Hepsaglik

E-Likitlerde Kullanılan Diasetil Nedir

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
E-Likitlerde Kullanılan Diasetil Nedir
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Diasetil bir kimyasal maddedir. Bira yapımında kullanıldığı gibi, birçok meyvenin içinde de düşük konsantrasyonlarda bulunan doğal olarak oluşan bir kimyasaldır. Diasetil, gıdalara tat vermek için kullanılan bir katkı maddesidir. Birçok kimyasal üretici tarafından kullanılmaktadır. Kapalı gıdalarda ve fırınlanmış ürünlerde bulunur. Elektronik sigara sektöründe ise, likitlerin aromasının içinde bulunur.

Birçok kişi diasetil maddesini e-likitlerde kullanıldığı için bilmektedir ve doğal bir madde olduğu için tercih edilmektedir.

Diasetil Nerede Üretilir?

       

Diasetil, ısıtma ve kaynatma yapan tesislerde üretilir ve bu maddeye aşırı maruz kalma durumunda akciğer hastaları olumsuz etkilenmekte, solunum hastalıklarıyla bağlantısı olduğu bilinmektedir.

Resim

Diasetil İçeren Elektronik Sigara Sıvıları Zararlı Mı?

Elektronik sigara likitlerinde bu gıda katkıları bulunur. Ancak bu aşırı doz olmadığı için, zararı daha azdır. Sigaranın içindeki zararlı maddelerden çok daha azının bulunduğu diasetil e-likit kullanmak istediğinizde bu likitlerin kullanılmadığı bir sıvı bulmanız zaten pek mümkün değildir. Sigara ne kadar zararlıysa, onun ikamesi ürünler de bir o kadar zararlıdır ve bunların teneffüs edilmesi aşırıya kaçtığında, her zaman vereceği zarar da büyüktür.


E-Sigara Likitleri Neden Zararlıdır?

E-Likitler üzerine yapılan en son çalışmalar sigara gibi diasetil içeren maddelerin de zamanla solunum sistemine zarar verebileceğini ortaya çıkardı. Ama bu likitler, tütün sigarasından 100 kat daha az diasetil taşıdığı için vereceği zarar da oldukça az olacaktır. Elektronik sigarada da nikotin bulunur ve bu sigara kadar çok olmasa da fazladır. Nikotin miktarı, az da olsa mevcut olduğundan bağımlılığı azaltma ihtimali de düşmektedir.

Amerika’da lise öğrencilerinin e-sigara kullanımı konusunda gün geçtikçe artan talepleri bu durumun ne kadar zararlı olduğunu göstermektedir.


Elektronik Sigara Likidi Nasıl Alınmalı?

E-likitler kesinlikle Türk malı olarak tercih edilmemelidir. Birçok sahte elektronik sigara likit vardır ve bu e-likitler ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle sağlıklı bir şekilde alışveriş yapmak için bilinen markaların tercih edilmesi, ucuz diye kalitesiz ürünlerin tercih edilmemesi önemlidir.

Birçok kişinin merak ettiği elektronik sigaralar da oldukça zararlıdır. Çünkü içinde nikotin bulunmaktadır ve bağımlılığı fazladır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir