F. İkiz

Domateste yer alan Likopen (Lycopene) Pankreatiti Önlüyor!

Makale Düzeyi:  9 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Domateste yer alan Likopen (Lycopene) Pankreatiti Önlüyor!
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Pankreatit Nedir?

 

Konuya ilişkin ön bilgi için bkz.:   https://www.hepsaglik.net/akut-ve-kronik-pankreatit-nedir-panreatit-tedavisi-nasildir/

 

       

Likopen (Lycopene) Panreatite iyi geliyor!

 

Korede yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde, domateste yer alan Likopen (Lycopene) isimli bir karetenoid pigmentin pankreatiti önlediği ortaya konmuştur. Likopen, hücresel toksitiye neden olan Serbest Oksijen Radikallerini azalttığı, bazı mediatör maddeleri inhibe ettiği gösterilmiştir. Özellikle domates gibi gıdalarda yer alan bu maddenin etkisi sıçanlar üzerinde yapılan kontrollü deneyler aracılığı ile denenmiştir.

Farelerden elde edilen pankreas asiner hücreleri izole edilmiş ve bu hücreler Cerulein denilen pankreatit stimüle edici maddelere maruz bırakılmıştır. Elde edilen pankreas asiner hücreleri, daha sonra Likopene etkisine mağruz bırakılmıştır.

Yapılan deneyler sonucu Lycopen denilen maddeye mağruz kalan hücrelerde pankreatit oranı çok daha düşük bulunmuştur. Doz bağımlı olarak bu madde, Akut Pankreatiti önlemede oldukça etkin olduğu gösterilmiştir.

Peki Likopen Akut Pankreatiti Nasıl Önlüyor?

 

Pankreatit denilen olay, aslında IL-6, IL-8 ve IL-1β gibi pro-inflamatuar sitokinler aracılığı ile tetiklenir. Yapılan çalışmalarda Lycopene maddesinin özellikle Il-6 yı baskılamak suretiyle inflamatuar süreci yavaşlattığı belirlenmiş.

 

Lycopen (Likopen) nedir?

 

Likopen Maddesi

Likopen Maddesi

Likopen (C40H56) insan vücudunda bulunan en yaygın karetenoiddir. Likopen, domates başta olmak üzere bir çok kırmızı meyvede bulunur.  Domates, karpuz, kuşburnu, pembe greyfurt ve guava (pembe) gibi gıdalarda yer alır. Bu madde, anti-oksidan özellik göstermesiyle önem arz eder.

 

Araştırma içeriği: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3092906/

Araştırma Kodu: PMC3092906

 

Dr. Fatih İkiz l  hepsaglik.net

 

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir