Temmuz, 2020


#EVDEKAL

Ana Sayfa Hastalıklar Göz Hastalıkları Göz Damlası Kullanma Şekli

Göz Damlası Kullanma Şekli

   
Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Göz Damlası Nasıl Kullanılır?

Birçok göz hastalığının tedavisinde kullanılan göz damlaları gözdeki rahatsızlığa göre tedavi amaçlı olabildiği gibi sadece gözü rahatlatmak için de kullanılabilmektedir.

Muayene Amaçlı Kullanılan Göz Damlaları

 • Gözün iç kısmını kolayca muayene edebilmek için göz bebeğini büyüten ve genişleten göz damlaları kullanılabilmektedir.
 • Katarakt gibi gözün uyuşturulmasını gerektiren göz ameliyatları öncesinde anestetik (uyuşturucu) göz damlaları kullanılmaktadır. Bu tür göz damlaları doktor kontrolü dışında kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Özellikle lens kullanan ve uzun süre lensi çıkarmamış kişilerde aşırı göz kuruluğu olabilmekte ve bu sebeple yapay gözyaşı ihtiyacı duyabilmektedirler. Yapay gözyaşının en büyük faydası tahriş olmuş veya kurumuş gözün rahatlamasını sağlamasıdır.
 • Dekonjestan göz damlaları adı verilen ve göz içerisindeki kan damarlarının büzülerek gözün daha beyaz gözükmesini sağlayan bir damla çeşidi olan bu damlalar, tedavi amaçlı olarak kullanılmaz. Kısa süreli olarak gözün daha beyaz gözükmesini sağlayan dekonjestan damlalar, uzun süreli kullanıldığı takdirde göz için tehlike oluşturabilmektedir.

Tedavi Amaçlı Kullanılan Göz Damlaları

 • Gözün mikrop kapması veya hasar görme durumlarında kullanılan steroid (kortizon) göz damlaları, çok güçlü olmaları sebebiyle sadece göz doktoru gözetiminde kullanılması gereken damla çeşitlerindendir.
 • Göz enfeksiyonu sebebiyle kullanılacak göz damlaları, kullanıldıktan sonra en geç birkaç gün içerisinde tedaviye yanıt vermektedirler. Ancak gözdeki enfeksiyon durumunu mutlaka doktor tespit etmeli ve göz damlasını o vermelidir.
 • Göz içerisinde oluşan yüksek basıncın sebep olduğu hastalık glokom, göz içerisindeki basıncı düşürmek için düzenli olarak kullanılacak damlalar sayesinde tedavi edilebilmektedir. Tedavi edilememesi durumunda körlüğe sebebiyet veren bir rahatsızlık olan glokom, erken tedavi edilerek dönüşü olmayan yollara girilmesini önleyebilmektedir.

Göz Damlaları Nasıl Kullanılmalıdır?

 • Göz damlalarını kullanmak ilk başlangıçta zor gelse dahi zamanla pratik kazanılmakta ve kolayca uygulanabilmektedir.
 • Göz damlasını kullanmadan önce mutlaka eller yıkanmalı ve kurulanmalıdır. Damlalığın ucuna dokunulmadan kapak çıkartılır. Baş hafifçe geriye doğru yaslanır ve alt göz kapağı aşağı doğru çekilerek damlanın konacağı yer ayarlanmış olur. Damlalık gözün aşağı doğru çekilen bu kısmının üzerinde tutulur. Bu esnada yukarıya doğru bakılması gerekmektedir.
 • Damlalık göze veya göz kapağına değdirilmeden hafifçe sıkılır ve damla gözün içerisine damlatılır. Damlanın damlatılmasının ardından göz kapatılır ve 2-3 dakika göz kapalı tutulur.
 • Aynı süreler içerisinde birden fazla damla kullanılması gerekiyor ise ikinci damlayı damlatmadan önce en az 5 dakika beklemek gerekmektedir.

Göz Damlası Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Göz damlaları kullanılırken bazı durumlara özellikle dikkat edilmelidir. Bu durumların başında bulanık görmeyi sağlayan damlalar kullanılacaksa eğer araba kullanmaktan sakınmak gelmektedir.

Hamile veya emziren kadınlar için de göz damlaları kullanılacağı zaman ekstra dikkat etmek gerekmektedir. Genel olarak göz damlaları içerisindeki maddeler sadece gözde kalmaktadır, ancak bazıları az miktarda da olsa kana karışır. Bu tür damlalar hamileler ve emziren anneler için sakıncalıdır. Bu sebeple göz damlası kullanılmadan önce mutlaka doktora danışmak gerekmektedir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADINerkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast..Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı YaşamSpor ve Egzersız
DiyetKadın Hast.
Kadın Hast.Jinekoloji
DoğumDoğum
Kısırlık - Tüp BebekBiyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast.Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H.Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast.Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast.Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast.Enfeksiyon Hast..
Göz Hast.Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahiliye)İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. HKalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast.Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H.Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve HastalıklarıRuhsal - Sinirsel H.

Gündem ve Haberler

Yurtdışına çıkacak olanlar PCR testini nereden yaptırabilir?

Yurtdışına çıkacak vatandaşlardan bazı ülkeler PCR testi istemektedir. Bazı ülkelerin PCR testini zorunlu tutması PCR testi nedir? ve PCR test ücreti...

Konya’da Covid-19 vaka sayısı arttı, tüm hasteneler pandemi hastanesi ilan edildi

Konya'da son birkaç hafta içerisinde Covid-19 vaka sayılarında ciddi anlamda artış olması ve hastanelerin ciddi doluluk oranına ulaşması sonucu tüm hasteneler...

Koronavirüs koku ve tat alma duyusunda azalma yapar mı?

Koronavirüse bağlı koku alma kaybı ve tat alma duyusunda azalma gibi bulguların Covid-19 hastalığında görülüp görülmeyeceği konusu şu sıralar en...

Türkiye’de İl İl Covid-19 Vaka Sayıları

1 Nisan 2020 tarihinde T.C Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın açıklamasında il il Koronavirüs vaka sayılarını açıkladı. Türkiye geneli vakalar göz...

Koronavirüs Akciğerleri Bu Hale Getiriyor!

Çin'in Hubei eyaletinde bulunan Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan, DSÖ tarafından pandemi ilan edilen Covid-19 hastalığının tomografi görüntüleri...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...