Salı, Mart 31, 2020
Ana Sayfa Gebelik Fetüs - Embriyo Evreleri Gebeliğin (Hamileliğin) 6. Haftası ve Ultrason Görünümü

Gebeliğin (Hamileliğin) 6. Haftası ve Ultrason Görünümü

   
Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Embriyonun şekillenmeye başladığı ve haftanın sonunda artık 3 – 5 mm civarında bir boya sahip olacağı hamileliğin 6. haftası (1,5 aylık hamilelik) ile ilk olarak bebeğin dolaşım sistemi oluşur ve vücuda kan pompalamaya (embriyo kalp atımı) başlar. Bu haftada aynı zamanda kalp dokusunun kasılma yeteneği devreye girer ve bebeğin kalp atışları özel ultrason cihazları ile duyulabilmektedir. Kalbinin boyutları, bu dönemde yaklaşık olarak 2 mm civarındadır ve embriyonun neredeyse tüm vücudunu kaplar. Embriyonun gebeliğin 6. haftası itibariyle baş ve yüz gelişimi ile omurilik oluşumu da başlamıştır. El ve kol tomurcukları ise haftanın sonunda birer kabartı halini alacaktır. Bu dönemde embriyonun bağırsak gelişimi karın dışında gerçekleşmekte, ilerleyen haftalarda ise fizyolojik olarak olması gereken yere taşınacaktır. Anne adayları ise bu dönemde, gebelik hormonlarının vücut içerisinde yavaş yavaş artış göstermesine bağlı olarak hamilelik belirtilerini hissetmeye başlayacaklardır. Özellikle hormonal değişim sebebiyle duygusal açıdan aşırı hassas ya da sinirli olmak sıklıkla karşılaşılan durumlar arasındadır. Anne adayları, bu dönemde aşırı stres altında kalırlarsa, duygu durum değişiklikleri daha çok artacaktır. Bu nedenle mümkün olduğu stresten uzak kalmak son derece önemlidir.

gebelik 6. hafta
Gebeliğin 6. haftasında Ultrason Görünümü

Hamileliğin 6. haftası kasık ağrılarının ve adet olacakmış gibi gergin hissedilen bir dönem yaşanmasına neden olur. Rahim de bebekle birlikte büyüdüğü için idrar torbasına baskı yapmakta ve daha sık idrara çıkma isteğine neden olmaktadır. Tabii ki hamileliğin en temel belirtileri arasında bulunan sabah bulantıları, açlık, stres ve yorgunluk şiddetli bir şekilde devam ederse, baş ağrılarının yaşanmasına da neden olabilir. Bu dönemde bağırsak alışkanlıklarında da değişimler olur ve karında şişlik, hazımsızlık, kabızlık gibi durumlar yaşanır. Sindirim sistemindeki bu sorunların ortadan kaldırılması için bol lifli gıdalar, taze sebze ve meyveler tüketmek gerekmektedir. Yemeklerde de fazla baharatlı, acı seçeneklerden uzak durmak, asitli içecekleri tüketmemek gerekmektedir. Kesinlikle çiğ et, pişmemiş salam, sucuk ve sosisten uzak durulması gerekmektedir. Yine aynı şekilde iyi bir şekilde pişirilmeden beyaz ve kırmızı et tüketmemek önemlidir. Gebeliğin 6. haftası tat ve koku değişimleri olduğu için ağızda metalik bir tat ya da iştahsızlık sıklıkla görülebilmektedir.

Anne adaylarının artık bu hafta içerisinde düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerekmektedir ve tüm hamileliği boyunca güvenebileceği bir hekimi seçmiş olmalıdır. Bu dönemde yapılan ultrason incelemesi ile hamilelik 6. hafta görüntüsü elde edebilmek mümkün olmasa da yine de yapılan araştırmalarla, 6 haftalık bir bebeğin nasıl göründüğü bilinmektedir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

entübasyon - hava yolu

Entübasyon nedir, entübe hasta ne demek?

0
Entübasyon kavramı ve entübe hasta tanımı şu sıralar en çok merak edilen sorular arasında. Peki entübasyon nedir? Entübe hasta kavramı neyi ifade...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...