Hepsaglik

Graves Hastalığı Nedir?

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Graves Hastalığı Nedir?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Tiroid bezinin aşırı derecede çalışması sonucundan ortaya çıkan hipertiroid hastalığının neden olduğu otoimmün bir hastalık olan graves hastalığı, vücudun yanlışlıkla kendine ait olan hücrelere saldırması sonucunda ortaya çıkmaktadır. toksik diffüz guatr olarak da bilinir.

Hipertiroidin en yaygın olarak gözüken formlarından biri olan graves hastalığı olan insanlarda, kişinin bağışıklık sistemi sağlıklı olan tiroit hücrelerine saldırarak immunoglobülin üretilmesini sağlamaktadır. Oluşan bu immunoglobülinler, tiroid bezi tarafından çok fazla tiroit hormonu salgılanmasına neden olmaktadır. Salgılanan tiroit hormonu, vücutta sinir sistemi fonksiyonunu, beyin gelişimini, vücut sıcaklığını ve metabolik fonksiyonları düzenleyen bir hormon olarak bilinmektedir. Hipertiroidin tedavi edilmemesi durumunda ise kilo kaybı, aşırı duygusallık, depresyon ve yorgunluk belirtileri ortaya çıkmaktadır.

Graves Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Tiroid bezinde meydana gelen bozukluklar neticesinde vücutta bulunan bağışıklık sisteminin, vücuttaki sağlıklı doku ve hücrelere saldırması sonucunda ortaya çıkan graves hastalığı, nedeni tam olarak bilinmeyen hastalıklar arasında yer almaktadır. Bilim adamları tarafından kalıtsal yollarla geçtiği düşünülen bu hastalık, oluşum nedenleri ve genetik etkileşimi tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır.

       

Graves Hastalığı Nedir

Hastalığın nedenleri tam olarak bilinmiyor olsa da, genellikle 40 yaşın altındaki kişilerde görüldüğü istatistiklerle ispatlanmaktadır. Özellikle 20-40 yaş arası kadınlarda en yüksek görülme oranına sahip olan bu hastalık, aynı zamanda erkeklere oranla 10 kat daha fazla oranlarda kadınlarda görülmesi ile de tanınmaktadır.

Graves Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Hipertiroid ile benzer belirtileri olan graves hastalığında, kaygı, konsantrasyon problemi, çift görme, göz kaşınması, guatr, özellikle erkeklerde göğüs büyümesi, fazla terleme, iştahta artış, titreme ve nefes darlığı gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

Graves hastalığına sahip olan hastaların çok az bir kısmında ise ayakta kaval kemiği bölgesinde kızarma ve kalınlaşma görülebilmektedir. Hastaların %25inde görülen bu belirtinin yanı sıra, göz kapaklarında geri çekilme ve gözlerin büyümüş gibi gözükmesi de graves hastalığında rastlanılan belirtiler arasında yer almaktadır.

Graves Hastalığı Teşhisi Nasıl Konur?

Belirtilerden biri veya birkaçının gözlemlenmesi durumunda mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir. Doktor tarafından hastalığın teşhisinden emin olunabilmek için fiziksel testlerle beraber bazı laboratuar testleri de ister. Bu testler; kan testleri, tiroit taraması, radyoaktif iyot tutulma testi, TSI ve TSH testleri olarak bilinmektedir. Bu testlerin sonucuna bakılarak hastada graves hastalığı olup olmadığı tespit edilir ve ona göre bir tedavi yöntemi belirlenerek tedavi süreci başlamış olur.

Graves Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur?

Graves hastalığına karşı uygulanacak olan tedavi yöntemi, hastanın yaşına, tiroit bezlerinin büyüklüğüne ve hastanın isteklerine göre değişiklik göstermektedir. En çok kullanılan tedavi yöntemi olan ilaç tedavisi, tiroid hormonu üretimini azaltacak nitelikte ilaçlarla sağlanmaktadır.

Bir diğer tedavi yöntemi de radyoaktif iyot terapisi yöntemidir. İlaç tedavisinin sonuç vermediği durumlarda genel olarak tercih edilmekte ve hastaya kapsül ya da radyoaktif iyot içeren su verilmesi ile tedavi başlamaktadır. Bu ilaç sayesinde radyoaktif iyot tiroit hücreleri tarafından emilir ve radyoaktif etki sonucunda parçalanarak daha az tiroit hormonu üretilmesini sağlamaktadır.

Tüm bu tedavi yöntemleri işe yaramaz ise son çare olarak tiroit ameliyatı uygulanması gerekebilmektedir. Tiroit bezinin tamamının alınması ile sonuçlanan bu ameliyat, genel olarak guatr hastalarında, kanser riski taşıyan hastalarda ve radyoaktif iyot terapisinin uygulanamayacağı hamile hastalarda yapılmaktadır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir