Mayıs, 2021


#EVDEKAL

Ana SayfaGebelikGebelik SonlandırmaDüşük Hapı (RU486) - Mifepriston

Düşük Hapı (RU486) – Mifepriston

   

Gebeliğin sonlandırılmasında kürtaja alternatif bir yöntem olan düşük hapı, namı diğer RU486 Fransa başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da 2000 yılından bu yana kullanılmakta olan güvenilirliği tartışma konusu olabilecek bir gebelik sonlandırma yöntemidir.

Düşük Hapı RU486 Nasıl Ortaya Çıktı?

 

Gebeliği erken dönemlerde sonlandırarak düşüğe neden olan ve bu yüzden düşük hapı olarak adlandırılan RU486, 1980 yılında Fransa’da Dr. Etienne Emile Baulieu tarafından geliştirilmiştir. İlacın RU486 ismini almasında ilacın etken maddesini üreten firmanın ilk harfleri olan R ve U (Roussel Uclaf) harfleri kullanılmış olup 486 kısmı etken maddenin seri numarası olarak eklenmiştir. Günümüzde RU486 ismi kullanılmamakla beraber bunun yerine ilacın etken maddesi olan mifepriston kullanılmaktadır.

Dünya Ülkelerinde Kullanımı

 

İlacın en fazla kullanıldığı ülkelerin başında dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip ülkelerinden biri olan Çin ve ilacın çıkış noktası olan Fransa yer almaktadır. Bunun yanı 20’ye yakın ülkede RU486’nın kullanımının serbest olduğu söylenebilir. RU486 satışı serbest olan ülkelerde kontrol altında satılır, her hapın üzerinde bir numara bulunur ve bu numaralar kontrolü sağlayabilmek adına hangi hapı hangi doktor ya da kliniğin satın aldığını belirlemek amacıyla verilir. Bu bağlamda RU486’nın kolaylıkla temin edilebilecek bir ilaç olduğunu söylemek yanlış olacaktır.

Dünyada Kullanımı ru486

Amerika’da Kullanımı

 

Amerika’da kürtaj karşıtı grupların yürüttüğü çalışmalar mifepritsonun uzun yıllar onay alamamasına neden olmuştur. Ancak ilaç üzerinde yapılan klinik çalışmalar ve kadın hakları savunucularının devreye girmesi ile ilaç ve gıda denetiminde en yetkili kuruluş olan Food and Drug Administration (FDA) Eylül 2000 itibariyle belirli kısıtlamalar dahilinde ilacın kullanımına izin vermiştir.

 

Düşük Hapının Vücut Üzerindeki Etkileri

 

Progesteron hormonu yumurtalıklarda salgılanan ve hamileliğin sağlıklı bir şekilde devamı için gereklidir bu hormonun eksikliği embryonun yerleştiği endometrium tabakasının dökülmesine neden olur ve bu dökülme kanama yolu ile dışarı atılır. İlacın etken maddesi olan mifepriston, yumurtalıklarda salgıanan progesteron hormonunu bloke eder. Bu yüzden mifepristonun sentetik bir anti-progesteron olduğu söylenebilir. Bu blokaj sonunda ortaya çıkan tablo ise düşüktür.

Mifepristonun tek başına kullanımı her zaman düşük için yeterli olmayabilir, bebeğin rahim içerisinde ölmesi ancak dışarı atılamaması gibi bir sorunu beraberinde getirdiği için, mifepristonun rahim kasıcı ilaçlar ile birlikte kullanılması gerekir.

 

Düşük Yapma Olasılığı Hangi Aralıkta Gerçekleşir?

 

Mifepriston tek başına kullanıldığında gebeliğin düşükle sonuçlanması %60 seviyelerindedir. Ancak rahim kasılmalarını tetikleyen ilaçla birlikte kullanımı bu oranı %92 gibi seviyelere taşımaktadır. Bu belirtilen oranların geçerli olduğu gebelik dönemi 7 haftalığa kadar olan gebelik durumları içindir. İki ilacın bir arada kullanıldığı durumlarda bu aralık 9. haftaya kadar uzayabilmektedir.

Yüzde

9. haftadan sonra kandaki progesteron seviyesi ilacın bastırabileceği seviyenin üzerine çıkacağından gebeliğin düşük ile sonlandırılma şansı oldukça düşmektedir.

RU486 (Mifepriston) Kullanımı

 

İstenmeyen gebeliğin ilaç yardımı alarak sonlandırılması yaklaşık olarak 2 hafta kadar sürebilmekte ve bu süre zarfında kişinin en az 3 kere doktoru ile görüşmesi gerekmektedir.

Öncelikle hap ile gebeliğin sonlandırılmasına karar veren kişinin tam muayenesi gereklidir. Bu tam muayene sonucunda dış gebelik, bebeğin 7 haftadan büyük olmaması ve dış gebelik gibi durumların varlığının saptanmaması gerekmektedir. Bu kriterler sağlandıktan sonra ilacın direkt ve indirekt etkileri hakkında bilgi verilmesi gerekir.

Gerekli tüm şartlar sağlandıktan sonra hastaya 3 adet mifepriston hapı verilir. %50 oranla 24 saat içinde kanama ve kanamaya müteakip düşük, %3 ila %6 oranları arasında ise 48 saat sonra düşük işlemi gerçekleşmektedir. Kişinin 48 saatten sonra tekrar doktorun yanına gelmesi gereklidir. Burada yapılacak bir inceleme sonucu düşüğün gerçekleşip gerçekleşmediği ve bebeğin hayati fonksiyonlarının olup olmadığına bakılır. Eğer sadece mifepriston kullanımı ile bebek dışarı atılamamışsa, düşüğün tamamlanması için gerekli olan prostoglandin hapı verilir.Meydana gelecek olan rahim kasıntıları şiddetli ağrı oluşumlarına neden olabilir bu yüzden prostoglandin kullanımı sonrasında berabinde ağrı kesici ilaçların kullanımı söz konusu olabilir. Prostoglandin kullanımı sonrası hasta 4 ila 6 saat aralığında doktorun yanında kalır %90 oranla hasta bu süre zarfında düşük yapar. Eğer düşük işlemi 4 – 6 saat aralığında gerçekleşmediyse hasta evine gönderilir ve ilerleyen saatler ve yapması gerekenler hakkında hastaya bilgi verilir.

Hastanın doktoru son kontrolü 2 hafta sonradır ve bu kontrol ile düşüğün olup olmadığı, oldu ise içeride parça kalıp kalmadığı ve diğer komplikasyonların (kanama, enfeksiyon) oluşumu araştırılır.

Düşük İlacının Yan Etkileri

 

Yapılan çalışmaların tamamına yakınında %99 aşağıda yan etkilerin biri ya da daha fazlasına rastlandığı tespit edilmiştir.

Belirtiler

Yukarıda belirtilen etkilerin bir veya birden fazlası görülmekle beraber bu etkilerin %23’ü şiddetli olarak tanımlanmıştır.

WHO

Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu araştırmada mifepriston kullanımına müteakip tam oluşmayan düşük vakalarının %30 gibi bir kısmında pelvik enfeksiyon (yumurtalık iltihabı) görüldüğü belirtilmiş ve bunun sebebini de ilacın bağışıklık sistemini baskıladığı olarak gösterilmiştir.

Hangi Durumların Varlığı RU486 Kullanımına Engeldir?

 

Spiral varlığı, dış gebelik, kanama sorunu, steroid kullanımı, 7 haftadan daha büyük gebelikler, alerji, kan sulandırıcı ilaç kullanımı durumlarında RU486 alınması tehlikelidir.

RU486’nın bulunduğu tarihten bu yana yapılan klinik araştırmalar uzun dönemde ilacın olumsuz bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Ancak ilaca tam olarak zararsızdır diyebilmek için tarihi ile kıyaslamak ve yeni bir ilaç olduğunun unutulmaması gerekir.

Ülkemizde RU486 Kullanımı ve Satışı

 

Ülkemizde RU486 kullanımı yasaktır. Sağlık bakanlığı tarafından onaylanmayan bu ilacın ülkemizde satışı yapılmamaktadır.

 

 

7 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

İşte Covid19 Aşısı İçin İzlenecek Yol

Covid-19 Aşı Başvurusu E-nabız, E-devlet platformlarından aşılama için öncelik hakkı olup olmadığı sorgulanabilmektedir. Sırası geldiğinde Covid-19 aşısı için hak sahibi olan bireyler, ilgili platformlar üzerinden...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...