Haziran, 2022
Ana SayfaGenel SağlıkEndometriozis Nedir?

Endometriozis Nedir?

Endometriozis Nedir?

Rahim içerisinde yer alan tabaka, adet dönemlerinde dökülür ve adet kanamasının oluşmasına sebep olur. Bu tabaka bazı durumlarda farklı sebeplerden dolayı rahim dışında, yumurtalık bölgesinde, mesanede ve bağırsaklar üzerinde ortaya çıkabilir. Bu tür anormal yerleşimlerin hangi sebeplerden dolayı ortaya çıktığı henüz bilinmemektedir. Fakat anatomik açıdan görülen bozukluklar, bağışıklık sisteminde yer alan düzensizlikler ve hormonal sorunlar üzerinde durulmaktadır. Bu rahatsızlığa ise, endometriozis adı verilir.

Endometriozis Hangi Kişilerde Sık Görülür?

Endometriozis şikayeti olan kadınların büyük bir çoğunluğu çocuk sahibi olmuş kadınlardır. Modern hayatın rahatsızlığı olarak da ele alınan bu hastalık sosyo ekonomik seviyesi yüksek ve şehir hayatında yaşamını sürdüren kadınlarda ortaya çıkabilmektedir.

Coğrafi ve genetik yatkınlıklar da hastalığın sebepleri arasındadır. Endometriozis hastalığı aynı zamanda çocuk sahibi olmayan genç yaştaki kadınlarda da görülebilir.

Endometriozis Belirtileri Nelerdir?

Endometriozis hastalığı herhangi bir belirti göstermeden de gelişebilen bir hastalıktır. Hastalığın belirtileri arasında sancılı adet kanaması ilk sırada yer alır. Hastalar bu dönemlerde yaşadıkları ağrılardan dolayı, dönemin gelmesinden korkacak hale dahi gelebilirler.

Adet düzensizliği, ağrılı bir şekilde tuvalete çıkma, dışkıda ve idrarda kan görülmesi de hastalığın belirtileri arasındadır. Hastalık, akciğerlere geçiş yaptığı zaman kanlı balgam gibi sorunlar da görülebilir. Beyin bölgesindeki endometriozis belirtileri arasında ise epilepsi gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Yumurtalıklara yerleşen endometriozis, yumurtalılarda “çikolata kisti” adı verilen kitlenin meydana gelmesine sebep olur. Çikolata kisti kasık ağrısı, kabızlık ya da cinsel ilişki sonrasındaki ağrılara sebep olur.

Endometriozis Nasıl Teşhis Edilir?

Endometriozis hastalığının teşhis edilebilmesi için lezyonun doğrudan görülebilmesi gerekir. Bu durum ise, laparoskopi adı verilen yöntem sayesinde mümkün olur. Endoskopik aletler ile uygulanan bu işlem rahmin üst kısmı ile birlikte yumurtalıklar, bağırsaklar ve çevreleyen zarların gözlemlenmesini sağlar. Bu gözlemler neticesinde endometriozis teşhis edilir.

Laparoskopi uygulaması dışında ultrasonografi, jinekolojik muayene ve kan içerisinde bakılabilecek olan Ca 125 adlı hormon seviyeleri de endometriozis hastalığının teşhis edilmesi için tercih edilen uygulamalar arasındadır.

Endometriozis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Endometriozis hastalığında genellikle iki ayrı temel şikayet bulunur. Bunlardan birincisi sancılı adet, ikincisi ise kısırlıktır. Hastaların şikayet türlerine göre tedavi yöntemleri de farklı olarak uygulanır. Yalnızca ağrı şikayeti olan kadınlar için ağrı kesiciler ve hormonal ilaçlar verilir. Yüksek ağrılı olan olgularda ise cerrahi yöntemler önerilir.

Çikolata kistlerinin çıkartılması için cerrahi tedavi yöntemleri veya doğrudan yumurtlamayı artıcı olan tedaviler de hastalara uygulanır. Hastaların yaşı, evlilik süresi ve erkek faktörünün olması gibi durumlar da tedaviler seçilirken göz önünde bulundurulur. Acıbadem internet sitesinde yer alan endometriozis sayfasından da bu hastalık ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...