Şubat, 2023
Ana SayfaHastalıklarBeyin-Nörolojik HastalıklarıGuillain Barre Sendromu Belirtileri, Semptomları ve Tedavisi

Guillain Barre Sendromu Belirtileri, Semptomları ve Tedavisi

Makale Düzeyi:  7 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Guillain Barre Sendromu (GBS)

 

Nadir görülen bir hastalık olan Guillain Barre Sendromu (GBS), bağışıklık sisteminin sağlıklı sinir hücrelerine saldırması sonucu ciddi boyutlara ulaşabilen sinir sistemininin akut, inflamatuar ve demiyelizan hastalığıdır. Akut bir hastalık olan GBS, ilerleyici kas zayıflığı ve felciyle kendini gösterir. Bağışıklık sisteminin vücudun kendi sinir sistemine saldırarak (otoimmun) miyelin kılıfını zedeler, aksonal nöron hasarına neden olur. Bu hasar sonucunda sinir iletimi yavaşlar veya durur. Sinir iletiminin bozulması kas zayıflığına, felç ve spazm gibi sonuçlara yol açar. GBS hastalığı bulunan kişilerin nefes alıp vermeleri güçleşir, kalp atımları düzensiz hale gelir. Guillain Barre sendromu tipik olarak alt extremitelerden bilateral olarak başlayıp asendan tarzda (yukarı aşamalı olarak ilerleyici) bir felç şeklinde gösterir. Viral veya bakteriyel ajanlar tarafından tetiklenir (C.Jejuni [%25-50] enfeksiyonu, gastroenterit [%50-70] tablosu, Grip, Kızamık virüsü, CMV ve EBV veya ÜSYE öyküsü). Bahsedilen enfeksiyöz ajanların anamnezde olması ve olayın tipik klinikle akut olarak başlaması tanıya yaklaştırır.  Guillain Barre sendromu kadın veya erkek fark etmeksizin her yaşta kişileri etkileyebilmektedir. Her 100 bin kişide bir görülen seyrek rastlanan bir vakadır. Nörolojik değerlendirme gerekceğinden ve YBÜ ihtiyacı doğurabildiğinden hastane ortamında yakın izlem gerekir.

 

Guillain Barre Sendromu Belirtileri ve Klinik Yansımaları

 

Yaygın olarak ayak ve bacaklarda karıncalanma ve uyuşma hissiyle kendini gösterir. Ayaklarda başlayan karıncalanma yukarıya doğru yayılarak seyreder. Guillain Barre sendromu belirtileri standart olmayıp bazı kişilerde aniden ilerleyerek birkaç saat içerisinde ciddi bir boyuta gelebilmektedir. Karıncalanmayla beraber iğne batması hissi yaşanır. Bacaklarda bilateral olarak başlayıp zamanla yukarıya doğru yayılan kaslarda zayıflık hissi olur. Kişi yürürken dengesini kaybeder. Göz (diplopi), mimik, konuşma ve çiğneme kaslarında güçsüzleşme yaşanabilir. Kalp hızı artarak nefes alıp verme güçleşir. Şiddetli bel ağrısı ve sık tuvalete çıkma sorunu yaşanabilir. İlerleyen vakalarda felce kadar gidebilir. Solunum kaslarının innerve eden sinirlerin etkilenmesi sonucu solunum depresyonu görülebilir.

Guillain Barre Sendromu

 

 

Guillain Barre Sendromu Nedenleri

 

GBS hastalığının kesin nedeni halen bilinmemekte olup araştırmalar devam etmektedir. Şimdiye kadar gerçekleşen vakalarda çoğunlukla akciğer enfeksiyonu ve gastrointestinal (AGE) enfeksiyonuna bağlı olarak gelişmiştir. Bununla beraber GBS’yle ilişkili olduğu düşünülen bazı enfeksiyonlar bulunmaktadır. Bunlar az pişmiş besinlerde bulunan Campylobacter jejuni enfeksiyonu, İnfluenza (grip), Herpes Virüsü, CMV, EBV, AIDS ve HIV olarak sıralanabilir. Genç veya yetişkin fark etmeksizin herkes Guillain Barre sendromu olabilir.

