Ekim, 2021


#EVDEKAL

Ana SayfaAğız ve Diş SağlığıDiş Sağlığı İçin Nelere Dikkat Edelim?

Diş Sağlığı İçin Nelere Dikkat Edelim?

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Diş Sağlığı

Sindirim kanalının girişi olan ağızda oluşacak olumsuzluklar diş sağlığını da direk olarak etkilemektedir. Görünümde ve konuşmada oldukça etkili olan dişler aynı zamanda besinlerin parçalanmasına ve öğütülmesine de fayda sağlamaktadır.

Diş Sağlığı İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dişlerin sağlıklı olması ve diş sağlığına dikkat edilmesi için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Diş çürüğü bir gün içerisinde oluşmaz, uzun bir süreci vardır. Bu sebeple diş doktoruna gitmek için dişin ağrımasını veya iltihaplanmasını beklememek gerekir. Düzenli olarak gidilen diş kontrolleri diş çürümesinin erken tespit edilmesini sağlamakta, bu sebeple diş sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.
  • Diş sağlığı açısından sürekli yumuşak besinlerle beslenmekten uzak durulmalıdır. Havuç, elma gibi sert yiyecekler de tüketilmeli, özellikle ısırılarak yenilen bu yiyecekler diş sağlığını ve çene sağlığını güçlendirmektedir.
  • Rastgele yemekler, şekerlemeler ve tatlı yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalı, şekerli yiyecekler tüketildiği takdirde ağız mutlaka suyla çalkalanmalıdır.
  • Kola, gazoz gibi asitli içecekler sıklıkla tüketilmemelidir.
  • Yemeklerden sonra ve gece yatmadan önce diş tekniğine uygun bir şekilde fırçalanmalıdır.
  • Dişler, diş ipi hariç herhangi bir şeyle karıştırılmamalıdır.
  • Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden diş sağlığı için de uzak durmak gereklidir.
  • Fındık, ceviz gibi sert kabuklu yiyecekleri dişle kırmaktan uzak durulmalıdır.
  • Burun tıkanıklığı, ağzı açık uyuma rahatsızlığı gibi sebeplerden dolayı ağzın uzun süre açık kalması da diş sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu tür rahatsızlığa sahip olanlar mutlaka tedavi olmalıdır.

Diş Sağlığı İçin Faydalı Besinler Nelerdir?

Diş sağlığı açısından uzak durulması gereken yiyecekler olduğu gibi özellikle tüketilmesi gereken besinlerde bulunmaktadır. Bu besinler şu şekilde sıralanmaktadır:

Diş Sağlığı İçin Süt ve Süt Ürünleri Tüketilmesinin Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde yüksek oranda kalsiyum ve fosfor bulunması sebebi ile diş sağlığı için süt, yoğurt, peynir gibi besinleri bol miktarda tüketmek gereklidir. Bu besinler mineral oluşması için yardımcı olmakta, bu da diş sağlığı açısından önem taşımaktadır.

Diş Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken Meyve ve Sebzeler Nelerdir?

Diş sağlığını korumak için özellikle tüketilmesi gereken meyve sebzeler içeriğinde yüksek oranda su bulunduran meyve ve sebzelerdir. Bunun sebebi ise meyve ve sebzeler içerisinde bulunan su şekerin seyreltilmesine sebep olmaktadır. Aynı zamanda bu meyve ve sebzeler ağız içerisinde tükürük miktarını arttırarak dişlerin çürümesini önlemeye yaramaktadır.

Diş sağlığı için faydalı olan meyveler elma çilek ve armuttur. Diş sağlığı için faydalı olan sebzeler ise brokoli, tatlı patates, kabak, kereviz ve havuçtur.

Diş Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken İçecekler Nelerdir?

Diş sağlığı açısından en faydalı içecek kuşkusuz ki sudur. Suyun dışında yeşil çaylar ve bitki çayları da şekersiz içildiği takdirde diş sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Bitkisel çaylar diş plağının dişlere yapışmasını önler ve içerdikleri antioksidanlar sayesinde diş çürüğü ve diş eti hastalıklarına karşı olan riski azaltır. Bitkisel çayların bir diğer faydası ise ağız içerisindeki bakterilerin üremesini engellemesi ve nefesin kötü kokmasını engellemeye fayda etmesidir.

Diş Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken Diğer Besin Maddeleri Nelerdir?

İçeriğinde bulunan protein sebebiyle tavuk, balık ve kırmızı et çeşitleri diş sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Bunlarla beraber fındık da diş sağlığı açısından faydalıdır. Bunların sebebi ise bu besinlerin diş minesinin oluşumuna katkıda bulunmasıdır.

İçerdiği antibakteriyeller ve kükürt bileşikleri sebebiyle soğan da diş sağlığına faydaları sebebiyle tüketilmesi gereken yiyecekler arasında yer almaktadır.

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Kaş Dökülmesi Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Kaş Dökülmesinin Nedenleri Kaş dökülmesi gerek psikolojik gerekse kozmetik açıdan herkesi rahatsız edebilen bir sağlık sorunudur. Seyrek kaş durumları sık görülen durumlar olup insanlar kaş...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...