Hepsaglik

Diş Sıkma – Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Hastalığı ve Tedavisi

Diş Sıkma – Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Hastalığı ve Tedavisi
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Diş sıkma diğer ismi ile bruksizm toplumumuzun çok geniş kısmını ilgilendiren bir problemdir. Bu problem genellikle kişinin eşi veya aynı ortamda uyumak zorunda kaldığı kişilerin uyarıları ile farkına varılan bir durumdur.

Diş sıkma sorunun en büyük zararlarından bir tanesi, dişin dış yüzeyinde meydana gelen aşınmalardır. Bu aşınmalar aynı zamanda dişlerde dışarıdan gelen hassasiyetleri daha hızlı bir şekilde sinire iletmek kaydıyla, diş sızlamalarını meydana getirebilir. Özellikle belirli bölgelerde diş eksikliği olan kişilerde daha fazla görülen bir rahatsızlık olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum eklem üzerinde birçok sorunu da beraberinde getirmektedir.

Burada bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken nokta ise eklem kıkırdağının diğer organlar ile kıyaslandığında kendini yenileme sürecinin oldukça yavaş olmasıdır. Bu eklem problemlerinin görülmesi durumunda tedavi süreci oldukça uzun zamanlara yayılacaktır.

       

Diş Sıkma Sorunun Diğer Organlar Üzerindeki Etkisi

Çene kasları boyun ve enseye doğru devam eden uzantıları söz konusudur. Eğer sebebi tespit edilemeyen baş, boyun ve sırt ağrılarından şikayetçiyseniz bu durumun bruksizm sonucu meydana geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Diş Sıkma Sorunu Nasıl Tespit Edilir?

Geceleri çene sıkmayı adet olarak ve güç bazında ölçebilen cihazlar ile bruksizm rahatsızlığı kolayca tespit edilebilmektedir. Bu şekilde kişinin herhangi bir diş gıcırdatma veya çene sıkma sorunun olduğu anlaşılabilir.

Diş Sıkma Sorunu Nasıl Tedavi Edilir

Öncelikle diş sıkma sorunun sebebinin belirlenmesi üzerine bir takım tetkikler yapılır. Sebebi belirlenen bir sorunun üstesinden gelmek tedavi sürecine olumlu bir şekilde katkı sağlayacaktır. Sorunun sebebi eğer psikolojik bir kökene dayandırılıyorsa, öncelikle bu sorunun giderilmesi gerekir.

İleri seviyedeki eklem problemlerinde, fizik tedavi uzmanlarından yardım alınması gerekir. Eğer çene sıkma sonucu bir eklem spazmı söz konusu ise lazer tedavi yöntemleri devreye sokulmalıdır. Bu tedavi süreçleri bir an önce gerçekleşmediği için, hastanın diş sıkma probleminin devam eden sürecinde, dişin ve diş etlerinin zarar görmemesi sağlamak adına, gece koruyucu plakların kullanımı söz konusu olabilir. Alt ve üst çeneye takılabilen bu plaklar oldukça hafif yapıda olup (1-2 gram) kişinin dişlerine zarar vermesinin önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Bu plaklar çenenin hareketlerini minimal bir seviyelerde tutarken diğer yandan çene sıkma gibi durumlarda kuvvetin sadece bir bölgeye uygulanmasının önüne geçmektedir. Bu semptomatik bir tedavi özelliği taşımaktadır.

 pol_pl_BRUX-Standard-ZIELONA-szyna-na-bruksizm-gorny-luk-zebowy--516_4

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir