Hepsaglik

Güzelavrat Otu (Atropa belladonna):

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Güzelavrat Otu (Atropa belladonna):
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

güzelavrat otu

güzelavrat otu

Güzelavrat Otu (Atropa belladonna):

Güzelavrat Otu

Patlıcangiller familyasına ait olan bu bitki genellikle kireçli topraklarda yetişmektedir. Yaklaşık 1.80 santim boylarındaki güzelavrat otunun yaşam süresi bir kaç yıldan ibarettir. Siyahımsı renkte bulunan ve meyveleri aynı kiraza benzeyen bu bitkinin çiçekleri mor renktedir.  Güzel avrat otu zehirli bir bitki olmasıyla beraber içeriğinde hyosiamin, atropin ve skopolamin isimli alkaloidler içermektedir. Sadece tıbbi amaçla kullanılan güzelavrat otu bu konuda bilgisi olan bir hekim tavsiyesi olmadan asla kullanılmamalıdır.

Yararları

Hekimlerin ilaç imalatında kullanılan güzelavrat otu, ağrı kesici bir yapıya sahip olması nedeniyle ağrı kesici bazı ilaçların imalatında kullanılmaktadır.  Astım, mide, bağırsak, beyin, kalp ve sinir hastalıklarında alınan ilaçların yapımında da kullanılmaktadır. Bademcik iltihaplarında ve orta kulak iltihaplarında faydası vardır. Parkiston hastalığı üzerinde etkisi vardır ve bu hastalıkta görülen şikayetleri azaltmaktadır. Nefes darlığına ve astıma karşı etkilidir. Özellikle astım nöbetlerinde nefes alıp verişini kolaylaştırmaktadır. Çocukların gece altlarını ıslatmalarını de engellemeye  yardımcıdır. Kan basıncını yükseltir ve bununla birlikte kalbi yavaşlatmaktadır. Yüksek doz alımında ise ters tepki göstermektedir.

Kullanılışı

Güzelavrat otununun kullanılan yerleri yaprakları ve kökleridir. Yine bu bitki oldukça zehirli bir bitki olduğundan dolayı uzman hekimlerce hazırlanmış olan ilaçlar ile beraber kullanılmaktadır. Evde hekim onayı olmadan kullanılması oldukça riskli ve tehlikelidir. Yine bu bitkinin zehirlenme belirtileri sayıklama, hayal görme, ağızdaki susuzluk hissi, baş ağrısı ve aşırı sinirlilik halidir. Eğer zehirlenme durumu olduysa hiç beklemeden en yakın bir sağlık merkezine gidilmesi gereklidir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir