Hepsaglik

Gebeliğin (Hamileliğin) 6. Haftası ve Ultrason Görünümü

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Gebeliğin (Hamileliğin) 6. Haftası ve Ultrason Görünümü
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Embriyonun şekillenmeye başladığı ve haftanın sonunda artık 3 – 5 mm civarında bir boya sahip olacağı hamileliğin 6. haftası (1,5 aylık hamilelik) ile ilk olarak bebeğin dolaşım sistemi oluşur ve vücuda kan pompalamaya (embriyo kalp atımı) başlar. Bu haftada aynı zamanda kalp dokusunun kasılma yeteneği devreye girer ve bebeğin kalp atışları özel ultrason cihazları ile duyulabilmektedir. Kalbinin boyutları, bu dönemde yaklaşık olarak 2 mm civarındadır ve embriyonun neredeyse tüm vücudunu kaplar. Embriyonun gebeliğin 6. haftası itibariyle baş ve yüz gelişimi ile omurilik oluşumu da başlamıştır. El ve kol tomurcukları ise haftanın sonunda birer kabartı halini alacaktır. Bu dönemde embriyonun bağırsak gelişimi karın dışında gerçekleşmekte, ilerleyen haftalarda ise fizyolojik olarak olması gereken yere taşınacaktır. Anne adayları ise bu dönemde, gebelik hormonlarının vücut içerisinde yavaş yavaş artış göstermesine bağlı olarak hamilelik belirtilerini hissetmeye başlayacaklardır. Özellikle hormonal değişim sebebiyle duygusal açıdan aşırı hassas ya da sinirli olmak sıklıkla karşılaşılan durumlar arasındadır. Anne adayları, bu dönemde aşırı stres altında kalırlarsa, duygu durum değişiklikleri daha çok artacaktır. Bu nedenle mümkün olduğu stresten uzak kalmak son derece önemlidir.

gebelik 6. hafta

Gebeliğin 6. haftasında Ultrason Görünümü

       

Hamileliğin 6. haftası kasık ağrılarının ve adet olacakmış gibi gergin hissedilen bir dönem yaşanmasına neden olur. Rahim de bebekle birlikte büyüdüğü için idrar torbasına baskı yapmakta ve daha sık idrara çıkma isteğine neden olmaktadır. Tabii ki hamileliğin en temel belirtileri arasında bulunan sabah bulantıları, açlık, stres ve yorgunluk şiddetli bir şekilde devam ederse, baş ağrılarının yaşanmasına da neden olabilir. Bu dönemde bağırsak alışkanlıklarında da değişimler olur ve karında şişlik, hazımsızlık, kabızlık gibi durumlar yaşanır. Sindirim sistemindeki bu sorunların ortadan kaldırılması için bol lifli gıdalar, taze sebze ve meyveler tüketmek gerekmektedir. Yemeklerde de fazla baharatlı, acı seçeneklerden uzak durmak, asitli içecekleri tüketmemek gerekmektedir. Kesinlikle çiğ et, pişmemiş salam, sucuk ve sosisten uzak durulması gerekmektedir. Yine aynı şekilde iyi bir şekilde pişirilmeden beyaz ve kırmızı et tüketmemek önemlidir. Gebeliğin 6. haftası tat ve koku değişimleri olduğu için ağızda metalik bir tat ya da iştahsızlık sıklıkla görülebilmektedir.

Anne adaylarının artık bu hafta içerisinde düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerekmektedir ve tüm hamileliği boyunca güvenebileceği bir hekimi seçmiş olmalıdır. Bu dönemde yapılan ultrason incelemesi ile hamilelik 6. hafta görüntüsü elde edebilmek mümkün olmasa da yine de yapılan araştırmalarla, 6 haftalık bir bebeğin nasıl göründüğü bilinmektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir