Perşembe, Mayıs 28, 2020


#EVDEKAL

Erken Doğum

   

erken doğum
erken doğum

Erken Doğumlarda Bebekler Anneye Bağımlı Olmadan da Yaşayabilir

                Gebeliğin 24. Haftası tıp dilinde viabilite sınırı olarak kabul edilmektedir. Gebeliğin son derece önemli bir dönemi olan 24. Haftadan itibaren viabilite sınırına giren bebekler, gerekli uygun şartlar oluşturulabildiği takdirde annenin vücudunun dışında anneye bağlı olmadan yaşayabilme imkanına sahip olabilmektedirler. Bu durumun geçerli olabilmesi için fetüsün solunum, sindirim ve vücut ısısı gibi önemli fonksiyonlarının desteklenebilmesi ve sterilize bir ortamda mikroplardan korunabilmesi gerekmektedir. Ülkemizde belli başlı doğum merkezlerinde erken doğumla dünyaya gelmiş olan 24 haftalık bebeklerin anneye bağlı olmadan yaşayabilmesi için gereken imkanlar bulunmaktadır.

Bebeklerin erken doğmaları durumunda yaşatılabilmelerinin yanı sıra görme, işitme gibi duyusal faaliyetleri ile zihinsel gelişimlerinin nasıl olacağı da son derece önemlidir. Oldukça erken doğan bu bebekler ileride tedavi edilemeyecek sağlık sorunlarına sahip olabilirler ya da yaşam kalitelerini düşürecek bedensel veya zihinsel engellere sahip olabilirler.

24. Haftada Fetüsün Gelişimi

                Artık viabilite sınırına girmiş olan fetüs 24. hafta itibariyle akciğerlerinin içerisinde bulunan damar yapılarının gelişimini tamamlar ve bütün organları artık görevini tam bir şekilde yapmaya başlar. Bu süreçte tüm organlarının kendi başına çalışabilmesi sayesinde annesinden ayrı kalsa da bu bebeklerin yaşama ihtimalleri yüksektir. Ancak bu kadar erken yaşanmış bir doğumun ilerleyen dönemlerde ne gibi sağlık problemlerine yol açabileceği de tam olarak bilinememektedir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADINerkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast..Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı YaşamSpor ve Egzersız
DiyetKadın Hast.
Kadın Hast.Jinekoloji
DoğumDoğum
Kısırlık - Tüp BebekBiyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast.Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H.Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast.Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast.Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast.Enfeksiyon Hast..
Göz Hast.Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahiliye)İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. HKalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast.Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H.Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve HastalıklarıRuhsal - Sinirsel H.

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...