Hepsaglik

Gözleriniz Sağlıklı mı?

Gözleriniz Sağlıklı mı?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

göz sağlığı

göz sağlığı

Gözleriniz Sağlıklı mı?

                Bütün işlerde, bütün ilişkilerde, bütün günlük hayatın kolayca sürdürülebilmesi için gerekli olan görme yetisi, insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için oldukça önemlidir. Diğer tüm hastalıklarda da olduğu gibi, bozulduğunda günlük hayatımızı oldukça sınırlayacak olan gözümüzün sağlığı ve bozulduğunda da erken teşhis ile hemen tedavi edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Alanında uzman hekimler tarafından birçok göz hastalığı artık kolayca tedavi edilebilir ya da ilerlemesinin önüne geçilebilinmektedir. Astigmat, miyop, hipermetrop, arpacık, göz tansiyonu, göz tembelliği, katarakt, şaşılık, gece körlüğü, göz ağrısı, göz kanlanması, göz alerjisi, göz kuruluğu ve göz sulanması, göz kapağı şişliği başlıca göz hastalıkları arasındadır.

Bütün göz hastalıklarının arasında en yaygın görülen göz ağrısıdır. Göz ağrısı birçok sebebe bağlı olabilmektedir. Az ya da çok ışıkta çalışmak, göze bir şey batması, gözde iltihaplanma ya da yanlış numara gözlükler kullanılması göz ağrısına neden olabildiği gibi, tedavisi için de gözü dinlendirmek ve sorunun kaynağını ortadan kaldırmak da tedavinin başrollerini oluşturur.

Diğer biryaygın olarak görülen göz hastalığı olan gözün sulanması ise, aşırı gözyaşı üretiminin bir diğer adıdır. Göz ve göz kapağındaki problemler, nezle, aşırı göz yorgunluğu veya duygulara bağlı ani değişimler sebep olabileceği gibi, tedavisi ise büyük bir operasyon gerektirmeksizin teşhisi takip ederek uygulanır.

Göz tansiyonu, bir diğer yaygın görülen göz hastalığıdır ancak diğer hastalıklara nazaran tedavi edilmediği takdirde görme kaybına kadar neden olabilmesi yönüyle son derece önemlidir. Hastalık tamamen tedavi edilemediği gibi, sadece ilerlemesi durdurulabilmektedir. Göz tansiyonu, diğer adıyla glokom, göz için basınç artırmasına bağlı olarak gelişir ve göz içerisindeki optik sinirlere zarar verir. Genellikle geç evrelerde klinik veriri. Şeker, yüksek dereceli miyop, kansızlık, migren ve 35 üzeri yaş, göz tansiyonu için risk faktörüdür. Göz tansiyonu ilerleyen zamanlarda detaylı olarak ele alınacaktır. Aşağıdaki kategorileri takip edebilirsiniz

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir