Mayıs, 2021


#EVDEKAL

Ana SayfaHastalıklarKulak-Burun-Boğaz RahatsızlıklarıGeniz Eti Nedir? Ne Zaman Geniz Eti Ameliyatına İhtiyaç Olur?

Geniz Eti Nedir? Ne Zaman Geniz Eti Ameliyatına İhtiyaç Olur?

   
Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Geniz eti çocukluk döneminde geçirilen, bazı durumlarda ileri yaşlara kadar süre gelen bir hastalıktır. Boğaz enfeksiyonlarının sıkça geçirilmesi ile geniz eti büyümesi ve geniz etinin iltihaplanması gibi sorunlarla karşı karşıya kalınabilir. Solunum yollarını yakından ilgilendiren geniz eti, uykuda horlama, uyku düzensizliği gibi birçok şeye sebep olmaktadır.

Çocuklarda Geniz Eti Belirtileri

Solunumun burundan değil de ağızdan gerçekleştirilmesi ilk olarak geniz etini akla getirmelidir. Özellikle uykuda ağzı açık olarak uyuyan çocuklarda büyük olasılıkla geniz etini büyümesi teşhisi konulmaktadır. İlaç ile tedavi yöntemi, geniz etinin küçülmesinde başvurulan ilk yollardan biridir. Ameliyat geniz etinde son çare olarak düşünülmekte ve ilaç tedavisine yanıt vermeyen hastalarda cerrahi müdahaleye başvurulmaktadır.

u_17-06-2015-003402normal-geniz-ve-geniz-etleri-2

Geniz Etinin Çocuk Sağlığına Etkileri

Uykuda bozukluk, geniz etinin çocuk sağlığına kattığı en önemli olumsuzluklarından biridir. Gece uykusunu iyi geçiremeyen çocuklarda gelişim geriliği görülme olasılığı artmaktadır. Bilindiği üzere büyüme hormonu gece uyurken devreye girmektedir. Bu doğrultuda geniz etinden dolayı uyku kalitesi düşmüş olan çocukta vücut sistemi uykuyu düzene sokmak için enerji harcayacaktır. Buda büyüme hormonunu devre dışı bırakacak ve uykudan elde edilecek faydadan mahrum kalınacaktır.

Gün içinde öğrenilen şeylerin pekiştirilmesi içinde büyük önem arz eden uyku, zekânın gelişmesini de büyük ölçü de olumlu ya da olumsuz etkilemektedir.

Ne Zaman Geniz Eti Ameliyatı Olmalı

Geniz Eti Anatomisi
Geniz Eti Anatomisi

Son çare olarak geniz eti ameliyatı düşünülse de, geniz etinin küçülmesi için ameliyat kesin çözümdür. İlaç tedavisi ile vakit kaybetmek istemeyen birçok doktor, geniz etinin boyutuna ve ciddiyetine göre ameliyata karar vermektedir. Aynı zamanda ilaç tedavisinin yarar sağlamayacağı doktorlar tarafından düşünüldüğünde de ameliyat ilk çözüm olarak hasta yakınlarına sunulmaktadır.

Geniz eti ameliyatı birkaç saat sonra ya da en geç ertesi günü taburcu edilen ameliyatlardan biridir. Çocuklar içinde atlatılması kolay olan bir ameliyat olarak, ailelere büyük iş düşmektedir. Düzelmeyen ve sürekli tekrar eden solunum yolu hastalıklarında geniz eti ameliyatı kaçınılmazdır.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pek çok geniz eti büyüklüğünde ameliyat kaçınılmaz tedavi şekillerinden biridir. Özellikle gelişim döneminde olan çocuklarda daha önemli olan geniz eti, basit bir ameliyat ile yok edilmektedir. Ameliyat konusunun çocuğa çok fazla yansıtılmaması, çocuklar için alınacak önlemler arasındadır. Ameliyat sonrası dikkat gerektiren bir ameliyat olması nedeniyle okul dönemine 1 hafta ara vermek, enfeksiyon kapma riskini en aza indirecektir. Dünya’da ve ülkemizde çocuklar arasında en yaygın olarak ameliyata başvurulan hastalıkların başında geniz eti ameliyatı gelmektedir. Ameliyat sonrasını takip eden ilk birkaç gün çocuğun gözlem altında tutulması, anne babaların yapması gerekenlerden bazılarıdır. Böylelikle çocukla oluşabilecek tehlikeli durumların önüne geçmek daha kolay olur.  Geniz eti ameliyatı sonrasında çocuğun uyku kalite seviyesi en iyiye ulaşır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

İşte Covid19 Aşısı İçin İzlenecek Yol

Covid-19 Aşı Başvurusu E-nabız, E-devlet platformlarından aşılama için öncelik hakkı olup olmadığı sorgulanabilmektedir. Sırası geldiğinde Covid-19 aşısı için hak sahibi olan bireyler, ilgili platformlar üzerinden...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...