Guillain Barre Sendromu Kötü Prognostik Göstergeler

 

 • İleri yaş bireyler,
 • Geçirilmiş gastrointestinal (AGE) enfeksiyon öyküsü,
 • Ağır kas kuvvetsizliği
 • Campylobacter enfeksiyonu (C. Jejuni) için serolojik belirtiler veya gaita kültürü kanıtları olması,
 • Otonom sistem belirtilerinin olması
 • Ağır akut hastalık belirtileri; yapay solunum gereksinimi ya da üst ekstremitelerde ileri derecede güçsüzlük gibi klinik belirtiler,
 • Mekanik ventilasyon (solunum desteği) gereksinimi
 • Akson dejenerasyonunu gösteren elektrofizyolojik kanıtlar ve plazma değişiklikleri
 • İntravenöz (iv) immünglobulin tedavisinin uygulanmamış olması veya geç kalınmış ivig tedavisi

 

GBS Mevsim ve Yaş İlişkisi

 

GBS Mevsim İlişkisi

GBS Tanı

 

GBS tanısı koymak oldukça zor olup bunun için bazı testler uygulanır. Bunlardan ilki belden sıvı alınması testidir. Lomber ponksiyon olarak bilinen bu testte omurga aralığından az miktarda Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) alınır. Alınan sıvıda protein seviyelerine bakılır. Eğer kişide GBS varsa protein normal seviyeden yüksek çıkacaktır. Kişideki kas zayıflığı, kas ve sinir hasarını ölçmek için elektromyografi (EMG) adı verilen sinir testi yapılır. Son olarak sinir ve kasların darbelere nasıl cevap verdiğini görmek için sinir iletim testleri (elektrofizyolojik testler) yapılır. Lumbal herniasyon ve diğer bası nedenlerinin ortadan konabilmesi ve ekartasyonu için Lomber MR görüntüleme tetkikleri istenebilir. Tanı klinik ve Lab. değerlerinin birlikte değerlendirilmesi sonucu konur. Lab değerleri:

 • Mononukleer hücre sayısının <10/mm3 olması,
 • Albuminositolojik dissosiasyon veya
 • BOS proteininde orantısız artma,

GBS düşündürür. Görüntüleme tetkiklerinden faydalanılarak spinal kord basısı mutlaka ekarte edilmelidir. Lab değerleri ve klinik uyumluluk tanı koydurur. Bu tür hastalar genellik YBÜ de takip edilir.

 

Guillain Barre Sendromu Tedavisi

 

GBS tedavi edilmediğinde ölüm riski taşıdığı için hastalar mutlaka hastanede gözlem altında tutulmalıdır. Ağır seyreden Guillain Barre sendromu vakalarında tüm vücut felç olabilmektedir. Felcin solunumu etkilemesi ölüme götürebilir. Tamamen iyileşme kaydedilmez. Genel olarak %85 iyileşme görülür. 6 ila 12 ay içerisinde iyileşme gerçekleşir. Fizik tedaviyle beraber Plazmaferez, İntravenöz İmmünglobulin tedavileri uygulanabilir. Tedavi temelde destek tedavisidir.  Steroid tedavisinin etkiniği kanıtlanmamıştır. Doktor kontrolünde yapılan tedavi sürecinde ölüm oranı %5’tir. semptomlar en aza indirilerek hastanın hayat standartları arttırılır.

 

Yazı: hepsaglik.net

 

 

 

1 Yorum

 1. Merhaba! Ben 18 yaşındayım. Dedem için yazıyorum. Dedem 70 yaşında. İlk önce mide bulantısı,kusma,çift görme gibi nedenler yüzünden dedemi hastaneye götürdük. Bir şey çıkmadı sonuçlarında fakat daha sonra bir araştırma hastanesinin aciline götürdük. Yatış verdiler. Ne olduğu ilk önce bulunamadı. Sinir ucu iltihabı olduğundan şüphelenildi. Dedemde daha sonra ayakta duramama, ellerini ve kollarını hareket edememe gibi şikayetler başladı. Yemeğini yiyemiyordu,ağzını açamıyordu,gözyaşlarını bile silcek gücü yoktu. Dedem şu an Nöroloji yoğun bakımda. Görmememiz gerektiği için sadece bir yere kadar girebiliyoruz. Hergün 13.30’da bilgilendirme yapılıyor. Cumartesi günü olan bilgilendirmeye ben de girdim. Yoğun bakımın kapısı açılınca içeriye baktım ve dedem gördüm. Kapı açıldığı zaman dedem de kapıya bakıyordu. Güldüm ona ve el salladım. O da beni gördü ama sadece kafasını oynatabildi hafifçe. Beni görmesinin ona iyi geldiğine inanıyorum. O yüzden pazar günü olan bilgilendirmeye de gittim. Yine dedemi gördüm fakat bu sefer bir gözü bantlıydı. Kafasını hızlıca sağa sola çevirip duruyordu. El salladım gülümsedim ama beni göremedi. Cumartesi gece de solunum desteğine ihtiyaç duymuşlar. Böyle olursa solunum cihazına bağlanabilirmiş. Benim merak ettiğim nokta şu: Dedem acı mı çekiyor ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...