Hepsaglik

Ebegümeci(Ebegömeci, Kazankarası, Malva sylvestris)

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Ebegümeci(Ebegömeci, Kazankarası, Malva sylvestris)
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

ebegümeci

ebegümeci

Ebegümeci(Ebegömeci, Kazankarası, Malva sylvestris)

 

       

  Ebegümeci Bitkisi Tanımı

Ebegümecigiller ailesinde yer alan aynı cinse ait olan yaklaşık 1500 civarı tür bitkinin genel ismidir ebegümeci. En az iki veya çok yıllık otsu bitkilerdendir. Türkiye’de 8 tür ebegümeci yetişmektedir. Bu türlerden en önemlisi M. Sylvestris (Büyük Ebegümeci) türüdür. Yuvarlaksı biçimiyle, kenarları dişli, tüylü, uzun sapa sahip olan bu bitki almaşık dizili, 1-7 parçadan oluşan yaprağı ise palmiyeye benzer ve damarlı bir biçimdedir.  Ebegümecinin boyu yaklaşık 30-20 santim arasındadır. Sonbaharın başlarına doğru ve zaten yaz boyu sürekli açan bu bitkinin çiçekleri pembe renkli ve eflatun çizgilidir. Bu çiçekler ebegümecinin koltularından çıkmaktadır.  Bu bitkinin meyveleri ise olgunlaştığında açılmayan kuru tohumlar şeklindedir. Ebegümeci dökmüş olduğu bu tohumlarıyla çoğalmaktadır.

  Ebegümeci Bitkisi ve Yararları

Ebegümeci, içermiş olduğu malvin ve malvidin dolayısıyla dişlerde plak önleyici ve ağızda bulunan bakterilere karşı müthiş bir prooksidan özelliği sağlamaktadır. C vitamini bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda içerdiği protein bakımından da zengindir. Bileşiminde müshil yapan maddeler barındırdığı için yumuşaklık vermektedir. Akciğerlerde balgam birikimlerinde, ses kısıklıklarında, bronşitte ve öksürükte oldukça faydası vardır. Bununla birlikte ayak şişkinliklerinde, ebegümeci banyoları oldukça yararlıdır. Göz kuruluğu bulunan kişilere ebegümeci çayı ile yapılan pansumanlar iyi gelir.

 Ebegümeci Bitkisinin Kullanılış Şekli

Ebegümecinin kullanımı 3 şekilde yapılabilir. Bunlar Ebegümeci Çayı, Ebegümeci Lapası ve Ebegümeci Banyosu şeklindedir.

Ebegümeci çayı; 2 çay kaşığı kadar kıyılmış olan ebegümeci çiçeği ve yapraklarıyla beraber 250 ml. soğuk bir su da aralıklarla karıştırılıp 9-10 saat kadar bekletilip demlenmesi sağlanır ve süzülür. İçeceğimiz zaman ise ısıtıp içmemiz gerekmektedir.

Ebegümeci lapası; Bir kapta taze olan yapraklar ve bitkinin tümü ezilir, çok az bir su hızlıca ısıtılır ve vücudu yakmayacak bir sıcaklıkta hastalık neredeyse oraya sarılır.

Ebegümeci Banyosu: 10 gram kadar tüm bitki ve çiçeği 1 lt. suda 8 saat kadar bekletilip süzülerek yapılır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir