Şubat, 2024

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaÇocuk Hastalıkları (Pediatri)0-12 AyEmzirme döneminde şarap, bira veya sert alkol tüketmek bebeğime zarar verir mi?

Emzirme döneminde şarap, bira veya sert alkol tüketmek bebeğime zarar verir mi?

Emzirme döneminde  alkol kullanmak bebeğime zarar verir mi? Alkol kullanan anne bebeği emzirebilir mi?

Önlem almazsanız zarar verebilir. Alkol tükettiğinizde kanınıza karışan miktarda alkol sütünüze de karışacaktır.

Bir bardak şarap içtikten sonra anne sütüne karışan alkol miktarı görece az olsa da bebeğiniz sizin kadar güçlü değildir ve böbrekleri henüz olgunlaşmamıştır. Bu nedenle alkolü sizin kadar usta bir şekilde işleyemez. 3 aylık bir bebeğin alkolü işleyebilme becerisi yetişkinlerinkinin yarısı kadardır.

Araştırmalar alkolün bebeklerin yeme ve uyku düzenini bozduğunu göstermektedir.

Alkol alan annelerin bebeklerinin daha kısa süre uyuduğu bilinmektedir.

Anne sütündeki alkol bebeğin gelişimini de etkileyebilir. 400 emziren anne ile yapılan bir çalışmada alkol tüketen annelerin bebeklerinin 1. Yıldaki motor gelişiminin yavaşladığı gözlenmiştir.

Alkolün emzirilen bebekler üzerindeki diğer etkileri bilinmemektedir. Bu nedenle başlangıçtan itibaren emzirdiğiniz sürece alkolden uzak durmak iyi olacaktır. Bazı uzmanlar annelerin doğumdan sonra en az 4 ay alkol tüketmemesi gerektiğini belirtmektedir.

Bebeğim zarar görmeden ara sıra alkol tüketebilir miyim?

Alkol tükettikten sonra vücudunuzun alkolü temizleyebilmesi için en az iki saat boyunca bebeğinizi emzirmeyiniz.

Kanınızdaki alkol düzeyi alkollü içecek içtikten sonraki 30-90 dakika içerisinde en yüksek düzeydedir.

Ayrıca alkol tüketmeden önce sütünüzü pompa yardımıyla sağarak bebeğinize daha sağlıklı bir süt içirebilirsiniz. Alkol tükettikten sonra süt sağmak alkolün vücudunuzdan daha çabuk kaybolmasını sağlamaz.

Bira anne sütünü arttırır mı?

Hayır. Bunu destekleyen hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Herhangi bir alkollü içecek anne sütünü arttırmaz. Öncelikle alkol vücudunuzdaki suyu aldığından bir miktar su kaybedersiniz. Bu da süt üretiminizi olumsuz etkileyecektir. Ayrıca alkol almak süt üretiminde yer alan hormonları bozmaktadır.

Alkol tüketimi sonrası prolaktin hormonu (süt üretimine yardımcı olan hormon) artsa da, oksitoksin hormonu (süt gelişini sağlayan hormon) azalır. Bu nedenle alkol alan annelerin bebekleri emzirme sırasında süt almakta zorlanmaktadır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ortodontist Nasıl Seçilir?

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin düzgün hizalandığı ve uyumlu bir yapıya sahip olduğu bir diş hekimliği dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine ortodontist denir....

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...