Pazartesi, Nisan 6, 2020
Ana Sayfa Gebelik Fetüs - Embriyo Evreleri Gebeliğin (Hamileliğin) 9. Haftası ve Ultrason Görünümü

Gebeliğin (Hamileliğin) 9. Haftası ve Ultrason Görünümü

   
Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

9 Haftalık Hamilede Değişiklikler ve Ultrason Bazında Görüntüleme

 

Anne karnındaki bebeğin artık bir fetüs olarak tanımlanmaya başladığı ve gövde kısmının uzamasıyla vücut şeklinin de kısmen de olsa ortaya çıkmaya başladığı gebeliğin 9. Haftası özellikle kol ve bacakların gelişimi açısından önemli bir haftadır. Bu dönemde bebeğin kolları uzar, parmakları çıkmaya başlar, dirsekleri yavaş yavaş kıvrılmaya başlar. El yapısı temel bir şekilde görülebilir ve parmakları ile başparmağının şekilleri artık farklılık göstermeye başlamıştır. Bu süreçte aynı zamanda karın kısmı da gelişme gösterir. İleride karaciğer, safra kesesi, dalak ve adrenal bezler olacak olan yapılar özelleşmeye başlamaktadır. Hamileliğin 9. Haftası artık bebeğin anne karnındaki hareketlerinin başladığı dönemdir. Bebek artık annenin vücudundan gelen ses ve uyarılara karşı cevap verebilmek amacıyla sık sık hareket etmektedir. Fakat bebeğin boyutları oldukça küçük olduğu için anne bu hareketleri hissetmemektedir. Hareketler, ancak ikinci üç aylık dönemden itibaren kolay bir şekilde hissedilebilmektedir.

9 haftalık gebelik

Bebek bu dönemde, 16 – 26 mm boy uzunluğuna, 0,94 – 2 gram ağırlığındadır. Bebeğin bulunduğu kesenin içindeki amniyotik sıvının miktarı ise 5 – 10 ml litre arasında değişiklik göstermektedir. Hamilelik 9. Hafta görüntüsü ile bebeğin ölçüleri hekim tarafından kolayca belirlenebilmekte ve bu ölçülere göre sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürüp sürdürmediği de kolay bir şekilde anlaşılabilmektedir.

9 haftalık hamile gebe
9 haftalık Hamilelikte (Gebelikte) Ultrasonografi Görünümü

Bebeğin gelişimini sürdürmesi ile birlikte annenin de vücudunda değişimler yaşanmaktadır. Bu dönemde kadınların özelikle hafif bir spor yapması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Gebeliğin 9. Haftası ve sonrasında genellikle yüzme, yürüyüş ya da yoga gibi aktiviteler son derece uygundur. Özellikle yüzmek, yapılan araştırmalara göre hamile kadınlar için en uygun spor olarak belirlenmiştir. Bu dönemde anne adayında sık sık idrara çıkma isteği ve kasıklarda ağrı şikayetleri olabilir. Bunun sebebi rahmin büyüyerek, idrar torbasına baskı yapmasıdır. Tüm bunlarla birlikte hamileliğin 9. Haftası içerisinde varis şikayeti olan birçok kadın da bulunmaktadır. Varisleri önlemek için varis önleyici çoraplar giyilebilir, uzun süre ayakta kalmaktan ve ayakları sallayarak oturmaktan kaçınılabilir, günde 30 dakikalık yürüyüşler yapılabilir, ayakları uzatarak belirli aralıklarla dinlenilebilir ve hızlı bir şekilde kilo almaktan kaçınılır. Annenin göğüslerinde hassasiyet ve dolgunluk iyice artmaya başlamakta, bel çevresi yavaş yavaş genişlemekte, mide yanması ve hazımsızlık gibi şikayetler baş gösterebilmektedir. Sindirim sistemi ile ilgili şikayetleri azaltmak için az az ve sık sık tüketmeli aynı zamanda da bol lifli gıdaların tüketimine ağırlık verilmelidir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

koronaivirüs koku alma kaybı

Koronavirüs koku ve tat alma duyusunda azalma yapar mı?

0
Koronavirüse bağlı koku alma kaybı ve tat alma duyusunda azalma gibi bulguların Covid-19 hastalığında görülüp görülmeyeceği konusu şu sıralar en...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...