F. İkiz

Çörek Otu Yağının Faydaları

Çörek Otu Yağının Faydaları
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Çörek Otu Yağı

 

 

Günümüzde dünyanın birçok noktası başta olmak üzere ülkemizde de en çok kullanılan bitkisel yağlardan birisi olan çörek otu yağı çörek otu bitkisinin tohumlarının preslenmesi ile elde ediliyor. Preslenen tohumlarda hem uçucu hem de sabit yağ mevcut. Sabit yağ oranı ortalama olarak % 28 ve 35 arasında değişen oranlara sahip ve soğuk pres olarak üretilen çörek otu yağı birçok açıdan çok daha kıymetli olarak varsayılıyor. Bu nedenle mutlaka soğuk pres çörek otu yağı almaya özen göstermelisiniz. Zengin yağ asitleri ve mineraller içeren bu kıymetli yağ, etken madde olarak da cilt için son derece önemli olan ve antioksidan mekanizmada rol alan E vitaminini içermektedir. Aynı zamanda bileşiminde bulunan timohidrokinon sayesinde antihistaminik etki de göstermektedir. Bu etkisiyle allerji, kaşıntı ve deri hastalıklarına positif etkileri mevcuttur. Çörek otu yağının içerisinde bulunan birçok etken madde bağışıklık sisteminin güçlenmesi için anahtar rol oynamaktadır. Bu nedenle bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler genellikle çörek otu yağı kullanmayı da tercih ederler.

       

Çörek otu yağının diğer etkilerine baktığımız zaman diüretik etkisiyle böbreği çalıştırdığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda emziren kadınlarda süt arttırıcı bir etkisi de bulunmaktadır. Astım, şeker ve romatizma gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olarak tercih edilen çörek otu yağı grip dönemlerinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak çabuk bir iyileşme sağlamaktadır. Hemoroid tedavisinde kullanılmakta, içeriğindeki mineraller dolayısıyla hem gelişme çağındaki kız çocukları hem de menopoz dönemindeki kadınlar tarafından kullanılması da uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ayrıca hamile kalmayı kolaylaştırdığı da bilinen bir gerçektir. Hamilelikten 6 – 8 ay öncesinde çörek otu yağı kullanımına başlanarak, hamile kalma ihtimali arttırılabilmektedir. Ancak bu yağ rahim kaslarının kasılmasına neden olduğu için hamile kalındığı zaman düşük ihtimalini ortadan kaldırmak için kullanılmamalıdır. Doğum sonrasında ise bebeğini uzun süre emzirmek ve sütünü arttırmak isteyen annelerin çörek otu yağı kullanımına emzirme dönemi boyunca devam etmeleri gerekmektedir. Bebeklerin beslenmesi ve sağlıklı gelişimi için son derece yararlı olan çörek otu yağı, annenin doğum sonrasında da toparlanmasını sağlaması açısından mükemmel bir yardımcıdır. Doğumdan bir iki gün önce tekrar kullanılmaya başlanırsa, rahim kaslarının kasılmasını sağladığı için doğumun çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Ancak hamilelik süresince kullanılmaması, düşüğe sebep olabileceği burada tekrar belirtilmelidir.

Çörek otu yağı haricen kullanımda da hem cilt hem de saçlar için son derece yararlıdır. Hassas ciltler için mükemmel bir nemlendirici olduğu gibi saçları da besler ve dökülmeleri engeller. Ortalama olarak 6 aylık bir kullanım sonucunda beyazlamış olan saçların yeniden kendi rengine kavuşmasını sağlar, egzama ve kuru ciltler de nemlendirici olarak rahatlıkla kullanılabilir. Saç dökülmelerini ve kepeği engellemek için çörek otu yağı saç diplerine masaj yaparak uygulanır ve bir süre bekledikten sonra durulanır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir