Ağustos, 2022
Ana SayfaÇocuk Hastalıkları (Pediatri)2-3 YaşÇocuklardaki Ameliyat Korkusu Nasıl Yenilir?

Çocuklardaki Ameliyat Korkusu Nasıl Yenilir?

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Yetişkinlerin bile huzursuz olduğu ameliyat konusu çocuklar için daha zordur. İğneden bile çok korkan çocukların aklına ameliyat deyince çok daha korkunç bir işlem olacağı ihtimali gelir. Onlara destek olmak en çok da ameliyat korkularını yenmelerine yardımcı olmaktan geçer. Çocuklardaki ameliyat konularını yenmek için uygulanabilecek bazı yöntemler vardır.

Anne Babalar da Ameliyata Hazırlanmalı

Anne babalar için de çocuklarının ameliyat olması oldukça zordur. Bir yandan kendi korku ve kaygılarını yenmeye çalışan ebeveynler bir yandan da duygularını çocuklarına belli etmemeye çalışırlar. Ancak bu çok da kolay değildir. Ebeveynlerin duydukları stresle sesleri titreyebilir ve zayıf görünebilirler. Öncelikle anne babalar doktor ile ayrıntılı görüşmeli ve tam bir bilgi sahibi olmalıdırlar. Süreci iyi bilirlerse bu dönemi daha kolay atlatabilirler. Sonrasında da çocuklarını daha iyi bir şekilde ameliyata hazırlayabilirler.

Çocuğa Ameliyat Olacağı Nasıl Söylenmeli?

Çocuğa ameliyat olacağını söyleme süresi çocuğun yaşına göre farklılık gösterir. 3 yaşından küçük çocuklara ameliyat olacakları mümkün olduğunca geç söylenmelidir. Bu durum çocuğun gerginliğini daha az seviyede tutacaktır. 5 yaşının altındaki çocuklara ise ameliyatı tüm ayrıntılarıyla anlatmaya gerek yoktur. Daha büyük çocuklarınıza daha açık olabilirsiniz.

cocuklarda ameliyattan korkma

Sorularına Nasıl Cevap Verilmeli?

Çocuğun sorduğu sorulara bilgi dâhilinde yanıltmadan cevap vermek gerekir. Sorularına fazla ayrıntıya da girmeden uygun bir dille cevap verilmelidir. Çocuklar acıdan korkacakları için en çok acı ile ilgili sorular soracaklardır. Çocuğa hiç ağrı olmayacak, acımayacak demek yerine biraz acıyabilir ancak bir süre sonra geçecektir. Diyerek hem doğru söylenmeli hem de çocuk korkutulmamalıdır. Hastalığın durumuna ve ameliyatın sonuçlarına göre ileriye yönelik olumlu gelişmeler olacağı söylenmelidir. Bu şekilde çocuğun korkuları ümide dönüşecektir.

Hastane Ortamında Değişiklikler Yapmak

Soğuk hastane odaları çocuklar için oldukça ürkütücü olabilir. Çocuğun odasında ve ameliyathanede yapılacak ufak renklendirmeler faydalı olacaktır. Çocuk kendisini hastaneye ne kadar yakın hissederse ameliyata olan korkusu da o ölçüde azalacaktır.

Ameliyatın Bir Ceza Olmadığı Söylemek:

Özellikle 6 yaşından küçük çocuklar benmerkezci oldukları için ameliyatı yaptığı yaramazlıklara verilen bir ceza olarak görebilirler. Duyduğu acı ve ağrıların bilerek yapıldığını düşünebilirler. Onlara hastalıklarının veya ameliyatlarının bir ceza olmadığı anlatılmalıdır. Yapılan müdahalelerin onları daha güçlü ve sağlıklı yapacağına ikna edilmelidirler.

Çocukların Öfkelerine Karşı Yumuşak Olmak

Unutulmamalıdır ki yaşadıkları şeyler minik bedenler için hiç kolay değildir. Çocuklar korkularını kimi zaman öfke ile dışa vururlar. Böyle zamanlarda asla öfke ile karşılık verilmemelidir. Sabırla çocuğu ikna etme yolları aranmalı ve her zaman yumuşak bir üslup kullanmalıdır. Çocuklar ameliyat korkusuyla yaşından küçük davranışlar da gösterebilir. Onlardaki bu değişiklik şımarıklık olarak algılanmamalıdır. Korkuları anlayışla karşılanmalı ve onlardaki bu değişikliğin geçici olduğu bilinmelidir.

Akraba ve Arkadaş Desteği

Çocuklar ameliyata hazırlanma sürecinde yalnız kalmamalıdır. Akrabalarını ve arkadaşlarını yanında gören çocuk bu durumu daha kolay atlatacaktır. Daha önce ameliyat olmuş bir tanıdık da çocuğun korkularını yenmesine yardımcı olabilir. Arkadaşlarının desteğini de yanında gören çocuk iyileşmek için daha istekli olacak ve ameliyat korkusu biraz olsun geçecektir.

Ameliyat Süreci ve Sonrası

Özellikle ameliyat sırasında genel anestezi alacak çocuklar bayılmaktan korkabilirler. Onlara bu süreç bayılmak değil de uyumak gibi anlatılabilir. Ameliyattan sonra çocuk bir an bile yalnız bırakılmamalıdır. Ameliyattan sonra çocuk gözlerini açtığında sevdiklerini yanında görmelidir. Ameliyat sonrası ağrı ve acıların olabileceği ancak kısa sürede çok daha iyi olacağı sakinlikle anlatılmalıdır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...