Pazartesi, Nisan 6, 2020
Ana Sayfa Çocuk Hastalıkları (Pediatri) Çocuklarda Horlamanın Nedenleri

Çocuklarda Horlamanın Nedenleri

   

Horlayan Çocuklar

 

Uyku bozukluklarından en yaygın olan horlama, yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da sıklıkla karşılaşılan durumlardan biridir. Geniz eti büyümesi başta olmak üzere, uyku kalitesinin çocuklarda düşük olması, horlamayı beraberinde getirmektedir.

Çocuklarda Horlama Hastalık Belirtisi Mi?

Gelişme çağında olan çocuklar için uyku düzeni çok önemlidir. Büyüme hormonunun devreye girdiği saatler çocuklar mutlaka uyumuş olmalıdırlar.  Uyku sırasında çocukların horlaması birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Bunların başında gelen geniz eti büyüklüğü, nefes almakta zorluk çekmenin getirdiği horlama ile karşı karşıya kalınmasına neden olmaktadır. Ameliyat ile küçültülen geniz eti çocuklarda horlama için çözüm olsa da, sürekli tekrarlayan horlama için horlama nedeninin iyi belirlenmesi bu rahatsızlığın ortadan kalkması için oldukça önemlidir.

çocuklarda-horlama-tedavisi

Çocuklarda Geniz Eti Büyüklüğü ve Horlama

Uykuda solunumun normal şekilde olması, uykudan dinlenmiş olarak kalkmak için önemlidir. Aksi takdirde, geniz etinden kaynaklanan rahat nefes alamama ve uykuda sürekli tıkanmaların yaşanması, horlama ile birlikte kalitesiz bir uykuya neden olmaktadır. Mutlaka sebebi belirlendikten sonra, çocuklarda horlama tedavi edilmesi gereklidir. Nasıl ki yetişkinlerde horlama büyük ölçüde hem kişiyi hem de aile bireylerini rahatsız ediyor ise, çocuklarda da mutlaka tedavi edilmelidir. İleri de dikkati dağınık ve odaklanmada sorun yaşayan yetişkinler, çocukluğunda horlama nedeniyle uyku kalitesini bulamamış olan kişiler olacaktır. Bu nedenle geniz eti büyümesi hastalığı olan çocuklar çok geç kalınmadan tedavi ettirilmelidir. Çocuklarda geniz eti gibi solunumun aksamasına neden olan durumlar büyüme ve gelişmeyi de olumsuz yönde etkileyecektir. Bu bağlamda mutlaka tedavisi düşünülmelidir.

Çocuklarda Horlama Tedavisi

Başarılı çocukların yetişmesi için çocukluk çağından itibaren uyku düzenlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Uyku apnesi ve horlama başta olmak üzere, çeşitli nedenlerden kaynaklı uyku bozuklukları tedavi ettirilmesi gereken hastalıklardır. Ağızdan nefes almanın neden olduğu horlama, çocuklarda büyük olasılıkla geniz etinden kaynaklandığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Geniz etinden kaynaklanan horlama için ufak bir operasyon ile büyüyen geniz eti küçültülmektedir. Ancak çocuklarda sebepsiz horlama var ise, bu durumun detaylı bir şekilde araştırılması ve horlamanın nedeninin bulunması gerekir.

Çocuklarda sürekli olmayan horlamalar genellikle yanlış uyku pozisyonundan kaynaklanmaktadır. Böyle durumlarda endişe edilmesi gereken bir durum söz konusu değildir. Endişe edilmesi gereken durum, sürekli horlama ve uyku apnesi ile birlikte nefes almakta güçlük çekmek, doktora başvurulması şart olan durumlardır.

Çocuklarda Horlama ve Dikkat Eksikliği

Çocuklar için horlamanın doğurduğu pek çok olumsuzluk vardır. Horlamanın neden olduğu kalitesiz uyku, çocuğun gün boyunca uykusunun gelmesine neden olmaktadır. Sürekli uyuma isteğine odaklanan çocuk, haliyle dikkat eksikliğini büyük oranda yaşayacaktır. Dikkat eksikliği ile birlikte çabuk sinirlenme ve agresif hareketlerde bulunma, çocuklarda horlamanın oluşturduğu olumsuz sonuçlar arasında yer almaktadır. Uykusunda büyüyen ve gelişen çocuklarda görülen horlama, aileler tarafından ciddiyetle karşılanması gereken bir durumdur. Aksi halde önüne geçilmeyecek durumlar, çocuğun gelişimini ve ileri ki yaşamını etkileyecektir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

koronaivirüs koku alma kaybı

Koronavirüs koku ve tat alma duyusunda azalma yapar mı?

0
Koronavirüse bağlı koku alma kaybı ve tat alma duyusunda azalma gibi bulguların Covid-19 hastalığında görülüp görülmeyeceği konusu şu sıralar en...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...