Hepsaglik

El Bileğinde Ganglion Kisti nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
El Bileğinde Ganglion Kisti nedir? Belirtileri Ve Tedavisi
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

Ganglion kisti el bileği üzeri ve çevresinde su dolu bir keseciğin ortaya çıkmasından dolayı oluşan iyi huylu kitle oluşumudur. İçi sıvı dolu keseciklere benzetilebilir. Bilek eklemindeki eklem kapsülleri veya tendon kılıflarında ortaya çıkan bozukluklar nedeni ile meydana gelmektedir. Elin muhtelif bölgelerinde görülebileceği gibi bacak ve ayak çevresinde de ganglion kistleri oluşması mümkündür. Fazla yaygın bir rahatsızlık olmamakla birlikte ganglion kisti daha sık olarak el bileğinde ortaya çıkmaktadır.

El Bileğinde Ganglion Kisti Nasıl Ortaya Çıkar?

Ganglion kistinin oluşmasında etkili olan esas nedenler henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak yüksek oranda bilek hareketlerinin etkili olduğu aktivitelerde sıkça bulunan kişilerde ganglion kisti oluşması riski yüksektir. Son dönemde artan düzenli klavye kullanımı, dantel, örgü gibi bilek hareketleri üzerine yoğunlaşmış eylemlerde fazlaca bulunan kişiler ve jimnastikçilerde bu kistin ortaya çıkması ihtimali daha büyüktür. Ganglion kistinin bilek hareketleri esnasında eklemin aşınmaya başlamasının ardında bilek dokusunun su toplaması sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir.

El Bileğinde Ganglion Kistinin Belirtileri Nelerdir?

Ganglion kisti bilek üzerinde veya arkasında görünebilir bir çıkıntının oluşması ile kendini belli eder. Kist büyük oranda bileğe veya ele ağrı yapmaz. Bazı durumlarda ganglion kistinin bulunduğu yere göre ağrı yapabilme olasılığı da bulunmaktadır.Ganglion kisti sinire yakın bir yerde ortaya çıkmışsa sinire bası yapmak suretiyle ağrıya neden olabilir. Görülen vakalarda büyük kistlerin küçüklere oranla daha az ağrı yaptığı tespit edilmiştir. Ganglion kistinin ağrı yapması sinir bölgesine yakınlığı ve yaptığı basınca göre değişiklik göstermektedir. Boyutları da değişebilen ganglion kistleri zaman içerisinde küçülebilir veya büyüyebilirler. El bileğinin yorulacağı durumlarda büyüme eğilimi gösterirken dinlenme esnasında da kendiliğinden küçülme özelliği gösterirler.

El Bileğinde Ganglion Kisti

El Bileğinde Ganglion Kisti Tanısı Nasıl Koyulur?

El bileği ganglion kistlerinin uzman bir hekim tarafından fizik muayenede tespit edilmesi mümkündür. Vakanın ilerleyişi ve şiddetine göre teknikler çeşitlendirilerek röntgen ve MR gibi ayrıntılı testlerin yapılarak incelenmesi de tanının bir parçası haline gelebilir. Ayrıca yine doktor tarafından uygulanan ışık testinde bölgenin şeffaflığı kontrol ederek tedavi sürecinin başlatılması da mümkün olacaktır. El bileğinde oluşan ganglion kistlerinin dinlenme ile küçülmesi hastalarda tedavi ihtiyacını azaltmaktadır. Ancak belirtiler hissedilmeye başlandıktan sonra mutlaka bir hekime danışılması gerekmektedir. Zira el bileği bölgesinde oluşabilecek kötü huylu bir tümör ile ganglion kisti arasındaki fark yalnızca tıbbi tetkiklerden sonra anlaşılabilmektedir. Ganglion kistini tıbbi olmayan yöntemler ile yok etmeye çalışmak hasta için olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

El Bileğide Ganglion Kistinin Tedavisi Nedir?

Ganglion kistinde iyileşme sağlamak için tavsiye edilen ilk yöntem kistin oluştuğu bölgenin dinlendirilmesidir. Dinlenmeden sonra kistlerde büyük oranda küçülme meydana gelmektedir. Eğer dinlenme sonucunda küçülme meydana gelmiyor ise doktor tarafından uygulanacak yöntemler ile kistin içerisindeki sıvının çekilmesi de kistin uzaklaştırılması için etkili bir yöntemdir. Ancak bu yöntem ile tedavi edilen ganglion kistlerin tekrarlama oranı oldukça yüksektir. Eğer kist hastaya acı ve ağrı veriyor ise doktor kontrolünde ağrı kesiciler ile acı ve ağrılardan kurtulmak mümkündür. Ganglion kisti tedavisinin son aşaması ise cerrahi operasyon ile kistin alınmasıdır.

El Bileğinde Ganglion Kisti Cerrahi Operasyon İle Nasıl Alınır?

Ganglion kisti ilaç ve dinlendirme tedavilerinin yetersiz kalması durumunda cerrahi müdahale ile alınabilir. Vakanın şiddetine göre bu kistler el hareketlerinin kısıtlanmasına dahi neden olabilmektedir. Cerrahi operasyon kısa ve kolay bir müdahaledir. Kısa sürede kist bulunduğu bölgeden alınarak etkilerinden kurtulmak mümkün olacaktır. Her hastalıkta olduğu gibi ganglion kistinde de cerrahi operasyon en son düşünülen seçenektir. Vücudun diğer bölgelerinde ortaya çıkan ganglion kistlerinin de operasyon yolu ile alınması mümkün olmaktadır.

El Bileğinde Ganglion Kistinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir?

Ganglion kistinin önlenmesi için bilek kullanımının üst seviyede olduğu hareketler sırasında eklemin sık sık dinlendirilmesi fayda sağlayacaktır. El bileğini fazla zorlayacak hareketlerden kaçınılması da ganglion kistinin ortaya çıkması ihtimalini en aza indirmektedir. Bileğin sık ve zorlayıcı hareketlerinin ardından uygun bir biçimde yapılacak dinlendirme egzersizleri de kistin ortaya çıkmasına engel olabilmektedir. Ganglion kistinin ortaya çıkmasının ardından hiçbir şekilde masaj veya baskı yolu ile deforme edilmemesi gerekmektedir. Aksi halde ağrı ve kistte büyümelerin meydana gelebileceğinin kesinlikle unutulmaması gerekir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir