Hepsaglik

Cüzzam Nedir? Cüzzam Tedavisi ve Bulaş Şekli

Cüzzam Nedir? Cüzzam Tedavisi ve Bulaş Şekli
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Cüzzam Nedir?

 

Deriyi, gözleri, burun mukozasını ve üst solunum yollarını etkileyen cüzzam kronik bir hastalıktır. Hastalık son derece hızlı şekilde ilerler. Tedavi edilmediğikatlıklara ve şekil bozukluklarına neden olabilir. taktirde vücutta sa Gelişmiş ülkelerde görülme olasılığı oldukça düşük olan cüzzam,  tropikal iklimin yer aldığı gelişmemiş ülkelerde ortay yaşlardaki kişilerde görülmektedir. Cüzzamın bulaşma ihtimali çok düşüktür. Ülkemizde ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde hastalık daha yaygındır. Bu bölgelerdeki sağlık hizmetlerine erişimin kısıtlı olması ve sağlıklı beslenme açısından geri kalmış olmaları nedeniyle bölge insanlarında cüzzam görülebilmektedir.

 

       

Cüzzam, Mycobacterium Leprae (M. Leprae) isimli bir bakterinin neden olduğu enfeksiyoz ve bulaşıcı bir hastalıktır . 1873 yılında keşfedilmiştir ve tıp literatüründe Hansen’s Disease olarak da bilinir. Bakteri kaynaklıdır ve hücre içi patojenite göstererek etki eder ve kültürü yapılamayan bakteri gruplarındandır.

  Kas güçsüzlüğü, deride bulunan açık renkli yaralar, el, kol ve bacaklarda uyuşma hissi cüzzamın tipik belirtileri arasında yer almaktadır. Hastalığın tedavisi için genellikle antibiyotik reçete edilmektedir. Hastalığın geç teşhis edilmesi halinde, antibiyotik ilaçlarının da tedavi sürecine olumlu etkisi olmayabilir. Bu yüzden cüzzam hastalığında erken teşhis çok önemlidir.

 

Cüzzam Bulaşıcı mıdır?

 

Hastalığın insanlar arasında ne şekilde yayıldığı günümüzde hala bilinememektedir. Yurtdışında yapılan bazı klinik araştırmalarında; cüzzamlı hastaların hapşırmaları ve öksürmeleri ile havaya saçılan damlacıkların hastalığın bulaşmasına neden olduğu iddiası ortaya koyulmaktadır. Bu nedenle cüzzamlı bir hastayla uzun süre yakın temasta bulunmamak son derece önemlidir.   Bağışıklık sistemi güçlü olan bireylere hastalığın bulaşma riski son derece düşüktür. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan çocukların vücut sistemine giren bakteriler cüzzam hastalığına neden olabilmektedir. Cüzzamın kuluçka süresinin çok yavaş olarak işlemesi nedeniyle hastalığın belirtileri 4-5 yıl kadar sonra görülebilir.

Cüzzam Hastalığının Belirtileri

 

 

  • Kaslarda güçsüzlük
  • Kaşlarda dökülme
  • Kol ve bacak sinirlerinde kalınlaşma
  • Uzun süredir iyileşmeyen yara ve lezyonlar
  • Deride bulunan açık renk yaralar
  • Alt göz kapaklarının kapanmaması
  • Avuç içi kasların erimeye başlaması
  • Yüz bölgesinde ödem ve sivilceye benzeyen yaralar
  • Vücudun farklı yerlerinde meydana gelen basilli nodüller

 

Cüzzam Çeşitleri

 

Orta seviye cüzzam, borderline tüberküloit cüzzam, tüberküloit cüzzam, orta sınırda cüzzam, borderline lepromatöz cüzzam ve lepromatöz cüzzam

Cüzzam Tedavisi

 

Bu hastalığın tedavisinde klofazamin, minosiklin, dapson, ofloxacin gibi antibiyotikler reçete edilir. Cüzzama bağlı olarak gelişebilecek iltihap sorunlarında ise prednizon, aspirin, talidomid gibi ilaçlar kullanılması gerekebilir. Tedavide olumlu sonuç alabilmek için erken teşhis çok önemlidir. Aksi halde reçete edilen ilaçlar tedavi konusunda işe yaramayacaktır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir