Ocak, 2022
Ana SayfaAile ve Toplum SağlığıAile PlanlamasıDoğum Kontrolü İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Doğum Kontrolü İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Doğum kontrolü ile ilgili birçok doğru bilenen yanlışın varlığı söz konusu. Bunların çoğu şehir efsanesinden öteye geçmeyecek bilgilerdir. Bu yazımızda klinik olarak kanıtlanmış birçok bilgiye yazımızın detaylarında ulaşabilirsiniz.

Başta da bahsetmiş olduğumuz gibi doğum kontrol hapları ile ilgili şehir efsaneleri oldukça fazladır. Bunlardan bir tanesi “doğum kontrol hapları kısırlık yapar” ibaresidir. Doğum kontrol hapları kısırlık yapmaz bilakis doğurganlık üzerine bir etkisi varsa ancak koruyucu bir etkisi vardır, bunun nedeni de hapın içerisinde bulunan hormonların kadının doğasına oldukça uygun bileşenler içerdiği için doğurganlığı azaltması veya ortadan kaldırması söz konusu değildir.

Doğum kontrol

Ancak şu şekilde düşünülebilir; yirmili yaşlarında doğum kontrol hapına başlamış bir kadının doğurganlığı, doğum kontrol hapını otuzlu yaşlarında bıraktığında doğurganlığı yirmili yaşlarındaki gibi olmayacaktır. Bunun nedeni ise doğum kontrol hapının kullanımına bağlı olarak değil, yaşın ilerlemesine bağlı olarak gerçekleşir ve bu durum birçok kişi tarafından doğum kontrol hapına bağlanır. Bu yanlış bilinen bir bilgidir. Yani buradan şu sonucu çok net olarak çıkarabiliriz ki doğum kontrol hapları doğurganlık (kısırlık) üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Yine spiral ile ilgili olan ve oldukça yaygın olan bir şehir efsanesinin varlığı söz konusu. Bununda asılsız bir efsane olduğunu söyleyebiliriz: “Spiral doğurmamış kadınlara takılmaz” ibaresi yanlıştır. Spiral doğurmamış olan kadınlara takılabilir ama  spiral ilk geliştirildiğinde oldukça kalın ve oldukça uzun bir alet iken günümüzde artık incecik T şeklinde bir çubuk, iki adet birbirine dik olarak yerleştirilmiş çubuktan ibarettir. Doğurmamış olan kadınların rahim içi bölgeleri biraz daha dar olduğu için takması biraz daha zor olabilir ancak çok rahat bir şekilde doğurmamış olan kadınlara da takılabilir ve herhangi bir kısırlığa yol açması söz konusu değildir.

Spiral

Öte yandan tüm bunlara ilave olarak “geri çekilme” dediğimiz yöntemin çok etkili bir doğum kontrol yöntemi olduğu düşünülmektedir. Halbuki içeriye boşalma olmasa dahi ön sevişme esnasında erkeğin salgıladığı o şeffaf kayganlaştırıcı maddenin içerisinde de yüz binlerce spermin varlığı söz konusudur ve bu yüz binlerce sperm geri çekme yönteminde çoktan içeriye ulaşmış olduğu için ana sperm hücreleri belki kadın genital sistemine ulaşmıyor olabilir ancak, o ön sıvıdaki spermler  gebeliği başlatmak için yeterli olabiliyor.

Vajinal Duş

Vajinal duş ülkemizde sıklıkla başvurulan bir “doğum kontrol yöntemidir” ancak bu durumun doğum kontrol yöntemleri ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Buda yanlış bilinen doğrular arasındadır.

Kısaca özetleyecek olursak, içe boşalma olduktan sonra kadın parmakları yardımıyla vajina içerisindeki spermleri dışarıya çıkarmaya çalışır. Burada bir kısım spermlerin dışarıya çıkarılması söz konusu olsa da, boşalma esnasında on milyonlarca sperm boşalmanın gerçekleştiği esnanın birkaç dakika sonrasında %80 bir çoğunlukla genital sistem içerisinde yola koyulmuştur ve kişinin bunları bu gibi yöntemlerle dışarı çıkarabilmesi söz konusu değildir. Bu yüzden vajinal duş yönteminin son derece “etkisiz” bir yöntem olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Prezervatif Mutlak Bir Önleyici Midir?

Prezervatiflerin usulüne uygun olarak kullanılırsa yani ilişkinin en başından en sonuna kadar  çıkartılmadan kullanımı söz konusu ise, yüzde %100‘e yakın bir koruyuculuğunun olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki burada dikkat edilmesi gereken nokta kullanılacak olan prezervatifin kalitesidir. Kaliteden kast edilen mikroskobik deliklerinin olmaması ve elektronik olarak test edilmiş olmasıdır. Çünkü spermlerin bu mikroskobik deliklerinden dışarıya çıkabilmesi söz konusudur. Eğer mutlak bir koruma istiyorsanız burada prezervatifin kaliteli ve ilişkinin başından sonuna kadar çıkarılmadan kullanılması gerekmektedir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Cilt İçin En Etkili Bakımlar

Cilt, gün içinde en yorgun düşen dışarıya karşı en fazla savaş veren yerdir. Güneşli havalarda koruma, soğuk havalarda dikkat ve özen gerektiren cilt bakımı,...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...