Ekim, 2021


#EVDEKAL

Ana SayfaAğız ve Diş SağlığıDiş Ağrısına Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Diş Ağrısına Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Diş Ağrısına Evde Uygulanabilecek Ağrı Kesici Yöntemler

Diş ağrısını hafifletmek birkaç yöntemin dikkate alınmasıyla mümkün olabilir. Bu yöntemlerin belirtildiği şekilde uygulanması tedavi sürecine kadar ağrının azalmasına ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

  • Bu yöntemlerden ilk akla gelen ağrı kesici kullanımıdır. Ağrı kesiciler kullanım talimatlarına uygun ve alerjik durumlar göz önünde bulundurularak kullanılırsa, oldukça etkili sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.
  • Ağrılı bölgenin temizlenmesi ağrının hafifletilmesi açısından etkilidir. Ağrılı bölgenin yumuşak bir şekilde fırçalanması veya diş ipiyle temizlenmesi yiyecek artıklarının uzaklaşmasına ve çürük oluşumunda belirli bir miktar rahatlama hissi oluşmasına neden olacaktır.
  • Tuzlu su ile ılık gargara genellik saat başı yapılması tavsiye edilir. Bu yöntemin ağrıyı azaltıcı özelliği klinik olarak kanıtlandığı gibi alternatif bir tedavi yöntemi olduğu söylenebilir.
  • Buz kompresi bazı diş ağrılarında ağrı dindirici özellik gösterir. Çene üzerinden yapılacak buz kompresi sinirler üzerinde uyuşma etkisi oluşturacak ve bu durum ağrının daha az hissedilmesine neden olacaktır.

Dişte Meydana Gelen Şişlikler İçin Ne Yapılabilir?

Diş sorunlarındaki şişlik kesinlikle iltihabi ve enfektif bir durumun söz konusu olduğunun göstergesidir. Ciddi bir sorun olup kesinlikle basit önlemlerle geçiştirilmeye çalışılmamalı, en kısa sürede uzman kişiler tarafından tedavi edilmelidir. Apse ve şişlik gibi durumların tedavisinde ilk başvurulan yöntem antibiyotik kullanımıdır. Ancak bu noktada doktor tavsiyesi ile alınacak antibiyotik kullanımına dikkat edilmesi gereklidir. Her antibiyotiğin etki mekanizması farklı olduğu gibi, her kişinin antibiyotik kullanımına vereceği cevaplar farklıdır ve alerjik durumlar göz önünde bulundurulduğunda rastgele alınacak antibiyotik ilaçların oldukça tehlikeli neticelere yol açabileceği unutulmamalıdır.

Ağrıyan Dişe Aspirin veya kolonya Koymak Doğru Mudur?

Ağrıyan dişe aspirin, kolonya ve benzeri maddelerin konulması geçici bir rahatlık sağlayacak ancak beraberinde daha büyük ağız problemleri ile karşı karşıya kalmanıza yol açacaktır. Özellikle aspirin ve alkol dişin çevre dokularında kimyasal yanıklara sebebiyet verebilir. Bu durum apayrı bir tedavi gerektirdiği gibi uygulanacak olan tedavinin daha kompleks bir hal almasına neden olacaktır. Ayrıca ağrıyan bölgeye aspirin koymak ortamın asit düzeyini artırmaktan öteye geçmeyecektir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Kaş Dökülmesi Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Kaş Dökülmesinin Nedenleri Kaş dökülmesi gerek psikolojik gerekse kozmetik açıdan herkesi rahatsız edebilen bir sağlık sorunudur. Seyrek kaş durumları sık görülen durumlar olup insanlar kaş...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...