Ağustos, 2022
Ana SayfaÇocuk Hastalıkları (Pediatri)0-12 AyEmzirmek sadece bebeğe değil, anneye de faydalıdır

Emzirmek sadece bebeğe değil, anneye de faydalıdır

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Emzirmek hem bebek hem de anne için beslenmenin ötesinde bir yarar sağlar. Bebeğinizin ilk altı ay boyunca ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri karşılamanın yanı sıra emzirmek bebeğinizle aranızdaki duygusal bağın güçlenmesine ve doğum sonrasında kendinizi daha iyi hissetmenize katkı sağlayacaktır.

Emzirmek annede stresi azaltır ve doğum sonrası depresyon riskini düşürür

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmaya göre emzirmeyen veya emzirmeyi erken sonlandıran kadınlarda doğum sonrası depresyon riski daha yüksektir.

Kadınlar emzirme sırasında duygusal olarak rahatlama hissederler. Bunun nedeni emzirmenin oksitoksin hormonu salgılanmasını tetiklemesidir. Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan birçok çalışmada oksitoksin hormonunun rahatlama ve gevşeme sağladığı belirlenmiştir.

Yapılan bir araştırmada vücudunda yüksek miktarda oksitoksin bulunan kadınların stres verici bir kişisel problemle ilgili konuşmaları halinde kan basınçlarının diğer kadınlara göre daha düşük olduğu belirlenmiştir.

Bu arada depresyon tedavisi görüyorsanız emzirmeye devam edebilirsiniz. Tabiki ilaçlarınızın hekim tarafından uyarlanmış olması gerekir. Aldığınız ilaçlar teratojenik olmamalıdır.

Emzirmek kadınlarda bazı kanser türlerine karşı koruma sağlar

Yapılan birçok çalışmada kadınlar ne kadar uzun süre emzirirse göğüs ve rahim kanserine yakalanma riskinin o kadar azaldığı belirlenmiştir. Göğüs kanseri açısından en az 1 yıl boyunca emzirmek en fazla etkiyi sağlamaktadır.

Emzirmenin anneye diğer yararları tam olarak bilinmese de emzirme sonrasında göğüs dokusunda yapısal bazı değişiklikler meydana gelir ve süt üretimi vücudunuzdaki östrojen miktarını arttırır. Araştırmacılar emzirmenin rahim kanseri üzerindeki etkisinin salgılanan bu östrojen ile ilgili olabileceğini düşünmektedir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...