Mayıs, 2021


#EVDEKAL

Ana SayfagündemCoronavirüs nasıl öldürüyor?

Coronavirüs nasıl öldürüyor?

-

Coronavirüs (covid-19 hastalığı) zarflı bir RNA virüsü olup, bilinen masum nitelikteki coronavirüslerin mutasyon geçirmiş; yayılabilme, sepsis ve solunum yetmezliği yapabilme yönüyle daha da gelişmiş olan bir çeşitidir. Ülkemizde an itibariyle tanı almış 191 covid-19 vakası tespit edilmiş ve 2 hastamız da Coronanavirüs salgınına yenik düşmüştür. Tüm dünya örnekleri ve istatistiksel özellikler dikkate alındığında hiç şüphesiz bu rakamlar daha artacak ve ciddi bir tablo ile kendini gösterecektir. Sağlık Bakanlığımız hiç şüphesiz bu konuda yoğun mesailer ve çabalar sarfetmekte, covid-19 salgınını önleyebilmek adına tüm imkanlarını kullanmaktadır.

Ülkemizde de salgının hızla yaygınlaşması ve ölümlerin görülmeye başlaması üzerine Coronavirüs hastalığının nasıl öldürdüğü konusu merak edilmiştir. Peki Coronavirüs nasıl öldürür?

Coronavirüs Nasıl Öldürüyor?

covid-19 virilans

Coronavirüs viral bir enfeksiyon olup çevresel ortamlardan insana bulaşarak temas etmekte ve çeşitli reseptörler üzerinden vücuda bağlanarak hücrelere tutunabilir ve penetre olabilir. Devamında daha da hücreleri enfekte ederek çevresel hücrelere yayılabilir ve tüm vücudu etkisi altına alabilir. Viral yük yeterli sayıya ulaştığında ve hedef dokuya ulaştığında grip benzeri üst solunum yolu enfeksiyonu yapabilir. Fakat Coronavirüsün gribal enfeksiyonlardan farkı daha dirençli olması, yayılabilir olması ve alt solunum yolu enfeksiyonuna ilerleyebilmesidir.

Coronavirüs ve hastanın akciğer tomografisi (kırmızı oklar zatürreyi göstermektedir.)

Koronavirüsü veya diğer adıyla Covid-19 hastalığı asemptomatik seyredebileceği gibi grip benzeri semptomlarla geçirilebilir ve atlatılabilir. Fakat bazı durumlarda hastalık daha da şiddetli bir hal alarak Pnömoni(zatürre), sepsis ve çoklu organ yetmezliğine götürürek daha sıkıntılı bir tablo ile sonuçlanabilir. Koronavirüsü zatürre gibi alt solunum enfeksiyonu yapması durumunda ciddi solunum yetmezliğine neden olur. Ciddi solunum yetmezliğine neden olabilen Covid-19 hastalığı entübasyon ihtiyacı doğurabilmekte (solunum yollarına tüp konması, solunum desteği) ve çoklu organ yetmezliği yaparak ölüme neden olabilmektedir. Özellikle ek hastalığı olanlarda ve yaşlı populasyonlarda bu durum daha sık görülmekte ve mortal seyredebilmektedir.

yorum
Dr. F. İkiz
Dr. Fatih İkiz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem - Diğer