Ağustos, 2022
Ana SayfaÇocuk Hastalıkları (Pediatri)0-12 AyÇocukların ve yetişkinlerin canı sıkılıyorsa, bebeklerin neden sıkılmasın?

Çocukların ve yetişkinlerin canı sıkılıyorsa, bebeklerin neden sıkılmasın?

Çocukların ve yetişkinlerin canı sıkılıyorsa, bebeklerin neden sıkılmasın?

 

Çocuk psikiyatrisi uzmanı Penelope Leach yeni doğmuş bebeklerin, onların dikkatini çekecek aktiviteler yoksa, canlarının sıkılabileceğini söylüyor. Tabi ki bebeğinizin uyanık olduğu her an onunla birlikte olmanız mümkün değil,  ancak ona şarkı söylemek, oyunlar ve aktiviteler gerçekleştirmek bebeğinizin ihtiyaç duyduğu sakinliği sağlar ve kendisine sunulan yeni uyaranlar ve deneyimlerle keyifli vakit geçirmesine yardımcı olur.

 

Bebeğinizi Eğlendirmek

 

Bebeklerin en büyük eğlence kaynağı yetişkinlerdir. Bu neden onu eğlendirmenin çok çeşitli yollarını bulabilirsiniz. Ev işlerini gerçekleştirirken bebeğinizle konuşmak, ona şakalar yapmak bile onu eğlendirecektir. Aile bireylerini bebekle konuşmaya teşvik edin. Kitap okuyor veya televizyon izliyorsanız bebeğinizin sizinle olmasına izin verin. O sırada sarılmanız bile, ilginiz onun üzerinde olmasa bile, kendisini merkezde hissetmesine yardımcı olacaktır.

Yetişkinlerin hareket ritmi bebekleri sakinleştirir. Yürürken veya günlük işlerinizi hallederken bebeğinizi yanınıza almanız bebek için görülecek, koklanacak ve hissedilecek onlarca deneyim sağlar. Bebeğin günlük olarak monoton bir ritime sokulması içerisindeki keşfetme güdüsünün tatmin olmamasına, böylece bebeğin oldukça keyifsiz olmasına neden olur.

Bebeğinizi değişik ortamlarla tanıştırmanın birçok yolu vardır. Bunun en basit yollarından biri bebeğinizin beşiğini veya oturağını evin değişik yerlerine taşımaktır. Böylece bebeğinizin sizin faaliyetlerinize daha fazla şahit olmasını sağlar, öğrenmesini teşvik edersiniz.

Dünyanın en ünlü bebek gelişimi ve ebeveyn-bebek etkileşimi uzmanlarından biri olan Dr. Frans Plooji’ye göre tüm bebeklerde “can sıkıntısı” duygusu gelişmiştir. Bebekler canları sıkıldığında bunu açıkça belli ederler. Ağlamak ve huysuzluk bunun en açık örneğidir. Ebeveynler bebeklerin bu durumda verdikleri işaretleri tanıyabilmelidir. Plooji’ye göre çoğu anne baba bebeklerin canlarının sıkılmadığını sanmaktadır. Gerçekte ise özellikle yeni doğmuş bebekler kendi kendilerini eğlendirme becerisinden yoksundur. Bu nedenle çevrelerindeki yetişkinlerin onları hareketlendirmesine ihtiyaç duyarlar.

Bebekleri Eğlendirecek Aktiviteler

  • Evde tur atmak: Bebeğinizin duyularını uyarmak için ev içerisinde günlük nesneler seçin. Bebeğinizin resimlere bakmasına, müzik dinlemesine ve farklı dokularda nesnelere dokunmasına izin verin.
  • Konuşmak ve şarkı söylemek: Bütün bebekler anne-babalarının ve başkalarının konuştuğunu duymaktan hoşlanır. Bebeğinize ninni söyleyin ve hatta ona sevdiğiniz müzikleri dinletin.
  • Nesneleri keşfedin: Bebeğinizin bulunduğu yere ilginç, güvenli ve farklı boyutlarda nesneler koyun. Yeni doğan bebekler bu nesnelerle kendileri oynayamaz. Bu nedenle ilk 1 ay bebeğinizi herhangi bir nesneyle yalnız bırakmayınız.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...