Hepsaglik

Gebeliğin (Hamileliğin) 8. Haftası ve Ultrason Görünümü

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Gebeliğin (Hamileliğin) 8. Haftası ve Ultrason Görünümü
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

8 Haftalık (2 aylık) Gebede Değişiklikler ve Ultrasonografik Görünüm

 

Bebeğin büyük bir hızla gelişmeye devam ettiği bir dönem hamileliğin 8. Haftası. Bu dönemde bebeğin beyin dokusu gelişmekte ve kas hareketlerini kontrol eden beyindeki bölge çalışmaya başlamaktadır. Bebeğin iç organlarında ise dalak ve karaciğer bu dönemde gelişmeye başlar. Özellikle karaciğer, karın içerisinde belirli bir yer tutmaktadır. Bir iç salgı bezi olan hipofiz bezi oluşmaya başlamıştır ve henüz cinsiyeti kız ya da erkek olarak belli olmasa bile bu durum ayrımlaşmaya başlamıştır. Ayakları ve elleri de daha net olarak görülmekte, bacak ve dirsek bölümleri de oluşmaktadır. Daha önceki haftalarda başlamış olan kıkırdak ve kemik oluşumu, gebeliğin 8. Haftası içerisinde de devam etmekte, aynı zamanda kulak kepçesi, üst dudak ve damak da oluşmaya başlamaktadır. Bebek bu dönemde hareket etse bile oldukça küçük olduğu için anne bu hareketleri henüz hissedememektedir. Diğer iç organlar gibi kalbin de 4 odacığının oluşumu tamamlanır, kan dolaşımı başlar. Hamilelik 8. Hafta görüntüsü ile hekim tarafından bebeğin gelişimine sağlıklı bir şekilde devam edip etmediğini tespit edebilmek amacıyla ölçümler yapılabilir. Bebeğin boyu bu hafta içerisinde 10 – 13 mm arasında ve ağırlığı da yaklaşık olarak 1 gr olmaktadır.

8 haftalık gebelikte bebek gelişimi

       

Fetal Gelişim Şeması

Bebekler ilk 40 günde yaklaşık olarak her gün 1 mm kadar büyürler ve bu büyüme vücudun her bölgesinde eşit olarak gerçekleşmez. Her gün vücudun farklı kısmında büyüme olur. Bebeğin besin ve gelişimi açısından direkt olarak annesine bağımlı olması sebebiyle, anne beslenmesi başta olmak üzere tüm yaşam alışkanlıklarına dikkat etmelidir. Sigara, alkol kullanmamalı, dengeli ve düzenli beslenmeli, bebek için son derece önemli olan vitaminleri mutlaka almalı, kontrollerini zamanında yaptırmalıdır. Hamileliğin en riskli dönemi olan ilk üç aylık dönemin içerisinde bulunan hamileliğin 8. Haftası içerisinde bebeğin gelişimini olumsuz etkilememek adına stresten uzak kalabilmek gerekmektedir. Hamilelik 8. Hafta görüntüsü ultrason yardımıyla rahatça yapılabilmektedir, bu cihazda X ışını olmadığı için bebeğin gelişimini olumsuz etkileyen herhangi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle annelerin endişelenmesi gerekmemektedir.

8 haftalık Gebede Ultrason Görünümü

8 haftalık Gebede Ultrason Görünümü

Hamilelikte ilk 3 aylık dönemde düşük riski bulunmaktadır. Bu nedenle anne adayları ağır kaldırmamalı, bedenini fazla yormamalıdır. Ayrıca vajinal kanama, kramp, gidip gelen ağrılar, sırtta başlayan ve karnın alt kısmına doğru ilerleyen ağrı ya da parça düşürme gibi belirtiler varsa mutlaka bir hekime başvurmak gerekmektedir. Ayrıca unutulmamalıdır ki, hamileliğinde sigara ve alkol kullanan kadınların düşük yapma oranı çok daha fazladır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir