Nisan, 2024

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaTanıtım yazılarıElektronik Sigaralarda Kullanılan Likitler ve Dolum Sıvıları Zararlı Mı?

Elektronik Sigaralarda Kullanılan Likitler ve Dolum Sıvıları Zararlı Mı?

Elektronik sigaralarda kullanılan elektronik sigara likitler kısaca e-likitlerin zararları konusunda çeşitli tartışmalar sürmektedir. Temel olarak bir elektronik sigara cihazında kullanılan elektronik sigara likitleri gliserinden üretilen nikotin bazı (nbase) ve aromaların belirli oranda karıştırılması ile nihai mamül olarak oluşturulmaktadır.

E-Sigara Temelleri

E-sigaralar, bir sıvıyı ısıtarak kullanıcının soluduğu bir aerosol haline getiren cihazlardır. Sıvının içinde genellikle nikotin ve aroma ve diğer katkı maddeleri bulunur. Elektronik sigaralarda ve normal sigaralarda bulunan nikotin bağımlılık yapar. E-sigaralar, çoğu tütünden gelen nikotin içerdiğinden tütün ürünleri olarak kabul edilir.

Nikotinin yanı sıra e-sigaralar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere zararlı ve potansiyel olarak zararlı bileşenler içerebilir:

Akciğerlerin derinliklerine solunabilen ultra ince parçacıklar ciddi akciğer hastalığına bağlı bir kimyasal olan diasetil gibi tatlandırıcılar

Uçucu organik bileşikler

Nikel, kalay ve kurşun gibi ağır metaller1

E-likitler ve E-Sigarada Kullanılan Sıvılar Zararlı mı?

Elektronik sigara sıvılarını buharlama yolu ile yaptığınız tüketim, yaptığınızdan bağımsız olarak risklere sahiptir . E-sigara kullanmaya başlamak veya sigaradan e-sigaraya geçmek, yıkıcı sağlık etkileri riskinizi artırır. Amerikan Kanser Derneği’ne göre en güvenli seçenek, hem v e-sigaradan hem de sigara içmekten tamamen kaçınmaktır.

E-Sigaralar sağlığa etkileri üzerine araştırmalar devam ediyor ve uzun vadeli riskleri anlamamız biraz zaman alabilir.2

Zararlı Kimyasalların Solunması, Geri Dönüşü Olmayan Akciğer Hasarına ve Akciğer Hastalığına Neden Olabilir

Ocak 2018’de Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri3, 800’den fazla farklı çalışmayı gözden geçiren bir fikir birliği çalışması raporu yayınladı.

Bu rapor açıkça ortaya koydu: e-sigara kullanmak sağlık risklerine neden oluyor. E-sigaraların hem potansiyel olarak toksik maddeler içerdiği hem de yaydığı sonucuna varıldı. Akademilerin raporu ayrıca, e-sigara kullanan gençlerin öksürük  ve hırıltılı solunum ve astım alevlenmelerinde artış riskinin arttığına dair orta düzeyde kanıt olduğunu belirtiyor  .

 1. Kuzey Carolina Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, e-sigaralarda bulunan iki ana bileşenin (propilen glikol ve bitkisel gliserin) hücreler için toksik olduğunu ve bir e-sıvıda ne kadar çok bileşen olursa, toksisitenin o kadar büyük olduğunu buldu.4
 2. E-sigaralar, asetaldehit, akrolein ve formaldehit dahil olmak üzere bir dizi tehlikeli kimyasal üretir. Bu aldehitler, akciğer hastalığına ve ayrıca kardiyovasküler (kalp) hastalığa neden olabilir.5
 3. E-sigaralar ayrıca öncelikle yabani otları öldürmek için kullanılan bir herbisit olan akrolein içerir. Akut akciğer hasarına ve KOAH’a neden olabilir ve astım ve akciğer kanserine neden olabilir.6
 4. Hem ABD Genel Cerrahı hem de Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri, bir e-sigara kullanıcısının e-sigaraların yarattığı kimyasal kokteyli soluduğunda ortaya çıkan ikinci el e-sigara emisyonlarını solumanın riskleri konusunda uyardı.
 5. 2016 yılında, Genel Cerrah, ikinci el emisyonların “nikotin; ultra ince parçacıklar; ciddi akciğer hastalığına bağlı bir kimyasal olan diasetil gibi tatlandırıcılar; araba egzozunda bulunan benzen gibi uçucu organik bileşikler; ve bu tür ağır metaller” içerdiği sonucuna varmıştır. nikel, kalay ve kurşun olarak.”
 6. Gıda ve İlaç İdaresi, sigara içenlerin bırakmasına yardımcı olmak için güvenli ve etkili herhangi bir e-sigara bulamadı. Sigara içenler sigarayı tamamen bırakmaya hazırlarsa, 1-800-ŞİMDİ ÇIKIŞ’ı aramalı veya kanıtlanmış yöntemler ve FDA onaylı tedaviler ve danışmanlık kullanarak bırakmanın en iyi yolunu bulma konusunda doktorlarıyla konuşmalıdırlar.

