiftin arasındaki bağı sevgiyi de kuvvetlendirmektedir. Hamilelikte cinsellik yaşayamayan çiftler, adeta iki arkadaş gibi yaşamaktadırlar. Çiftlerin hamilelik döneminde cinsel ilişkilerini sonlandırmalarına ise hiç gerek yoktur.

Hamilelikte cinsellik eğer başka bir sebepten dolayı düşük riski bulunmuyorsa bebek için hiçbir tehlike yaratmamaktadır. Hamilelik dönemi embriyonun anne rahmine tutunduğu andan itibaren başlamaktadır. Kadınlar bu arada 3 haftalık bir süreç içerisinde hamile olduklarını fark etmeden, rutin yaşamlarına devam etmektedirler. Bu 3 haftalık dönem aslında hamileliğin en önemli dönemi olmasına rağmen, bu dönemde kadınlar hamile olduklarını bilmedikleri için eşleriyle cinsel ilişkide bulunmaktadırlar ve embriyo bu durumdan hiçbir şekilde etkilenmemektedir. Kısacası hamilelik teşhisi konulduktan sonra risk almamak ve bebeği korumak adına hamilelikte cinsellik yaşamamak gereksiz bir tedbirdir. Embriyonun oturduğu rahim boşluğu ile vajina farklı organlardır ve her iki organ arasında anatomik ve kimyasal bariyerler bulunmaktadır. Bu nedenle bebek başka herhangi bir durum söz konusu değilse cinsel ilişkiden herhangi bir zarar görmemektedir. Bu konuda bilimsel alanda da çalışmalar yapılmış ve hamilelikte cinsellik yaşanmasının düşük yapma oranını arttırmadığı tespit edilmiştir.

Hamileliğin ilk 3 ayında anne adayları genel olarak halsiz, uykulu olduğu ve mide bulantısı ile mücadele ettiği için herhangi bir cinsel istek duymayabilir. Bu son derece doğal ve geçici bir süreçtir. Bu süreçte erkeklerin eşlerine destek olmaları ve bu süreci anlayışla karşılayabilmeleri son derece önemlidir. Çok gerekli olduğu takdirde çift, psikolojik olarak destek alabilir ve problemlerin daha kolay bir şekilde aşılmasını sağlayabilir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde anne adayının hormonlarında değişiklikler yaşanmaya devam etmektedir. 12 – 12 haftalık dönemden sonra anne adayı fiziksel ve psikolojik olarak rahatlayacağı bir döneme gireceği için bu dönem hamilelikte cinsellik yaşanması için uygun dönemlerden birisidir. Bu dönemde anne adayının genital bölgesindeki kan akışının artmış olması daha kolay uyarılmasına ve daha çabuk orgazm olmasına yardımcı olacaktır. Bu libido artışı tamamen normaldir ve hamilelikte cinsellik bu dönem içerisinde de hiçbir tehlike barındırmamaktadır. Annenin orgazm olmasının ise bebek için zarardan çok yararı bulunmaktadır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

entübasyon - hava yolu

Entübasyon nedir, entübe hasta ne demek?

0
Entübasyon kavramı ve entübe hasta tanımı şu sıralar en çok merak edilen sorular arasında. Peki entübasyon nedir? Entübe hasta kavramı neyi ifade...