Haziran, 2021


#EVDEKAL

Ana SayfaHastalıklarRuhsal - Sinir HastalıklarıDiskleksi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Diskleksi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

   
Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Disleksi durumunu yaşayanların öğrenmede güçlük çekmeleri en önemli belirtiler arasındadır. Zekâ seviyesinin yerinde olmasına karşın öğrenmeye engel bazı durumlardan dolayı, verilen eğitimin yeterli gelmemesi disleksi ile tanımlanmaktadır. Genetik ve dış etkenlere bağlı olarak gelişme ihtimali yüksek olan disleksi kanıtı yüksek olan araştırmalarda doğuştan kazanılmış bir farklılık olarak ifade edilmektedir. İlk belirtiler çocukluk çağında kendini göstereceği gibi, yetişkinlik döneminde de disleksi teşhisinin konması mümkündür. Genellikle okul çağına başlayan çocukların açık şekilde okumada ve yazmada zorluk çekmeleri ile kendini gösterir. Şekil olarak birbiri ile benzerlik gösteren harflerin karıştırılması disleksiyi ilk akla getirecek belirtiler arasındadır.  Öğrenme ile alakalı konulara ilgisi olmayan bu tür çocuklar okumayı ve ders çalışmayı genellikle reddederler.

Disleksi Nedenleri Nelerdir?

Disleksi olarak anılan öğrenim güçlüğüne neden olan birtakım iç ve dış etkenler kişinin yaşamı boyunca belki de öğrenmede zorluk çekmesine ve doğru müdahale edilemediği için de doğru bir yönlendirilme sağlanamamaktadır. Yapılan araştırmalarda bazı beyin fonksiyonlarının yeterince gelişmemiş olması ya da tam anlamıyla yerine getirememesi kişiyi disleksi sorunu ile karşı karşıya koymaktadır. Diğer yandan kişinin aşırı duygusal olması ya da motivasyon eksikliğinden kaynaklanan öğrenme güçlüğü disleksiyi de beraberinde getirmektedir.

Genetik faktörlerin yanı sıra, hamilelik döneminde annenin yeterince beslenememiş olması ya da doğum sırasında yaşanan bazı aksaklıklardan dolayı disleksi ihtimali yükselmektedir. Etkili olan faktörler ve nedenleri disleksi hakkındaki detaylar halen araştırılmakta ve araştırmaların büyük bölümünün sonucu doğuştan ve genetik yatkınlıktan kaynaklandığını ortaya çıkarmaktadır.

disleksi nedir?

Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Teşhis konma zamanları farklılık gösteren disleksi yaş gruplarına göre farklı belirtiler ile kesin tanısı konabilen rahatsızlıklardan biridir. Tam anlamıyla hastalık kategorisinde yer almasa da özel eğitim gerektiren bir durum olması, disleksi olan kişilerin özel muameleye tabi tutulmalarını gerektirmektedir. En çok ilkokul çağında iken fark edilme oranı yüksek olan disleksi, çocuğun okula olan ilgisizliği ve okuma ve yazmayı arkadaşlarına göre daha geç öğrenmesi gibi belirtiler ile ilk dikkatleri çekmektedir. Daha ileri yaşlarda ise, okurken kelimeleri tersten okumak ve kelime içindeki bazı harfleri yok sayma gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Disleksi Teşhisi Nasıl Konur?

Öğretmenin ya da anne babanın dikkati sonucunda genellikle fark edilen disleksi durumu, teşhis sonrasında çok fazla tedavi seçeneği bulunan bir durum değildir. Bu kişilerin seviyelerine uygun yöntemlerle verilen eğitim sayesinde, disleksi olan pek çok kişi oldukça başarıl olabilmektedir. Okuma, yazma ve geometrik şekillerle araları çok iyi olmasa da, herhangi bir sanat dalına yatkın tarafları mutlaka bulunmaktadır. Önemli olan etrafın desteği ile özel yeteneklerin geliştirilmesi ve bu alanda kişinin mutlu olacağı şekilde yaşamasına imkân sağlamaktır. Okuma ve yazma kurallarının pek çoğunda yanlışlık yapan disleksik kişiler çocukluk döneminde teşhis edildiğinde, eğitim adına epey yol kat edilmesi mümkündür.

Disleksi Nasıl Tedavi Edilir?

Disleksi olan çocukların öğrenme güçlüklerinin nedeni ders çalışmaması ya da okula karşı ilgisiz olmasından kaynaklandığı düşünülse de, yapısal bir bozukluk sonucu bu durumun ortaya çıkması, aile kadar çocuk içinde oldukça can sıkıcıdır. Okulda arkadaşları tarafından alay konusu olması ya da ailenin baskıcı tutumu, çocuğun daha çok gerilemesine neden olacaktır. İlaçla ya da herhangi bir yöntemle tedavi edilmesi mümkün olmayan disleksi, özel eğitim ve çaba sonucunda olumlu sonuç elde edilebilecek bir rahatsızlıktır. Yeni öğrenme yöntemleri ile çocuğun öğrenmeye karşı ilgisini çekebilmek, disleksi ile başa çıkabilmenin en etkili yollarından biridir.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Gebelikte ağrı kesici kullanılır mı?

Gebelik, bilindiği gibi hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için özel koşulları barından ve bazı özellikleri itibariyle hassas davranılması gereken dönemlerdendir. Hamilelik; beslenme...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...