Vapingin diğer sağlık riskleri

Son zamanlardaki trajik ve endişe verici ciddi akciğer hastalığı vakaları açıkça endişe nedenidir. Bir dizi başka sağlık etkisi de endişe vericidir:

Nikotin son derece bağımlılık yapar ve gelişmekte olan beyni etkileyerek gençlere ve genç yetişkinlere potansiyel olarak zarar verebilir. Bazı “nikotinsiz” e-sigaraların bile nikotin içerdiği bulunmuştur.

E-sigara buharında bulunan bazı maddeler, kanser riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Vape yapan gençlerin sigara içmeye başlama olasılığı daha yüksektir.

Arızalı piller nedeniyle cihazlar şarj edilirken e-sigara ile patlamalar ve yanıklar bildirilmiştir.

E-sigaralardan gelen sıvıya kazara maruz kalmak, çocuklarda ve yetişkinlerde akut nikotin zehirlenmesine neden olmuştur.

Hamilelik sırasında vaping gelişmekte olan bir fetüse zarar verebilir.

Vapingin genel sağlığımızı nasıl etkilediği belirsizdir.

Peki ya faydaları?

Vapingin getirdiği zevke ek olarak, bazı kanıtlar vapingin bazı insanların sigarayı bırakmasına yardımcı olduğunu gösteriyor .  Bununla birlikte, bir nikotin bandı veya diğer sigara bırakma yöntemleriyle nasıl karşılaştırılacağı açık değildir. Şimdiye kadar FDA, sigarayı bırakma yöntemi olarak vapingi onaylamadı. Ve vape kullanan birçok sigara içicisi hem sigara hem de e-sigara kullanmaya devam ediyor .

CDC’nin konumu şudur: “E-sigaralar, normal sigaralar ve diğer tütsülenmiş tütün ürünlerinin tam bir ikamesi olarak kullanıldığında, hamile olmayan yetişkin sigara içenlere fayda sağlama potansiyeline sahiptir.” Bu arada FDA, vapingin “gençler, genç yetişkinler, hamile kadınlar veya şu anda tütün ürünleri kullanmayan yetişkinler için güvenli olmadığı” konusunda uyarıyor.

Vapingin faydaları ve riskleri arasındaki gerçek dengeyi değerlendirmek imkansız olmaya devam ediyor. E-sigaraların içinde ne olduğunu her zaman bilemeyiz. FDA bu ürünleri düzenlemez. Ve uzun vadeli sağlık etkisi hakkında hiçbir bilgi yok.7

Sonuç

E sigara ve vaping ürünlerinde kullanımı günden güne yaygınlaşıyor. Ancak bilim insanlarının ortak görüş etrafında toplandığı vaping ve esigaralar zararsızdır görüşü bulunmamaktadır. Sigarayı bırakmak isteyen bireylerin tütün tabanlı buhar ürünlerinin tamamından uzaklaşması asıl olandır. Vaping ve buharlamanın etkilerinin araştırılması ve uzun dönemde etkilerinin ortaya çıkması on yılları kapsayan bir zaman ve araştırma dönemidir.


Kaynaklar:

 1. https://e-cigarettes.surgeongeneral.gov/
 2. https://www.healthline.com/health/is-vaping-bad-for-you#overview
 3. NAM Raporu – https://www.nap.edu/resource/24952/012318ecigaretteConclusionsbyEvidence.pdf
 4. Sassano MF, Davis ES, Keating JE, Zorn BT, Kochar TK, Wolfgang MC, et al. (2018) Açık kaynaklı yüksek verimli bir tarama testi kullanılarak e-sıvı toksisitesinin değerlendirilmesi. PLoS Biol 16(3): e2003904. https://doi.org/10.1371/journal.pbio.2003904
 5. Ogunwale, Mumiye A ve ark. (2017) Elektronik Sigara Aerosollerinde Aldehit Tayini. ACS omega 2(3): 1207-1214. doi: 10.1021/acsomega.6b00489].
 6. Bein K, Leikauf GD. (2011) Akrolein – pulmoner tehlike. Mol Nutr Gıda Res 55(9):1342-60. doi: 10.1002/mnfr.201100279.
 7. https://www.health.harvard.edu/blog/can-vaping-damage-your-lungs-what-we-do-and-dont-know-2019090417734
 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ortodontist Nasıl Seçilir?

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin düzgün hizalandığı ve uyumlu bir yapıya sahip olduğu bir diş hekimliği dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine ortodontist denir....

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...