Hepsaglik

Gebeliğin (Hamileliğin) 9. Haftası ve Ultrason Görünümü

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Gebeliğin (Hamileliğin) 9. Haftası ve Ultrason Görünümü
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

9 Haftalık Hamilede Değişiklikler ve Ultrason Bazında Görüntüleme

 

Anne karnındaki bebeğin artık bir fetüs olarak tanımlanmaya başladığı ve gövde kısmının uzamasıyla vücut şeklinin de kısmen de olsa ortaya çıkmaya başladığı gebeliğin 9. Haftası özellikle kol ve bacakların gelişimi açısından önemli bir haftadır. Bu dönemde bebeğin kolları uzar, parmakları çıkmaya başlar, dirsekleri yavaş yavaş kıvrılmaya başlar. El yapısı temel bir şekilde görülebilir ve parmakları ile başparmağının şekilleri artık farklılık göstermeye başlamıştır. Bu süreçte aynı zamanda karın kısmı da gelişme gösterir. İleride karaciğer, safra kesesi, dalak ve adrenal bezler olacak olan yapılar özelleşmeye başlamaktadır. Hamileliğin 9. Haftası artık bebeğin anne karnındaki hareketlerinin başladığı dönemdir. Bebek artık annenin vücudundan gelen ses ve uyarılara karşı cevap verebilmek amacıyla sık sık hareket etmektedir. Fakat bebeğin boyutları oldukça küçük olduğu için anne bu hareketleri hissetmemektedir. Hareketler, ancak ikinci üç aylık dönemden itibaren kolay bir şekilde hissedilebilmektedir.

9 haftalık gebelik

       

Bebek bu dönemde, 16 – 26 mm boy uzunluğuna, 0,94 – 2 gram ağırlığındadır. Bebeğin bulunduğu kesenin içindeki amniyotik sıvının miktarı ise 5 – 10 ml litre arasında değişiklik göstermektedir. Hamilelik 9. Hafta görüntüsü ile bebeğin ölçüleri hekim tarafından kolayca belirlenebilmekte ve bu ölçülere göre sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürüp sürdürmediği de kolay bir şekilde anlaşılabilmektedir.

9 haftalık hamile gebe

9 haftalık Hamilelikte (Gebelikte) Ultrasonografi Görünümü

Bebeğin gelişimini sürdürmesi ile birlikte annenin de vücudunda değişimler yaşanmaktadır. Bu dönemde kadınların özelikle hafif bir spor yapması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Gebeliğin 9. Haftası ve sonrasında genellikle yüzme, yürüyüş ya da yoga gibi aktiviteler son derece uygundur. Özellikle yüzmek, yapılan araştırmalara göre hamile kadınlar için en uygun spor olarak belirlenmiştir. Bu dönemde anne adayında sık sık idrara çıkma isteği ve kasıklarda ağrı şikayetleri olabilir. Bunun sebebi rahmin büyüyerek, idrar torbasına baskı yapmasıdır. Tüm bunlarla birlikte hamileliğin 9. Haftası içerisinde varis şikayeti olan birçok kadın da bulunmaktadır. Varisleri önlemek için varis önleyici çoraplar giyilebilir, uzun süre ayakta kalmaktan ve ayakları sallayarak oturmaktan kaçınılabilir, günde 30 dakikalık yürüyüşler yapılabilir, ayakları uzatarak belirli aralıklarla dinlenilebilir ve hızlı bir şekilde kilo almaktan kaçınılır. Annenin göğüslerinde hassasiyet ve dolgunluk iyice artmaya başlamakta, bel çevresi yavaş yavaş genişlemekte, mide yanması ve hazımsızlık gibi şikayetler baş gösterebilmektedir. Sindirim sistemi ile ilgili şikayetleri azaltmak için az az ve sık sık tüketmeli aynı zamanda da bol lifli gıdaların tüketimine ağırlık verilmelidir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir