Hepsaglik

Güneşin İnsan Sağlığına Etkileri

Makale Düzeyi:  2 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Güneşin İnsan Sağlığına Etkileri
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

güneşin etkileri

güneşin etkileri

Güneş var olan hastalığı arttırmak veya bazı problemleri başlatmak şeklindedir. Güneşin insan sağlığına en sık görülen etkisi güneş yanığıdır. Bu tür yanıklar 2 ile 6 saat arasında birden yoğun bir şekilde güneşlenme ile meydana gelir. 1. ve 3. Günlerde şiddetini arttırır ve devamındaki 5. 6. günlerde geriler. İleri seviyelerinde yanma, kızarıklık, ağrı ve sulu kabarcıklar oluşur. Bulantı, halsizlik ve baş ağrısını da neden olabilir.

Güneş yanığında yapılacak ilk müdahale serin bir yerde dinlenme ve sık sık ılık su ile duş alınması yararlı olacaktır. Yağ içermeyen, su bazlı yumuşatıcı özellikli kremler, gerekirse kortizonlu merhemler ve de ağrı kesiciler kullanılabilir.

Güneşe çıkılmadan önce ve diğer normal zamanlarda cildimizi temiz tutmalıyız. Normal zamanda cilt temizliği çok fazla öneme sahip değildir ancak güneşe çıkılacak zaman cilt temizliğin ayrı zaman ayırmalı itinalı olmalıyız. Bu temizliği alkol içermeyen parfümsüz temizleyici ürünler kullanmak gerekir. Güneşli havalarda dışarı çıkılacağında direk deriye temas edecek şekilde parfüm ve deodorant kullanılmamalıdır. Bu işlem giydiğimiz elbise üzerine yapılmalıdır. Deriye direk temas eden bu tür ürünler güneşin etkisiyle kalıcı lekelere, kızarıklıklara ve kaşıntılara neden olabilir.

Güneşin erken zamanlar da etki edebileceği başka bir unsurda polimorf ışık reaksiyonu ve kurdeşen türündeki hastalıkların ortaya çıkmasıdır. Kızarıklık ve kaşıntı şeklinde kendini gösteren bu tür reaksiyonlar vücudumuzun güneş gören yerlerinde kendini göstermektedir. Bu reaksiyonlar alerjik kökenlidir.

Güneş nedeniyle oluşan vücuttaki kahverengi lekeler genelde kalıcı değildir. Uzun zaman da geçer. Sağlık yönünden bir zararı olmasa da göze hoş görünmeyen bir durumdur. Güneşe çıkarken etkili koruyucu güneş kremi kullanılmalıdır. Güneş uzun vade de vücutta deri yaşlanmasına yol açar. Bu kırışıklık, deride lekelenme ve deri yapısında kabalaşma olarak görülür.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir