Hepsaglik

Diş Ağrısına Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Diş Ağrısına Evde Uygulanabilecek Yöntemler
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

Diş Ağrısına Evde Uygulanabilecek Ağrı Kesici Yöntemler

Diş ağrısını hafifletmek birkaç yöntemin dikkate alınmasıyla mümkün olabilir. Bu yöntemlerin belirtildiği şekilde uygulanması tedavi sürecine kadar ağrının azalmasına ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

  • Bu yöntemlerden ilk akla gelen ağrı kesici kullanımıdır. Ağrı kesiciler kullanım talimatlarına uygun ve alerjik durumlar göz önünde bulundurularak kullanılırsa, oldukça etkili sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.
  • Ağrılı bölgenin temizlenmesi ağrının hafifletilmesi açısından etkilidir. Ağrılı bölgenin yumuşak bir şekilde fırçalanması veya diş ipiyle temizlenmesi yiyecek artıklarının uzaklaşmasına ve çürük oluşumunda belirli bir miktar rahatlama hissi oluşmasına neden olacaktır.
  • Tuzlu su ile ılık gargara genellik saat başı yapılması tavsiye edilir. Bu yöntemin ağrıyı azaltıcı özelliği klinik olarak kanıtlandığı gibi alternatif bir tedavi yöntemi olduğu söylenebilir.
  • Buz kompresi bazı diş ağrılarında ağrı dindirici özellik gösterir. Çene üzerinden yapılacak buz kompresi sinirler üzerinde uyuşma etkisi oluşturacak ve bu durum ağrının daha az hissedilmesine neden olacaktır.

Dişte Meydana Gelen Şişlikler İçin Ne Yapılabilir?

Diş sorunlarındaki şişlik kesinlikle iltihabi ve enfektif bir durumun söz konusu olduğunun göstergesidir. Ciddi bir sorun olup kesinlikle basit önlemlerle geçiştirilmeye çalışılmamalı, en kısa sürede uzman kişiler tarafından tedavi edilmelidir. Apse ve şişlik gibi durumların tedavisinde ilk başvurulan yöntem antibiyotik kullanımıdır. Ancak bu noktada doktor tavsiyesi ile alınacak antibiyotik kullanımına dikkat edilmesi gereklidir. Her antibiyotiğin etki mekanizması farklı olduğu gibi, her kişinin antibiyotik kullanımına vereceği cevaplar farklıdır ve alerjik durumlar göz önünde bulundurulduğunda rastgele alınacak antibiyotik ilaçların oldukça tehlikeli neticelere yol açabileceği unutulmamalıdır.

Ağrıyan Dişe Aspirin veya kolonya Koymak Doğru Mudur?

Ağrıyan dişe aspirin, kolonya ve benzeri maddelerin konulması geçici bir rahatlık sağlayacak ancak beraberinde daha büyük ağız problemleri ile karşı karşıya kalmanıza yol açacaktır. Özellikle aspirin ve alkol dişin çevre dokularında kimyasal yanıklara sebebiyet verebilir. Bu durum apayrı bir tedavi gerektirdiği gibi uygulanacak olan tedavinin daha kompleks bir hal almasına neden olacaktır. Ayrıca ağrıyan bölgeye aspirin koymak ortamın asit düzeyini artırmaktan öteye geçmeyecektir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir