Temmuz, 2020


#EVDEKAL

Domuz Gribi

   
Makale Düzeyi:  5 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Domuz gribi aslında H1N1 virüsünün halk arasında bilinen adıdır. Domuz gribi ismini almasının nedeni geçmişte virüsün domuzlarda doğrudan temas eden kişilere bulaşmasıdır. Bu durum birkaç yıl önce, domuzlarla hiçbir şekilde temas etmeyen kişilere de bulaşan yeni bir virüs türünün gelişmesiyle değişmiştir.

2009 yılında H1N1 virüsü dünya çapında yayılmış, Dünya Sağlık Örgütü bunu bir salgın olarak duyurmuştur. O zamandan beri daha az sık olsa da domuz gribi vakaları görülmeye devam etmektedir.

Domuz gribi birkaç yıl öncesiyle karşılaştırıldığında korkutucu olmasa da yine de bundan korunmak gerekir. Mevsimsel grip gibi domuz gribi de bazı kişilerde ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Domuz gribine karşı korunmanın en etkili yolu her yıl grip aşısı olmaktadır. Domuz gribi virüsü, grip aşısında bulunan virüslerden yalnızca biridir.

Domuz gribi
Domur Gribinin Dünyadaki Dağılım Şeması

Domuz Gribinin Nedenleri

 

Domuz gribi bulaşıcıdır ve mevsimsel grip ile aynı şekilde bulaşır. Virüsü taşıyan kişinin hapşırması veya öksürmesi virüsün ortamdaki havaya karışmasına neden olur. Bu havayla temas ettiğinizde veya hasta kişinin dokunduğu bir yüzeye dokunduğunuzda H1N1 domuz gribi size de bulaşabilir.

Hastalığın adı domuz gribi olsa da domuz eti tüketmek hastalığın bulaşmasına neden olmaz.

Domuz Gribi semptomları Nelerdir?

 

Domuz gribi virüsü bulaştığında semptomlar ortaya çıkmadan 1 gün öncesi ile 7 gün sonrası arasındaki sürede virüs bulaşıcı olabilir. Çocuklarda virüs 10 gün boyunca başkalarına bulaşabilir.

Domuz gribinin çoğu semptomu mevsimsel gribe benzemektedir:

  • Öksürük,
  • Ateş,
  • Boğaz ağrısı,
  • Burun akıntısı,
  • Vücut ağrıları,
  • Baş ağrısı,
  • Üşüme,
  • Yorgunluk

Mevsimsel grip gibi domuz gribi de zatürre ve solunum yolları iflası gibi çok ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Diyabet ve astım hastalarında sağlık durumu kötüleşebilir. Nefes darlığı, şiddetli kusma, karın ağrısı, baş dönmesi veya sersemleme gibi semptomlar ortaya çıktığında derhal sağlık kuruluşuna baş vurunuz.

Domuz Gribi Testleri

 

Semptomların birbirine çok benzemesi nedeniyle mevsimsel grip ile domuz gribinin ayırt edilmesi oldukça zordur. Domuz gribi hastalarında mide bulantısı ve kusma normal gribe göre daha yaygın görülür. İki hastalığı birbirinden ayırmanın en iyi yolu laboratuvar testidir. Doktor burun veya boğazdan aldığı numuneyi teste gönderir.

Domuz gribi özellikle 5 yaş altı çocuklar, 65 yaş üstü kişiler, hamile kadınlar, kronik akciğer, kalp, karaciğer, kan dolaşımı, nöromüsküler veya metabolik problemleri olan kişiler, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde hayatı tehdit eden komplikasyonlar ortaya çıkarabilir.

Domuz Gribi Tedavisi

 

Mevsimsel gribi tedavi etmek için kullanılan Oseltamivir (Tamiflu) ve zanamivir (Relenza) gibi ilaçlar domuz tedavisinde de kullanılabilmektedir. Bazı domuz gribi virüsleri Tamiflu’ya dirençlidir.

Bu ilaçlar domuz gribinin daha hızlı iyileşmesini veya hafif seyretmesini sağlayabilir. İlk semptomlardan itibaren 48 saat içinde alınmaları önemlidir.

Gribe neden olan şey bir bakteri değil virüs olduğundan antibiyotik kullanılmamaktadır.

 

 

 

1 Yorum

  1. Domuz gribi özellikle 2009-2010 senelerinde oldukça yaygındı. Şimdilerde yerini her ne kadar Ebola’ya bırakmış olsa da yeniden ortaya çıkıp çıkmayacağını bilemeyiz. O yüzden tedbirleri elden bırakmamakta fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADINerkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast..Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı YaşamSpor ve Egzersız
DiyetKadın Hast.
Kadın Hast.Jinekoloji
DoğumDoğum
Kısırlık - Tüp BebekBiyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast.Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H.Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast.Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast.Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast.Enfeksiyon Hast..
Göz Hast.Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahiliye)İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. HKalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast.Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H.Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve HastalıklarıRuhsal - Sinirsel H.

Gündem ve Haberler

Yurtdışına çıkacak olanlar PCR testini nereden yaptırabilir?

Yurtdışına çıkacak vatandaşlardan bazı ülkeler PCR testi istemektedir. Bazı ülkelerin PCR testini zorunlu tutması PCR testi nedir? ve PCR test ücreti...

Konya’da Covid-19 vaka sayısı arttı, tüm hasteneler pandemi hastanesi ilan edildi

Konya'da son birkaç hafta içerisinde Covid-19 vaka sayılarında ciddi anlamda artış olması ve hastanelerin ciddi doluluk oranına ulaşması sonucu tüm hasteneler...

Koronavirüs koku ve tat alma duyusunda azalma yapar mı?

Koronavirüse bağlı koku alma kaybı ve tat alma duyusunda azalma gibi bulguların Covid-19 hastalığında görülüp görülmeyeceği konusu şu sıralar en...

Türkiye’de İl İl Covid-19 Vaka Sayıları

1 Nisan 2020 tarihinde T.C Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın açıklamasında il il Koronavirüs vaka sayılarını açıkladı. Türkiye geneli vakalar göz...

Koronavirüs Akciğerleri Bu Hale Getiriyor!

Çin'in Hubei eyaletinde bulunan Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan, DSÖ tarafından pandemi ilan edilen Covid-19 hastalığının tomografi görüntüleri...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...