Hepsaglik

EEG Nedir? Kimlere çekilir?

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
EEG Nedir? Kimlere çekilir?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

EEG Nedir? (Elektroensefalografi)

Halk arasında “beyin elektrosu çektirme” olarak bilinen EEG, beyin dalgalarındaki aktivitelerin elektriksel yöntemle ölçülmesidir. Ölçümler esnasında beynin iş ve işlemleri kayıt altına alınır, dijital ortamda ya da kâğıt üzerinde gösterilir.  İncelenen veriler uluslar arası standartlarda kabul edilen seviyelerin altında ya da üzerinde seyrettiğinde, normalin dışında durumlar gözlendiğinde beyindeki çalışma bozukluğu belirlenir. Zira çoğu insan beyninde bulunan yaklaşık 10 milyon sinir hücresinin her biri vücuttaki 5 bin ile 50 bin arasındaki sinir hücreleriyle bağlıdır. Vücudun tüm fonksiyonları bu sinir hücreleri ve onların yol açtığı elektrik dalgalarına bağlı olduğuna göre, kafa derisinde ölçülebilen dalga seviyelerine bakarak rahatsızlıkları belirlemek çok işlevsel bir yöntem olmaktadır. EEG’de hastaya elektrik akımı verilmediği için kişi ağrı ya da acı hissi yaşamaz.

EEG Neden Çekilir?

       

Epilepsi incelemeleri için sıklıkla kullanılan EEG’de çekim süresi belli bir limite sahiptir ve o belirlenen süre içinde epilepsi nöbeti yaşanmaya bilir. Bu durum hastanın epileptik olmadığını göstermez. Epilepsi hastalığı ile ilgili çekilen EEG’lerde hem hastanın klinik bulguları hem de EEG sonuçları pozitif ise hastanın epileptik olduğu söylenilebilmektedir. Bunun dışında EEG; enfeksiyon, Jakop Creutzfelt hastalığı, toksik, metabolik rahatsızlıklarda, kadri-pulmoner yetmezlik durumlarında beyindeki elektriksel farklılıkları tanı ve teşhis için yol gösterebilmektedir. Ayrıca bazı davranış bozuklukları, tedaviye dirençli karın ağrısı ve spazmları epileptik bulgularla ayrıma tanısında, uyku bozukluklarının araştırılmasında EEG kullanılır.

EEG Nasıl Çekilir?

Elektroensefalografi

EEG birey uyku veya uyanıklık halindeyken uygulanan bir teşhis sistemidir. Beyin dalgalarındaki aktivitelerin kayıtlanması sırasında kafa derisi üzerine ve kulak memesine yerleştirilir. Küçük elektrotlar saçlı deriye yerleştirilir, iletken bir madde aracılığıyla yapıştırılır. Yerleştirilen elektrotlar arasında gerçekleşen ve gerçekleşmesi gereken değişiklikler dijital ortamda kaydedilir. Bu kayıtlar incelendiğinde normalin dışında gözlenen durumlara göre beyindeki çalışma bozukluğu tespit edilir.

EEG Çekilmeden Önce Hastanın Alması Gereken Önlemler Nelerdir?

Yetişkinlerde EEG çekilmeden bir gün önce mutlaka saçın temizlenmesi gerekir. Saçta jöle, krem, sprey gibi bir maddenin kalıntısı olmamalıdır. Hastanın karnı kesinlikle tok olmalı ve üzerinde rahat kıyafetler bulunmalıdır. Hastanın üzerindeki kıyafetler yün ya da orlon olmamalı, klasik pamuklu giysiler tercih edilmelidir. Hasta uyku EEG’si çektirecekse en az 24 saat boyunca hiç uyumamış olması gerekmektedir. Yetişkinler anestezi içerecek her hangi bir madde kullanmamalıdır. Çocuk hastalar içinse çekim öncesinde ilaç verilebilir ya da bir gün öncesi geç yatıp erken kalkması sağlanabilir.

EEG’de Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

EEG çekilecek hastanın yaşı, cinsiyeti, klinik bilgileri, kullandığı ilaçlar, ön tanısı, hastanın anksiyete durumu, uykulu ya da komada olması büyük önem taşımaktadır. İşlem sırasında hastanın gözünü açıp kapatması, yalanma, yutkunma, nöbet geçirme gibi durumlar değerlendirmede etkili olacağından eş zamanlı olarak belirtilmelidir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir