Hepsaglik

Çocuklar sağlıklı gelişme adına nasıl beslenmelidir?

Çocuklar sağlıklı gelişme adına nasıl beslenmelidir?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

Çocuklar Sağlıklı Gelişme Adına Nasıl Beslenmelidir?

Beslenme ve Çocuk Gelişimi

Beslenme ve Çocuk Gelişimi

Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan fastfood beslenme tarzı ile çocuklarda sağlıksız beslenme alışkanlıkları kazanmakta ve sürekli kilo almaktadır. Fastfood  uzun süre dayanıklı dondurulmuş, yağlı ve tuzlu gıdalar olduğundan dolayı çocukların sağlıkları adına da oldukça zararlı olmaktadır.

Bu gibi nedenlerden dolayı çocukların oldukça yağ ve tuz içeren kızartma gibi gıdalardan uzak tutulması gerekmektedir. Çocukların tüketmemesi gereken gıdalara örnek olarak; raf ömrü uzun olan dondurulmuş gıdalar, yağlı ve tuzlu yiyecekler, cipsler, ketçap ve mayonez gibi zararlı içeriğe sahip olan soslar, çok şekerli gıdalar, asitli içecekler, kutu meyve suları, içerisinde katlı maddeleri oldukça yüksek olan bisküviler ve şekerler çocukların tüketmemesi gereken besin grupları olmaktadır. Çocukların gelişim süreçlerini sağlıklı bir şekilde tamamlamaları adına mutlaka protein ve karbonhidrat almaları gerekmektedir. Bundan dolayı yumurta, peynir, süt, reçel ve bal gibi besinler ile kahvaltı yapılmalı ve sebze grupları mutlaka tüketilmelidir. Çocukları mutlaka tüketmesi gereken gıdalara örnek olarak; süt ve süt ürünleri, kırmızı et, beyaz et (omega 3 adına özellikle balık), yeşil sebzeler, baklagiller, yumurta ve bal örnek olarak verilebilir. Çocuklara sebzeyi sevdirme konusunda ebeveynlere çok önemli görevler düşmektedir. Sebzeler farklı şekillerde pişirilerek ve tabaklarda özel görseller yapılarak çocuklara sebzeler sevdirilebilmektedir.

İçerdiği omega 3 oranından dolayı çocukların mutlaka haftada iki kez balık tüketmesi gerekmektedir. Balık, tavuk veya et gibi besinlerin kızartılması yerine ızgara veya buğulama yapılması çocuk adına daha sağlıklı olmaktadır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir