Hepsaglik

Gebelik Ve Sigara

Gebelik Ve Sigara
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Gebelik Ve Sigara

Gebelik döneminde çok az bile sigara kullanmanın anne karnındaki bebeğe zararı vardır. Bu nedenle gebelik döneminde bebeğin sağlığını korumak için asla sigara kullanılmamalıdır.

Gebelik Döneminde Sigaranın Neden Olabileceği Zararlar Nelerdir?

  • Gebeliğin düşük ile sonlanması
  • Erken doğum
  • Bebeğin düşük ağırlıkta doğması
  • Bebeğin akciğer gelişimin tam olarak tamamlanmaması nedeni ile doğum sonrası ciddi sıkıntıların oluşması
  • Bebeğin doğumdan sonra ölüm riski
  • Bebeğin doğumdan sonra sık sık hastalanması
  • Bebeğin plasentadan erken ayrılması
  • Bebeğin eşinin aşağı konumlanması
  • Suyun erken boşalması

Sigara birçok zararlı maddeyi içerisinde barındıran bir maddedir. Bu maddelerden en zararlı olanı nikotin ve karbon monoksiddir. Bu maddeler gebelik döneminde sigara kullanılması sonucu bebeğin kanına geçebilir. Ayrıca doğum sonra anne sigara kullanmaya devam ediyorsa bu zararlı maddeler anne sütünden bebeğe geçiş yapabilir.

       

Sigara kullanan annelerin dünyaya getirdiği bebekler sigara kullanmayan annelerin bebeklerine oranla 250 gram daha düşük ağırlıkta doğabilmektedir. Doğum kilosu düşük olan bebeklerin kronik hastalıklara yakalanma olasılığı da daha fazladır.

Sigara içen kadınlarda düşük yapma ya da gebeliğin erken doğum ile sonuçlanması olasılığı daha fazladır. Doğumdan sonra ilk beş ay ani bebek ölümleri sigara içen annelerin bebeklerinde daha fazla görülmektedir.

Sigaraya rağmen dünyaya gelen bebeklerin, Dünyaya gelen bebeklerin solunum, sinir sistemi, duyu organları ve idrar yolu hastalıklarına yakalanma olasılığı daha yüksektir. Sigara anne sütünün azalmasına da yol açan bir etkendir.

Gebelik döneminde sigaraya maruz kalan bebeklerde hiperaktivite, dikkat dağınıklığı ve okuma yazma güçlüğü görülebilmektedir. Ayrıca gelişim bozukluğu ve davranış bozukluğuna da rastlanabilmektedir.

Doğum sonrası sigara dumanına maruz kalan çocuklarda da çok ciddi sağlık problemleri oluşabilmektedir. Bu problemlerin başında astım, bronşid ve zatürree gelmektedir.

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir