Hepsaglik

Erkek Menopozu – Andropoz

Erkek Menopozu – Andropoz
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

Değişen hormonlarının etkisini yaşayan elbette yalnızca kadınlar değildir. Kadınların menopoz öncesi ve menopoz döneminde geçirdikleri bazı semptomların benzerleri erkeklerde de görülmektedir.

Erkeklerin gerçekten tanımlanmış bir menopoz dönemine girip girmedikleri konusunda tıp otoriteleri fikir ayrılığı içindedir. Doktorlar erkeklerde testosteron terapisi ile erkek menopozu adı verilen semptomlarda azalma olduğunu belirtmektedir.

Erkek Menopozu (Andropoz) Nedir?

Erkeklerde menopoz adı verilen tanımlanmış bir periyod olmadığından bazı doktorlar erkeklerde görülen bu problemleri yaşlanan erkeklerde androjenin azalması olarak (testosteron) tanımlamaktadır. Erkeklerde yaşlanmayla birlikte erkeklik hormonu testosteron üretimi azalır. Ancak bu durum diyabet gibi hastalıklarda da görülmektedir.

Testosteronun düşmesinin yanı sıra;

 • Yorgunluk,
 • Zayıflık,
 • Depresyon,
 • Cinsel problemler de erkek menopozunun yaygın semptomları arasındadır.

Testosteron hormonunun düşmesi ile bu semptomlar arasındaki ilişki henüz bilinmemektedir.

Kadınlardaki hormon üretiminin tamamen durduğu menopozun aksine erkeklerdeki testosteron düşüşü daha yavaş bir süreçtir. Yumurtalıkların aksine testisler testosteron üretmek için gereksinim duyduğu maddeden tamamen yoksun kalmaz. Sağlıklı bir erkekte sperm üretimi 80 yaş ve sonrasına kadar devam eder.

Ancak hastalığın bir sonucu olarak 40-50 yaş civarında testislerin fonksiyonunda önemli değişiklikler meydana gelir ve 70 yaş sonrasında bu değişiklikler artar.

Erkek Menopozu (Andropoz) Nasıl Teşhis Edilir?

Erkek menopozunun teşhisinde doktor;

 • Fiziksel muayene gerçekleştirir,
 • Semptomlar hakkında sorular sorar,
 • Duruma katkı sağlayabilecek tıbbi durumların tespiti için testler ister,
 • Testosteron düzeyini ölçmek için kan testi yapar.

Erkek Menopozu(Andropoz) Tedavi Edilebilir Mi?

Testosteron düzeyi düşük ise cinsel ilgisizlik, depresyon ve yorgunluk gibi semptomların azalması için testosteron tamamlama tedavisi uygulanır.

Kadınlardaki hormon tamamlama tedavisinde olduğu gibi erkeklerde de bu terapinin belirli riskleri ve yan etkileri vardır. Örneğin bu tedavi prostat kanserini daha kötüleştirebilir.

Androjen tamamlama terapisi almayı düşünüyorsanız doktorunuza danışınız. Doktorunuz semptomların azalması için yaşam tarzınızda beslenme, egzersiz gibi değişiklikler isteyebilir.

     
    hs-yorum  

1 YORUM: Erkek Menopozu – Andropoz

 1. Ankara 21 Mayıs 2018 at 13:02

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir