Şubat, 2024

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaCinsellikGebelik testi ve gebelik testinin güvenilirliği

Gebelik testi ve gebelik testinin güvenilirliği

Evde hamilelik testi yapmak kolay görünse de testin doğruluğunu etkileyen birçok faktör bulunur. Test için en iyi zaman ve en iyi yöntem seçilmez ise yanlış negatif veya pozitif sonuç çıkabilir. Aşağıdaki 12 adımı uygulayarak hamilelik testinin doğruluğundan emin olabilirsiniz.

 1. Son adet kanamasının başladığı tarihi not edin. Buna bağlı olarak bir sonraki adet kanamanızın başlayacağı günü tahmin edin. Son adet kanamasının başlangıç günü, bir sonraki adet döneminin hesaplanmasını sağlayacaktır.
 2. Son adet kanamasının başladığı günden itibaren 28 gün sayarak bir sonraki adet kanamasının başlayacağı tarihi hesaplayın (bazı kişilerde bu 35 güne kadar çıkabilir).
 3. Tahmin ettiğiniz tarihte adet kanaması gerçekleşmediği takdirde hamilelik testini uygulayabilirsiniz. Bundan önce yapacağınız testler yanlış negatif sonuç verebilir. Tüm hamilelik testleri birbirinin aynısı değildir ve tüm kadınların idrarında aynı miktarda hCg bulunmamaktadır. Başlaması gereken ancak başlamayan adet kanaması gününden itibaren 5-10 gün beklemek daha doğru sonuç almanıza yardımcı olur.
 4. Doğru testi seçin. Piyasada satılan hamilelik testlerinin çoğu idealdir, ancak bilinen ve güvenilir bir testi tercih etmek isteyebilirsiniz. Ekranında HAMİLE veya HAMİLE DEĞİL yazan dijital ekranlı testler bulunmaktadır.
 5. Çoklu paketleri tercih edin. Yalnızca tek bir hamilelik testi almak pahalıya mal olabilir. Kadınlar genellikle pozitif çıkan testten sonra emin olmak amacıyla bir diğer test daha gerçekleştirmek istemektedir. Bu nedenle ikili bir paket almanız yararlı olabilir.
 6. Testi dikkatlice açın. Aktivasyon tablasına dokunmamaya çalışın. Eldiven kullanmanız iyi olabilir.
 7. Sabah idrarını kullanın. Sabah idrarı en yoğun idrardır ve en doğru sonucu verir.
 8. Test çubuğuna idrarı değdirmenin ilk yöntemi idrar sırasında testin en az üç saniye boyunca idrara tutulmasıdır. İkinci yöntem daldırma yöntemidir. Bunda hijyenik bir kaba alınan idrara test çubuğu batırılır.
 9. Süreyi bekleyin. Hamilelik testlerinin çalışması için farklı sürelerde beklemek gerekir. Oturup testi beklemektense telefonunuzun alarmını kurabilirsiniz. Alarm çaldığında testi hemen okuyun. Testi yaptıktan sonra 10 dakikadan fazla geçtiyse okumadan çöpe atmalısınız.
 10. Testi okuyun. Dijital ekranlı testlerde yanlış okuma olasılığı yoktur çünkü hamilelik yazılı olarak belirtilir. Ancak geleneksel testlerde pozitif/negatif okuması dikkatlice yapılmalıdır.
 11. Pozitif/Negatif: Gerekli süreyi bekledikten sonra testi derhal okuyun. Geleneksel hamilelik testlerinde çift çizgi hamilelik olduğunu gösterir. Tek çizgi ise hamilelik olmadığının göstergesidir. Çizgilerin rengi çok açık ise ertesi gün sabah idrarıyla tekrar deneyin.
 12. Kan testi ile emin olun. Evde uyguladığınız test pozitif ise kadın doğum uzmanı sonucu doğrulamak ve gebelik dönemini anlamak için kan testi yapmak isteyecektir. Çoklu gebeliklerde kan testi rahimde kaç bebek olduğunu da gösterir. Hamilelik testi sonucu negatif ise ancak adet kanaması gerçekleşmediyse kan testi hamilelikle ilgili kesin bilgi verir. Kan tahlilinde gebelik testi için Beta HCG değerleri incelenir.
 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ortodontist Nasıl Seçilir?

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin düzgün hizalandığı ve uyumlu bir yapıya sahip olduğu bir diş hekimliği dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine ortodontist denir....

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...