Ağustos, 2022
Ana SayfagündemEntübasyon nedir, entübe hasta ne demek?

Entübasyon nedir, entübe hasta ne demek?

-

Entübasyon kavramı ve entübe hasta tanımı şu sıralar en çok merak edilen sorular arasında. Peki entübasyon nedir? Entübe hasta kavramı neyi ifade eder?

Tüm dünyanın gündeminde olan ve hızla yayılım gösteren Koronavirüs (covid-19 hastalığı), özellikle Çin, Amerika, İtalya ve bazı avrupa ülkelerinde yıkıcı etkiler doğurmuştur. Vaka sayısı ülkemizde de dahil olmak üzere hızla artmakta, yoğun bakım ihtiyaçları artmakta ve buna bağlı olarak entübe hasta sayılarında da ciddi anlamda artış görülmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın 28 Mart 2020 tarihli açıklamasında entübe hasta sayısı 309, Yoğun Bakım Ünitesinde olan hasta sayısı da 445 olarak ifade edilmiştir. Peki entübasyon nedir?

entübe vaka
Entübe vaka nedir?

entübasyon özel bir tüpün (endotrakeal tüp) solunum yollarına yerleştirilmesi durumudur. Entübe edilmiş hastalar akabinde ventilatöre (solunum destekleyici cihazlar) bağlanarak solunum desteği sağlanır. Genellikle solunum sıkıntısı çeken, ciddi solunum yetmezliği tablosunda olan hastalara entübasyon işlemi uygulanır. Solunum iş yükünün ciddi anlamda arttığı durumlarda hastalar entübe edilir ve devamında solunum cihazına bağlanarak solunum desteği sağlanır. Hastanın solunum kabiliyeti yeterli duruma geldiğinde ise hastalar ekstübe edilerek (tüpten ayrılma, solunum cihazından ayrılma) normal solunumunu idame ettirmesi sağlanır. Bu tür hastalar yoğun bakımda takip edilen ve solunum çıkıntısı çeken hasta grubunu oluşturur.

yorum
Dr. F. İkiz
Dr. F. İkiz
Dr. Fatih İkiz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem - Diğer

Gündem ve Haberler