Hepsaglik

Diş Ağrınız İçin Bitkisel Etkili Çözümler

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Diş Ağrınız İçin Bitkisel Etkili Çözümler
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Diş ağrınız nasıl geçer? Diş ağrısı ve bitkisel çözümler

Hiç bir şey den çekmedi bu hayatta diş ağrısından çektiği kadar derler. Ne kadar iyi bakılırsa bakılsın, genetiğin önüne geçilemediği için eğer anne babada diş sorunu varsa çocuğun da diş problemlerinin olacağı yadsınamaz bir gerçektir.

Daha küçücükken anne ya da babanızın arkanızdan gelerek verdikleri direktifler sonucunda zorla tabureye çıkıp minicik dişlerinizi fırçalamaya ne kadar üşendiğiniz günleri ne çabuk unuttunuz. O minicik dişleriniz ağzınıza geldiğinde panikle ‘dişim çıktı ‘diyerek evin içinde kaç tur attınız.

Eskiler tabi daha şanssızmış. Eskilerin diş ağrıları ve çözüm yöntemleri daha acılı daha ilkelmiş. Elbette kasap ve berberlerden bahsediyorum. Kendilerini ailelerin diş hekimi tayin eden bu amcalarımız ellerinde kerpetenleri ile gezdiklerinden çocukların korkulu rüyasıymış. Gel zaman git zaman diş hekimlerine rağbet olmaya başladı da kasaplarımız berberlerimiz bu diş çekme hobilerinden vazgeçtiler.

       

Diş çürümesinden, minesinin zedelenmesinden, diş etlerinin iltihaplanıp çekilmesinden, dişin kırılmasından, ziyade hepsinin ortak noktası insanda meydana getirdiği diş ağrısıdır. Erkeklerin bilmesine ihtimal yokken doğum sancısı kadar acısı var tabiri beni hep güldürmüştür. Acının ne kadar şiddetli olduğunu başka türlü acılarla eşleştirerek belirtseniz olmaz mı?

Rahmetli dedem kimseye zararı dokunmayan kendi halinde bir terzi idi. Evdeki aile büyükleri abdestinde namazında oldukları için dedemin her seferinde eve gazeteye sarılı ufak bir rakı gelmesi evde olay olurdu. Ben küçüktüm. Sebebini anlamazdım.  Ama dedeme kızdıkları için bende onlara kızardım. Sonra biraz büyüdüm. Ve fark ettim ki o rakı akşam yemeğine gelmiyordu. Buzdolabında kuytu köşede sahibini bekliyordu. Seneler sonra dedem rahmetli olduktan sonra o rakının eve şifa niyetine girdiğini aile büyüklerinin iğneden korkan dedem için diş hekiminin doğru olacağını bu yüzden evde yüzlerin asıldığını çok sonra öğrendim. Nur içinde yat dedem. Ben sana karıştıklarını düşünürdüm oysaki onlar senin sağlığını düşünmüşler.

Sonrasında hep konuda hep araştırmalar yaptım. Diş hekiminden ödü kopan büyüklerimiz bunca sene ne çareler bulmuştu da yaşamlarını sürdürebilmişlerdi. Bunları size hatırlamak isterim belki sizin işinize de yarar.

  • Siyah zeytin ağızda çiğnenir ve ağrıyan dişin üstüne konulur.
  • Avcunuzda ezdiğiniz maydanoz dişin üstüne sürülür.
  • Karanfil çiğnenir, ağız kokusunun giderilmesinde faydası vardır.
  • Yabanmersini meyvesini çiğnemek faydalıdır.
  • Ilık suda bekletilmiş tuzlu suda gargara yapılabilir.
  • Çörek otu ile elma sirkesi kaynatılarak yine gargara yapılabilir.
  • Karanfil yağını sürdükten sonra bir saat içerisinde rahatlama sağlar.
  • İçkiyi özellikle rakıyı gargara yapmak faydalı olabilir.( abartmamak koşulu ile)

 

Aslında bu maddeleri çoğaltmak mümkündür. Ama yine de belirtmekte fayda var. Bu yöntemlerin hiçbiri kalıcı tedavi sağlamayacaktır. Korkularınız, tereddütleriniz yüzünden diş hekimine gitmemeniz kalbinize, midenize, iç organlarınıza eninde sonunda zarar verecektir.

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir