Ocak, 2022
Ana SayfaHastalıklarEnfeksiyon HastalıklarıEbola virüsü nedir? Ebola belirtileri ve coğrafi dağılımı

Ebola virüsü nedir? Ebola belirtileri ve coğrafi dağılımı

Ebola Virüsü

                Günümüzden 38 yıl önce Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan ve 2013 yılı itibariyle tekrar tırmanışa geçen Ebola virüsü, dünya genelinde herkesin en büyük korkusu halini aldı. Dünya basınında “ Fearbola “ olarak ifade edilen bu virüsün büyük bir hızla yayılmaya devam ettiği Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ) tarafından yapılan açıklamalarda yer alıyor. Ebola salgının yaşanması korkusu özellikle büyük metropollerde daha fazla yaşanıyor. Peki, bu virüs tam olarak nedir ve ne gibi belirtilerle kendisini gösterir?

                Ebola virüsü insanlarda ve hayvanlarda görülebilmekte, kanamalı ateş şeklinde ciddi hastalık formlarına yol açabilen bir virüstür. Dünya Sağlık Örgütü ( WHO) tarafından bu virüs 4. Risk Grubu patojen olarak kabul edilmektedir. Virüs sebebiyle vücutta akut başlangıçlı yüksek ateş ve gastrointestinal kanamalar görülmektedir. Viral kanamalı ateşlerden bir tanesi olan Ebola virüsü insanlarda oldukça ağır ve ölümcül bir şekilde seyretmektedir ve salgın sırasında hastalık sebebiyle ölüm oranı % 90 civarında seyretmektedir. Virüsün genetik yapısı incelendiğinde ise Filovirüs ailesi içerisindeki Ebola Virüs cinsi içinde bulunan bir RNA virüsü olduğu anlaşılıyor. Ebola Virüs içinde Zaire Ebola Virüs ( ZEV ), Sudan Ebola Virüs ( SEV ), Tai Forest ( Ivory Coast ) Ebola Virüs ( TFEV ), Bundibugyo Ebola Virüs ( BEV ) ve Reston Ebola Virüs ( REV ) olmak üzere beş tür bulunuyor. Bu saydığımı 5 tür Ebola virüsünden ilk dördü Afrika’da insanlar arasında büyük salgınlar yaşanmasına yol açmıştır. REV’in Filipinler ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde insanlara enfekte olduğu ancak henüz REV kaynaklı meydana gelen bir hastalık ya da ölüm tespit edilmemiştir.

Ebola virüsü ilk olarak 1976 yılında Sudan ve Kongo’da meydana gelen salgınlarda tespit edildi. Adını Kongo’daki bir nehirden alan bu virüsün doğal kaynağının Afrika’da bulunan meyve yarasaları olduğu düşünülüyor. Virüsün varlığının genel olarak meyve yarasalarının coğrafi dağılımı ile örtüştüğü tespit edilmiştir.

Peki Ebola virüsü nasıl bulaşır? Ebola virüsü insandan insana doğrudan temas yoluyla bulaşabilmektedir. Virüs genellikle enfekte bir kişinin kanı ya da vücut salgılarıyla doğrudan temas, enfekte salgılarla kontamine olmuş eşyalarla doğrudan temas, defin işlemleri sırasında cenazeyle doğrudan temas yoluyla bulaşabilmektedir. Aynı zamanda iyileşen erkek hastaların spermi yoluyla 7 haftaya kadar bulaşabilmekte ve genellikle hasta bakımıyla ilgilenen ve enfekte salgılarla temas eden hasta yakınları aracılığı ile yayılmaktadır.

                Virüsün belirtilerini ise şu şekilde sıralayabiliriz: Ebola virüsüne bağlı olarak meydana gelen kanamalı ateş hastalığı sonucunda bağışıklı sisteminde çökme, kanın pıhtılaşmasında bozukluk, kaçış sendromu olarak adlandırılan kanın serum kısmının damar dışına çıkması ve şok. Ebola virüsü vücuda girdikten sonra genellikle 5 – 10 gün içerisinde belirtiler başlamaktadır. Hastalık ilk olarak ani başlangıçlı yüksek ateş, üşüme, titreme, bitkinlik ve baş ağrısı, kas ağrıları gibi belirtilerle başlamaktadır.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Cilt İçin En Etkili Bakımlar

Cilt, gün içinde en yorgun düşen dışarıya karşı en fazla savaş veren yerdir. Güneşli havalarda koruma, soğuk havalarda dikkat ve özen gerektiren cilt bakımı,...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...