Ağustos, 2022
Ana SayfaGebelikGebeliğe HazırlıkHamileliğin Erken Belirtileri

Hamileliğin Erken Belirtileri

Hamileliğin Erken Belirtileri

Adet Gecikmesi: Regl dönemi her zaman düzenli bir şekilde seyrediyorsa ve beklenen ayda bir gecikme yaşanmışsa bu durum bir hamilelik belirtisi olabilir. Kadınların çoğunda hamileliğin ilk belirtisi adet gecikmesidir. Fakat her adet gecikmesi gebelik belirtisi olmayabilir. Ufak bir gebelik testi yapılarak gebeliğin varlığı tespit edilebilir.

Bulantı-Kusma: Gebelerin çoğu özellikle sabah bulantılarına maruz kalmaktadır. Mide bulantısı ve kusma gebeliğin 3. Haftasından sonra ortaya çıkmaya başlar.

Göğüslerde Hassasiyet: Göğüslerde oluşan hassasiyet ve değişiklikler gebeliğin erken belirtilerindendir. Göğüslerde oluşan değişiklikler hormonlarda oluşan artma nedeni ile ortaya çıkar.

Sık İdrar Çıkma: Eğer sık sık tuvalete çıkılıyorsa gebelik belirtisi olabilir. Hormonlardaki değişim böbreklerin daha aktif çalışmasını sağlayarak sık sık idrara çıkma hissi uyandırır.

Yorgunluk Ve Halsizlik: Yine hamileliğin en yaygın belirtilerinden bir yorgunluk hissidir. Çoğu gebe hamileliğin başlangıcından itibaren yorgunluk hissine maruz kalır.

Baş Ağrısı: Gebelik ilk dönemlerinde şiddetli baş ağrısı yaşanabilir. Hormonlarda yaşanan ani artış baş ağrısına yol açar. Gebeliğin ilk birkaç ayında ya da gebelik tamamlanana kadar baş ağrısı yaşanabilir.

Baş Dönmesi: Erken dönem gebelik sürecinde kan damarları genişleyerek kan basıncı düşebilir. Bu durumda baş dönmesi yaşanabilecek sıkıntılardandır.

Kabızlık Ve Şişkinlik Hissi: Gebelik döneminde artan progesteron hormonu sindirim sisteminin daha yavaş çalışmasına sebep olur. Dolayısı ile kabızlık ve şişkinlik hissi ortaya çıkabilir.

Lekelenme: Gebeliğin başlangıcında hafif lekelenmeler görülebilir. Aniden giren kramplar nedeni ile gebeliğin ilk iki haftasında daha fazla görülebilen bir belirtidir.

Eğer yukarıda sıralanan belirtilerin birkaç tanesi ya da hepsi aynı anda görülüyorsa gebelikten emin olmak için mutlaka test yapılması gerekir. Pozitif bir sonuç alınmışsa anne adayı artık sağlıklı bir gebelik geçirmek için yaşam tarzına daha fazla dikkat etmelidir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...