Perşembe, Mayıs 28, 2020


#EVDEKAL

Ana Sayfa Hastalıklar Deri (Cilt) Hastalıkları Güneşin İnsan Sağlığına Etkileri

Güneşin İnsan Sağlığına Etkileri

   
Makale Düzeyi:  2 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

güneşin etkileri
güneşin etkileri

Güneş var olan hastalığı arttırmak veya bazı problemleri başlatmak şeklindedir. Güneşin insan sağlığına en sık görülen etkisi güneş yanığıdır. Bu tür yanıklar 2 ile 6 saat arasında birden yoğun bir şekilde güneşlenme ile meydana gelir. 1. ve 3. Günlerde şiddetini arttırır ve devamındaki 5. 6. günlerde geriler. İleri seviyelerinde yanma, kızarıklık, ağrı ve sulu kabarcıklar oluşur. Bulantı, halsizlik ve baş ağrısını da neden olabilir.

Güneş yanığında yapılacak ilk müdahale serin bir yerde dinlenme ve sık sık ılık su ile duş alınması yararlı olacaktır. Yağ içermeyen, su bazlı yumuşatıcı özellikli kremler, gerekirse kortizonlu merhemler ve de ağrı kesiciler kullanılabilir.

Güneşe çıkılmadan önce ve diğer normal zamanlarda cildimizi temiz tutmalıyız. Normal zamanda cilt temizliği çok fazla öneme sahip değildir ancak güneşe çıkılacak zaman cilt temizliğin ayrı zaman ayırmalı itinalı olmalıyız. Bu temizliği alkol içermeyen parfümsüz temizleyici ürünler kullanmak gerekir. Güneşli havalarda dışarı çıkılacağında direk deriye temas edecek şekilde parfüm ve deodorant kullanılmamalıdır. Bu işlem giydiğimiz elbise üzerine yapılmalıdır. Deriye direk temas eden bu tür ürünler güneşin etkisiyle kalıcı lekelere, kızarıklıklara ve kaşıntılara neden olabilir.

Güneşin erken zamanlar da etki edebileceği başka bir unsurda polimorf ışık reaksiyonu ve kurdeşen türündeki hastalıkların ortaya çıkmasıdır. Kızarıklık ve kaşıntı şeklinde kendini gösteren bu tür reaksiyonlar vücudumuzun güneş gören yerlerinde kendini göstermektedir. Bu reaksiyonlar alerjik kökenlidir.

Güneş nedeniyle oluşan vücuttaki kahverengi lekeler genelde kalıcı değildir. Uzun zaman da geçer. Sağlık yönünden bir zararı olmasa da göze hoş görünmeyen bir durumdur. Güneşe çıkarken etkili koruyucu güneş kremi kullanılmalıdır. Güneş uzun vade de vücutta deri yaşlanmasına yol açar. Bu kırışıklık, deride lekelenme ve deri yapısında kabalaşma olarak görülür.

Önceki İçerikÇeşitli Ağrılar Neyi İfade eder?
Sonraki İçerikHORLAMA
 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADINerkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast..Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı YaşamSpor ve Egzersız
DiyetKadın Hast.
Kadın Hast.Jinekoloji
DoğumDoğum
Kısırlık - Tüp BebekBiyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast.Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H.Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast.Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast.Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast.Enfeksiyon Hast..
Göz Hast.Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahiliye)İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. HKalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast.Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H.Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve HastalıklarıRuhsal - Sinirsel H.

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...