Ocak, 2022
Ana SayfaÇocuk Hastalıkları (Pediatri)5-13 YaşÇocuklarda Astım Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda Astım Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda Astım

 

Çocuklarda astım teşhisi için ailelerden alınan bilgi (anamnez) büyük önem arz etmektedir. Öksürüğün ne şekilde meydana geldiği burada belirleyici faktördür. Astım hastalığında öksürük kendini hemen göstermez; bu anlamda çocuklarda astımın belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Özellikle yattıktan 1-2 saat sonra görülen öksürükler
  • Uykudan uyandıracak kadar şiddetli öksürükler
  • Sabaha karşı boğulacak şekilde meydana gelen öksürükler
  • Çocuk koştuğunda ve efora bağlı terlemeler sonrasında görülen öksürükler

çocuklarda astımın varlığı ile ilişkilendirilebilir belirtilerdir. Çocuklarda genellikle okula başladıktan sonra bu öksürüklerin daha da sık görülmesi söz konusudur. Gribal enfeksiyonlardan sonra meydana gelen öksürükler 15 günden daha fazla sürmek kaydı ile rahatsız edici bir durumun oluşmasına neden olabilir. Bu gibi belirtilerin olduğu çocuklarda astım hastalığından şüphelenmek gerekir. Bu gibi durumlarda başta da söylediğimiz gibi aileden alınacak bilgiler önemlidir.

Normal ve astımlı bronşiyol
Normal ve astımlı bronşiyol

Eğer anne veya babadan birinde astım hastalığı varsa çocukta bunun olma ihtimali %30 seviyelerindedir. Eğer hem anne hem de babada astım hastalığının varlığı söz konusu ise çocukta astım görülme olasılığı %80 gibi seviyelere çıkabilmektedir.

Bu yüzden ailelerdeki ve yakın akrabalardaki alerjik hastalıkların olup olmadığı sorgulanmalıdır. Çocuklarda astımın teşhisi muayene ve astım provakasyon testleri söz konusudur. Astım hastalığı dışında başka bir hastalığın olup olmadığı değerlendirme altına alınarak testlere geçilir. Burada en önemli testin alerji testi olduğu söylenebilir. Bu anlamda bu testlerin 1 yaşından sonra yapılabilirliği söz konusudur. 5-6 yaşından sonra ise solunum testleri yapılabilir ve gerekli görüldüğü hallerde kanda bazı testler yapılmaktadır.

Astım Tamamen Tedavi Edilebilir Mi?

 

Astım hastalığında doğru teşhisin konulması çok önemlidir. Çocuklarda gribal enfeksiyonlara bağlı akciğerlerde bronşlarda koruyucu mukoza tabakasının zarar görmesinden dolayı bir hassasiyet meydana gelir ve bu oluşan hassasiyet astım belirtilerini taklit edici özelliktedir. Bu enfeksiyonları bağlı hassasiyetlerin 3 aya kadar sürdüğü vakaların varlığı söz konusudur. Bu gibi durumların astım hastalığından ayırt edilmesi gerekir. Bu açıdan bakıldığında astım teşhisinin “kesin” bir suretle konulmasında fayda vardır.

bilgi

                Çocuklarda astım hastalığı 2 farklı şekilde görülebilir, bunlar:

  • Alerjiye bağlı gelişen astım hastalığı
  • Alerjiye bağlı olmadan gelişen astım hastalığı

Alerjiye bağlı gelişen astım hastalıkları çocuklarda meydana gelen astımın yaklaşık olarak %90’ını oluşturmaktadır. Alerji testinin yapılmasının nedeni de buna bağlıdır. Bu testten sonra çocuğun neye karşı alerjisi olduğu tespit edilmelidir. Burada hastalığın kesin olarak tedavi edilebilirliği alerjiye karşı olan hassasiyetin boyutuna, hastalığın belirtilerine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Eğer bu alerjik reaksiyonların boyutları ciddi seviyelerde kendini gösteriyorsa, akciğerde buna bağlı hasarların varlığı söz konusu ise çocukta bu durumun düzelmesinin zor olduğu söylenebilir. Ancak alerjik reaksiyonların daha hafif olduğu vakalarda bu durum tamamen düzeltilebilir.

Alerjik vakalarda tedavinin en önemli basamağı allerjen maddelerden uzak durmaktır.

Sonuç Olarak

 

  • Çocuktaki astımın alerjik reaksiyon derecesi
  • Akciğerde meydana gelen hasarın derecesi

astımın tedavi sürecini ve şeklini etkilemektedir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Cilt İçin En Etkili Bakımlar

Cilt, gün içinde en yorgun düşen dışarıya karşı en fazla savaş veren yerdir. Güneşli havalarda koruma, soğuk havalarda dikkat ve özen gerektiren cilt bakımı,...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...