Hepsaglik

Deve Tabanı (Öksürükotu, Kabalak, Tussilago farfara, Composiae)

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Deve Tabanı (Öksürükotu, Kabalak, Tussilago farfara, Composiae)
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

deve tabanı

deve tabanı

Deve Tabanı (Öksürükotu, Kabalak, Tussilago farfara, Composiae)

               

       

Deve Tabanı Bitkisi

Bileşikgiller ailesine mensup olan deve tabanı, çoğu yerde ve bilhassa nemli bölgelerde yetişen bir bitki olma özelliğine sahip bu bitkinin boyu yaklaşı 30-40 santim civarındarır. Sapları uzun olan deve tabanının yapraklarıysa genişçe ve serttir. Tedavilerde genellikle yaprakları ve çiçekleri kullanılır. Çiçeklerinin yapraklarından önce açması ve altın sarısı renginde bir çiçeğe sahip olması deve tabanının diğer özelliklerindendir. Genel olarak çiçekleri Nisan ayında toplanır. Yapraklarıysa Haziran’da ve Temmuz’da toplanarak toplanarak kurutulur. İçeriğinde acı madde ile birlikte, müsilaj, birtakım alkaloidler ve çeşitli organik asitler bulunur.

Deve Tabanının Yararları

Yapraklarının ezilerel merhem haline getirilmesiyle, vücutta oluşan şişliklerin ve çıbanların üzerlerine konması, bu şişliklerin ve çıbanların iyileşmesini sağlayacaktır. İdrar söktürücü özelliğe sahiptir. Vücuda direnç ve kuvvet verir. Soğuk algınlığına karşı faydalıdır. Öküsürüğü keser ve nefes darlığını giderir. Göğüsteki ve ciğerdeki iltihaplara da iyi gelmektedir. Aynı zamanda deve tabanı iştah açıcıdır. Astım ve bronşite de iyi gelmesiyle beraber ağrıları hafifleterek sinirlerin de yatışmasını sağlar.

Deve Tabanı Bitkisinin Kullanım Şekli

Deve tabanının yaprakları ve çiçekleri kullanılmaktadır. Yaprakları yaklaşık 30 dakika kadar kaynatılarak suyu içilerse idrar söktürür. Bununla birlikte sinirleri yatıştırır ve ağrıları da hafifletir. Çiçekleri kullanılarak yapılan çayı ile de göğsü yumuşatabilme özelliğine sahiptir ve öksürüğe iyi gelir. Deve tabanını, bir yıl içinde 6 haftadan daha uzun bir zaman kullanmak tavsiye edilmez.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir