Ocak, 2022

Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Sorunları

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Çocuklarda Sık Görülen Bağışıklık Sistemi Sorunları

Doğumla beraber bağışıklık sistemi gelişimini henüz tamamlayamamış  çocukların okul çağına kadar bağışıklık sistemlerinin gelişmesinin devam ettiği gözlenmiştir.  Bu yüzden çocuklar özellikle ilk yıllarda karşılaştıkları her mikropla hastalanabilme potansiyeline sahiptir. Bu bağlamda bir yıl içerisinde meydana gelen ve 7-8 gibi sıklıklara ulaşan üst solunum yolu enfeksiyonları uzmanlar tarafından normal kabul edilmektedir.  Özellikle çocuk kreşe gidiyorsa veya okula giden bir kardeşin varlığı söz konusuysa  çocukların daha sık hastalanma ihtimali vardır.

Çocuklarda bağışıklık sistemi ile ilgili bir sorun olduğundan ne zaman şüphelenmeliyiz? 

  • Sık aralıklarla meydana gelen orta kulak enfeksiyonları
  • Yıl içerisinden birden fazla sinüzit geçirme durumu
  • Organ apseleri ve derin doku enfeksiyonları
  • Ağızda düzelmeyen pamukçuk ve deri hastalıkları
  • Zatürre oluşumu

… gibi durumlarla karşılaşıldığında bağışıklık sistemi ile ilgili bir sorundan şüphelenilmesi gerekir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir hususun daha varlığından bahsedelim. Her 5 çocuktan 1’inde alerjik solunum yolu hastalığı görülmektedir. Yani alerjik rinit ve astım gibi; bunlarda sürekli olarak öksürük, hırıltı ve düzelmeyen geniz akıntılarına yol açabilmektedir. Bu gibi durumlarda enfeksiyon zannedilebiliyor, oysa bu tip yakınmalar daha çok alerjik rahatsızlıklardan kaynaklandığını söyleyebiliriz.  Ayrıca genizde ve burunda anatomik bozukluklar yine üst solunum yolunun doğal direncini bozarak, çocuğun sık hastalanmasına yol açabilmektedir.

istock_sickkid

Bağışıklık Sistemi Zayıf Olan Çocuklarda Hangi Hastalıklar Görülür?

Bağışıklık sistemi zayıf olan bir çocuklarda

  • Senede 2 defa zatürre
  • Senede 4’ten fazla orta kulak iltihabı
  • Düzelmeyen mantar enfeksiyonları
  • Sende 2’den fazla sinüzit

gibi hastalıklar tekrar ettiği zaman bağışıklık sistemi ile ilgili bir sorun olduğu hakkında şüphelenilebilir. Çocuğun bağışıklık sisteminde herhangi bir sorun aranıyorsa çocuğun ailesine bu anlamda bakılabilir. Çünkü bağışıklık sistemi ile ilgili olan hastalıklar genetik geçişli olma ihtimali yüksek olan hastalıklardır.

Kullanılan bazı ilaçların bağışıklık sistemini baskılayabildiği bilinmektedir yani bu durum normal olan bir bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olabilir. Ayrıca kanser gibi vakaların söz konusu olduğu durumlarda bağışıklık sistemi ciddi boyutlarda zedelenebilir. Kemoterapi ilaçları da bu bağlamda bağışıklık sistemini baskılayarak, ciddi enfeksiyonların oluşmasına neden olabilir.

Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi normal bir düzeyde olan çocuğun sık hastalanması bağışıklık sisteminin direncinin artırılması ile ilgili bir konudur. Burada ilk dikkat edilmesi gereken nokta beslenmedir. Bu anlamda anne sütü ile beslenen çocukların daha sık enfeksiyonlara yakalandığı ancak iyileşme sürelerinin çok daha hızlı olduğu bilinmektedir. Bu yüzden anne sütü ile beslenmek oldukça önemlidir. Aynı zamanda çocuklarda bazı vitaminlerin eksikliği yine bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Bunlara demir ve D vitaminin eksikliğini örnek gösterebiliriz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Cilt İçin En Etkili Bakımlar

Cilt, gün içinde en yorgun düşen dışarıya karşı en fazla savaş veren yerdir. Güneşli havalarda koruma, soğuk havalarda dikkat ve özen gerektiren cilt bakımı,...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...