Hepsaglik

Güneş Kremleri, Tipleri ve Kullanımı

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Güneş Kremleri, Tipleri ve Kullanımı
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Güneş Kremleri ve Güneşten Korunma

 

Güneş kremi kavramı genel olarak insanların zihninde sadece yazın kullanılan bir ürünmüş izlenimi uyandırmaktadır. Zira güneş en çok yaz mevsiminde etki etmektedir. Ancak çok bulutlu kış günleri hariç sonbahar ve ilkbahar aylarında ve hatta bulutsuz kış günlerinde de güneş çıkmakta ve cildi etkilemektedir. Güneş vücudun ihtiyacı olan D vitamini kaynağı olduğundan her insanın güneşe çıkmaya, güneşi görmeye ihtiyacı vardır. Ancak güneşin zararlı ışınlarından korunmayı ihmal etmeden güneşe çıkmakta yarar vardır.

Güneşin Zararlı Etkilerinden Nasıl Korunmak Gerekir?

       

Güneş ışınlarının canlılar için ne kadar yararlı olduğu konusu tartışmaya gerek duyulmayacak kadar açıktır. Ancak cildi doğru kozmetik ve bakım ürünleriyle korumayı da ihmal etmemek gerekir. Özellikle güneşe direkt maruz kalan yüz, boyun ve ellere mutlaka güneş koruma faktörlü kremler sürülmeli, öğle saatlerinde dışarı çıkılıyorsa geniş çaplı bir şapka takılmalıdır. Ayrıca koruma faktörlü güneş kremleri sadece yazın değil, dışarı çıkıldığı süre içinde dört mevsim düzenli olarak kullanılmalıdır.

Güneş Kremi Neye Göre Seçilmelidir?

Güneş kremi tercihi ile ilgili bilinmesi gereken en önemli husus, güneş kreminin cilt tipi ve yaşa göre seçilmesi gerektiğidir. Her güneş kremi herkese uygun değildir. Bu bağlamda altı çizilmesi gereken konu yaşlılar ve bebeklerin güneş koruma kremlerinin faktörünün genç ve yetişkinlerden daha yüksek olması gerektiğidir. Örneğin bebekler için, özel olarak üretilen 100 faktör güneş kremleri uygunken, gençler, yetişkinler, yaşlılar için durum farklıdır. Ancak kişinin yaşı ve cilt tipi ne olursa olsun 30 faktörün üzerinde koruması olan kremleri tercih etmesi gerekir.

Hassas ve Kuru Ciltler

Kuru ciltlerde nem eksikliği vardır ve aşırı hassasiyet dolayısıyla kılcal damarlar daha görünür hale gelebilirler. Kuru cilde sahip olanlar ciltlerini kimyasal içerikli kozmetik ürünlerle çok sık yıkamamaya özen göstermeli ve cilt temizliğinde daha çok suyu tercih etmeliler. Ayrıca güneşten korunmak hassas ve kuru ciltler için çok daha fazla önem arz etmektedir. Zira çok daha kolay bir şekilde kırışıklık ya da leke oluşabilir. Bu cilt tipi için uygun olan güneş kremi; çinko oksit ve titanyum dioksit oranı yüksek, en az 30 faktörlü olanlardır.

Yağlı ve Akneye Meyilli Ciltler

Yağlı ciltler yazın terlemeye bağlı olarak daha da yağlanmakta ve sivilce, siyah nokta problemi daha fazla yaşanmaktadır. Bu sebeple cilt, yazın diğer dönemlerden daha özenli temizlenmeli, her akşam mutlaka tonikle silinmeli, yağdan arındırılmalıdır. Buna paralel olarak güneş kremi de karma ciltler için uygun olan likit güneş kremlerinden seçilmelidir.

Olgun Ciltler

Olgun ciltler elastikiyetini kaybetmeye başladığından çok fazla hassastır. Bu sebeple C ve E vitamini, retinol, reptit içeren bakım kremleri olgun ciltler için uygundur. Olgun ciltler için seçilecek güneş kremleri antioksidan içermeli ve 50 faktör civarında korumalı olmalıdır. Bunun yanında ekstra nemlendirme, vitamin ve mineral ihtiyacı göz önünde bulundurulmalıdır.

 

     
    hs-yorum  

1 YORUM: Güneş Kremleri, Tipleri ve Kullanımı

  1. Öykü Çelik 24 Ağustos 2016 at 00:00

    Cildin kuru veya yağlı olması güneş kremi tercihinde ne kadar önemlidir?

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir