Hepsaglik

Halitotis Nedir?

Halitotis Nedir?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

halitotis nedir

halitotis nedir

Halitotis Nedir?

       

                Bir hastalık olarak tanımlamak oldukça zor olan ağız kokusuna halitotis denir.Ancak incelendiğinde çok önemli hastalıkların habercisi olabiliyor. Toplumun her tabakasında görülebilen, psikolojik problemlere sebep olan ve sosyolojik sorunlara yol açtığından halitotis günümüzde bir hastalık olarak görülmekte ve tedavi yöntemleri geliştirilmektedir. Uzmanlar tarafından fizyolojik ve patolojik olmak üzere iki grupta incelenir.

Fizyolojik Halitotis

                Tedavi gereği duyulmayan ağızda oluşan bakterilerden kaynaklanan ağız kokusudur. Dil ve dişlerde gıda artıklarının oluşturduğu gazdan dolayı koku oluşur. Dil üzerini fırçalayarak ara sıra gargara kullanarak ve sakız çiğneyerek bu kokudan kurtulabilirsiniz.

Patolojik Halitotis

                Gerçek halitotistir ve sebebinin iyice araştırılması gerekir. Sebebi sinüs ve akciğer olan enfeksiyonlar, koku çeşidinin aseton gibi olduğu şeker hastalığı, ya da kokunun balık kokusu gibi olduğu böbrek yetmezliği, metabolizma bozukluğu, açlık ya da sıvı gıda eksikliğidir. Ayrıca sinüzit sebebiyle genizde oluşan akıntı, bademcik iltihabı, günümüzde sık rastlanan reflü hastalığı ve dildeki mantar enfeksiyonları yine halitotise sebep olur.

Uzmanlar tarafından yapılan uyarılara göre eğer ağızdaki koku sebebi fizyolojik kaynaklı değilse mutlaka muayene olunmalı. Bunun haricinde günde üç kez dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak ve dil temizliğine önem vermek, gün içinde iki litre su içmek, tütünden uzak durmak ferah bir nefese sahip olmanıza yardımcı oluyor. Ağız içinde uzun zaman kullanılan köprü ve diş protezleri gıda birikmesi sebebiyle bakteri oluşturduğundan bakımı ve temizliği yapılmazsa kokuya sebep oluyor.

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir