Hepsaglik

Emzirmek sadece bebeğe değil, anneye de faydalıdır

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Emzirmek sadece bebeğe değil, anneye de faydalıdır
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Emzirmek hem bebek hem de anne için beslenmenin ötesinde bir yarar sağlar. Bebeğinizin ilk altı ay boyunca ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri karşılamanın yanı sıra emzirmek bebeğinizle aranızdaki duygusal bağın güçlenmesine ve doğum sonrasında kendinizi daha iyi hissetmenize katkı sağlayacaktır.

Emzirmek annede stresi azaltır ve doğum sonrası depresyon riskini düşürür

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmaya göre emzirmeyen veya emzirmeyi erken sonlandıran kadınlarda doğum sonrası depresyon riski daha yüksektir.

Kadınlar emzirme sırasında duygusal olarak rahatlama hissederler. Bunun nedeni emzirmenin oksitoksin hormonu salgılanmasını tetiklemesidir. Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan birçok çalışmada oksitoksin hormonunun rahatlama ve gevşeme sağladığı belirlenmiştir.

       

Yapılan bir araştırmada vücudunda yüksek miktarda oksitoksin bulunan kadınların stres verici bir kişisel problemle ilgili konuşmaları halinde kan basınçlarının diğer kadınlara göre daha düşük olduğu belirlenmiştir.

Bu arada depresyon tedavisi görüyorsanız emzirmeye devam edebilirsiniz. Tabiki ilaçlarınızın hekim tarafından uyarlanmış olması gerekir. Aldığınız ilaçlar teratojenik olmamalıdır.

Emzirmek kadınlarda bazı kanser türlerine karşı koruma sağlar

Yapılan birçok çalışmada kadınlar ne kadar uzun süre emzirirse göğüs ve rahim kanserine yakalanma riskinin o kadar azaldığı belirlenmiştir. Göğüs kanseri açısından en az 1 yıl boyunca emzirmek en fazla etkiyi sağlamaktadır.

Emzirmenin anneye diğer yararları tam olarak bilinmese de emzirme sonrasında göğüs dokusunda yapısal bazı değişiklikler meydana gelir ve süt üretimi vücudunuzdaki östrojen miktarını arttırır. Araştırmacılar emzirmenin rahim kanseri üzerindeki etkisinin salgılanan bu östrojen ile ilgili olabileceğini düşünmektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir