Hepsaglik

Gut Hastalığı ve temel prezentasyonu

Gut Hastalığı ve temel prezentasyonu
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

Gut Hastalığı

                İnsan vücudundan uzaklaştırılması gereken maddeleri ürik aside dönüştürülerek atılmaktadır. Ürik asit, pürin adı verilen maddenin yıkım ürünüdür. Özellikle protein yapısındaki maddeler ürik asit şeklinde atılmaktadır ve ürik asidin vücuttan atılmasına bir problem varsa ya da çok fazla ürik asit üretimi gerçekleşiyorsa, birikim gerçekleşmektedir. Kanda bulunan ürik asit miktarı da artış gösterir. Ürik asidin eklemlerde birikmesi sonucunda da iltihap oluşur ve bu sorun tıp dilinde gut hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Romatizmal bir hastalık olan Gut, diğer hastalıklardan farklı olarak zaman zaman kendisini göstermektedir. sıklıkla ise ayak başparmağında meydana gelen iltihaplanma ile kendisini göstermektedir. günümüzde henüz bilinen kesin bir tedavisi olmayan gut hastalığı erkeklerde, kadınlara oranla daha fazla görülmektedir ve en çok 40 – 65 yaş aralığında ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda genelde menopoz döneminden sonra görülmekle beraber oldukça düşük bir ihtimal olsa da menopoz öncesi dönemde de meydana gelebilmektedir.

Gut hastalığı temel sebebi, kan ve dokulardaki ürik asit miktarında artış meydana gelmesidir. Burada esas olarak ürik asit artışının sebebinin araştırılması gerekmektedir. Ürik asidin böbreklerden atılmasında bir sıkıntı olabilmekte ya da vücuttaki ürik asit üretimi artış göstermektedir. kronik böbrek iltihabı olan kişilerde, idrar söktürücü kullanan kişilerde, ürik asit miktarı artış göstermektedir. şeker, yüksek tansiyon ve fazla kilolarda gut hastalığı ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. aynı zamanda kalıtsal etmenler de birçok hastalıkta olduğu gibi gut hastalığının da ortaya çıkmasında etkili olabilmektedir. doğuştan gelen bazı hastalıklar da gut hastalığının varlığını tetikleyebilmektedir. Genellikle yaşı ilerlemiş olan erkekler gut hastalığı açısından riskli konumda yer almaktadırlar.

Fazla kiloların gut hastalığına sebep olabileceğini belirtmemize rağmen, beslenme sisteminin günümüzde artık gutla bir alakası olmadığı söylenebilmektedir. Yiyecekler sadece kilo aldırarak gut oluşumuna sebep olabilmektedir. Alkol ve sigara kullanımı da gut hastalığı söz konusu olduğunda etmen faktörler arasında yer alabilmektedir.

gut hastalığı ataklar halinde gelmektedir ve ilk atak oldukça şiddetlidir. Eklemlerde ağrı ve şişme ile kendisini gösterir. Genellikle ayak başparmağında görülmektedir. Gut hastalığında, parmak oldukça hassaslaşır, şişer, kızarır ve ağrır. Hissedilen ağrı uykudan uyandıracak kadar sancılı ve şiddetli bir ağrıdır. İlk atak geçtikten sonra hastalık bir süre boyuna herhangi bir belirti göstermeden devam etmektedir. belirtiler olmadığı için sadece kandaki ürik asit miktarı ölçülerek teşhis edilebilmektedir. Bu durum ikinci atak gelene kadar olan ara dönemdir. Gut hastalığı eklemlerde tuz birikmesine sebep olduğu için hastalar hareket kısıtlaması yaşamaktadır. Bununla birlikte şekil bozuklukları ve eklemlerin görevini yapmaması gibi etkiler de görülmektedir. Tuz kristalleri aynı zamanda deri altında, avuç içinde, parmak uçlarında şişliklere sebep olmaktadır. Bu şişliklerin herhangi bir zararı olmamakla birlikte aşırı büyümesi sonucunda ufak bir operasyonla alınması gerekmektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir