Hepsaglik

Fesleğen Bitkisi ve Yararları

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Fesleğen Bitkisi ve Yararları
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

fesleğen

fesleğen

Fesleğen – Şifalı Bitkiler

Fesleğen Bitkisi Tanımı

Ballıbabagiller familyasına mensup olan bu bitki, ılıman bölgelerde yetişir ve tek yıllıktır. Yetişkin fesleğenin boyları ortalama 20 santim ile 60 santim arasında değişmektedir. Fesleğenin anavatanı ise Güney Asya’dır. Soğuğu sevmeyen fesleğen bitkisi ve genel olarak ılıman ve kuru ortamları sever.  Fakat bunun yanında Akdeniz havzasında bulunan ülkelerle, ülkemizde Akdeniz’in ve Ege’nin kıyısında yetiştirilmektedir. Fesleğen bitkisi bazı yerlerde reyhan olarak anılır ve yaprakları güzel kokuludur. Yeşil renkteki gövdesi bitkinin tabanına doğru kırmızılaşmaktadır. Yaprakları ise oval biçimde, koyu yeşil renkte, sivri uçlu ve kenarları dişli bir biçimdedir.  Çiçekleri ise pembe ya da beyaz renktedir. Tohumlarıysa koyu kahverengi renklidir ve gözyaşı biçimindedir.

Fesleğen Bitkisi ve Yararları             

İştah açıcıdır ve hazımsızlığa karşı iyi gelmektedir. Enerji vererek vücudu rahatlatır, sakinleştirir. Baş dönmesine iyi gelir. Ağızda çıkan yaralara karşı faydalıdır. Öksürüğü keser. Çayı yapılıp içilmesi şartıyla bağırsaktaki gazları gidermektedir. Arı sokmalarında zehrin gücünü azaltmaktadır. Cildi oldukça rahatlatır. Baş ağrılarını keser. Gaz, idrar ve balgam söktürücü bir özelliğe sahiptir. Saç diplerine, fesleğen ile yapılan losyonlar aracılığı ile masaj yapılırsa saç köklerini kuvvetlendirir. Selülitlere karşı fesleğen yağları etkilidir.

Fesleğen Bitkisi ve Kullanılış Şekli

Fesleğen tohumları öncelikle kaynamış suyun içerisine atılır ve yaklaşık 15-20 dk kadar demlenilmesi beklenir. Bu sayede hazırlanan çay günde iki kez içilebilir.  Fesleğenin kensisi de hem taze olarak hem de kuru bir şekilde kullanılabilir. Fesleğen yemeklerde de kullanılmaktadır. Fakat pişince tadını hemen yitirdiğinden dolayı yemeği ocaktan almadan hemen önce katılır. Fesleğen bir çok evde süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır.  Esans üretiminde de kullanılan fesleğen baharat olarak da kullanılmaktadır. Özellikle salatalarda ve çorbalarda, lezzet ve koku verilmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca fesleğenin kokusu sivrisinek gibi canlıları da uzak tutmada etkildir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir